Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radnice v Praze zřídí vlastní lesní školky, rodiče ušetří na školném

  16:26aktualizováno  16:26
Ministerstvo školství nedávno uznalo mateřské lesní školy jako plnohodnotné a dalo jim stejná práva, jako klasickým. Díky tomu je mohou zřizovat i radnice. Dvě z Prahy už mají připravené projekty, jde o Prahu 6 a Prahu 13. Další se na to chystají.

Děti z lesních školek tráví většinu času v přírodě. Místo panenek a stavebnic si často hrají s tím, co naleznou v přírodě. (Ilustrační snímek) | foto: Linda Kubale

V metropoli je nyní zhruba deset lesních školek. Doposud nebyly vedeny jako oficiální mateřské školy, ale jako různá sdružení a kluby. Ministerstvo školství je totiž neuznávalo, jako plnohodnotná vzdělávací zařízení. To se však nedávno změnilo. Díky tomu mohou zřídit lesní školky i městské části.

Proč je tak důležité, kdo školku zřizuje? Zásadně se to odrazí na výši školného, které zaplatí rodiče. Zatímco městské školky jsou dotované státem, soukromé nikoliv. A tak rozdíl mezi školným v klasické a lesní školce může být několik tisíc korun.

To se změní, pokud je budou zřizovat městské části. Například Praha 6, kde by měla jedna lesní třída vzniknout, stanoví školné okolo dvou tisíc korun. V soukromé by rodiče zaplatili mnohdy i deset tisíc.

První lesní třídy se otevřou pravděpodobně v Praze 13 a v Praze 6. Obě městské části už projekty rozjíždějí. Ve třinácté městské části se lesní třída otevře při Fakultní mateřské škole Sluníčko pod střechou, jež sídlí v Mohylové ulici.

"Otevřena bude zatím jedna třída pro patnáct dětí," upřesnil mluvčí radnice Samuel Truschka. Třída by se měla otevřít už od září.

Od pololetí nebo nejpozději od školního roku 2014/15 otevřou lesní třídu i v Praze 6. Zázemí bude mít v mateřské škole Sbíhavá. Většinu času budou děti trávit v oboře Hvězda. "Jednáme s Lesy hlavního města, že by tam pro nás postavily nějaký altán, kde by děti mohly třeba i svačit. Nemusely by se díky tomu tak často vracet do školky a v přírodě by byly déle," podotkl radní Prahy 6 Ondřej Balatka.

Pokud se projekt lesní třídy osvědčí a mezi rodiči bude zájem, nevyloučil Balatka, že lesních tříd bude přibývat.

O lesní školce uvažuje i Praha 14. "Mapujeme, kde by byla možnost takovou třídu otevřít a zda je také ochota učitelů se do toho zapojit," uvedl starosta Prahy 14 Radek Vondra. Průzkum mezi rodiči chystá i odbor školství Prahy 15.

Režim městských lesních školek má být o něco umírněnější než ten v typických školkách tohoto druhu. Bude pro ně také platit, že děti mají trávit většinu času venku, pokud ale bude špatné počasí, bude třída v zázemí klasické zděné školky se splachovacími záchody, hernou a jídelnou. Přitom v klasických lesních školkách slouží dětem třeba jenom vyhřívaná maringotka, chatka nebo zateplený stan. Místo toalet využívají latrínu, pitná voda se dováží v barelech.

Pokud učitelé dbají o hygienu, nemůže dětem ani to uškodit. Naopak lékaři tvrdí, že děti z lesních školek bývají zdravější, než žáčci klasických mateřských škol. Podmínkou však je, že je rodiče musí dostatečně oblékat. Používat například funkční prádlo a oblečení vrstvit.

Lesní školky fungují podobně, jako letní stanové tábory. Děti si hrají téměř celý den venku, když je pěkné počasí, tak venku i svačí, obědvají a někdy i spí. V těchto podmínkách ovšem netráví jen dva týdny o prázdninách, ale téměř celý školní rok.

Autor:


Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...Muž podezřelý z vraždy ženy u Prahy se před policisty zastřelil

Policie u Kamenice vypátrala muže podezřelého z postřelení ženy. Před policisty...

V okolí Kamenice na Praze-východ policisté vypátrali muže podezřelého z postřelení ženy, která na následky zranění...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

Další z rubriky

Opravy na Jiráskově mostě skončí dříve, od pondělí bude průjezdný

Kvůli opravě Jiráskova mostu kolabuje doprava v pražských ulicích. (9. července...

Technická správa komunikací v pondělí otevře v obou směrech Jiráskův most, kvůli jehož opravám se v okolí tvořily...

Noční klid v centru Prahy ohlídají měřiče hluku, mají pomoci strážníkům

Noční ruch v pražské Dlouhé ulici na Starém městě a okolí.

Nekončící halas v ulicích každou noc obtěžuje obyvatele Prahy 1. Radnice se proti tomu rozhodla bojovat měřiči hluku,...

Soud pustil jednoho z cizinců obviněných ze znásilnění, muž smí vycestovat

Policie přivádí k soudu šestici cizinců obviněnou ze znásilnění ženy v centru...

Jeden ze šesti cizinců, kteří jsou obvinění z hromadného znásilnění turistky v pražském hotelu, může odcestovat z...

Najdete na iDNES.cz