Lesním klubem je i školka ve Světicích u Říčan, kde se v úterý na procházce ztratily tři děti

Lesním klubem je i školka ve Světicích u Říčan, kde se v úterý na procházce ztratily tři děti | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Lesním školkám chybí pravidla a dohled. Úřady s tím nemohou nic dělat

  • 22
Případ tří ztracených a bleskově nalezených dětí z lesní školky u Říčan otevřel debatu o fungování těchto zařízení. Ukázalo se, že pro provoz chybí jasná pravidla a dohled. Změnu snad brzy zajistí nový zákon.

Tři lidé, sepsané stanovy, jeden formulář a za poplatek zápis do spolkového rejstříku. To stačí k tomu, aby mohla vzniknout takzvaná lesní školka. A to znamená i nulovou kontrolu ze strany státních orgánů, tedy zejména školní inspekce.

Ve středočeském kraji je teď takových zařízení asi šest. Přesně to lze zjistit jen těžko, ani to totiž nikdo nesleduje.

"My dohlížíme jen na zařízení, která jsou zapsána ve školském rejstříku, a to tyto samostatné lesní školky nejsou," potvrzuje mluvčí školní inspekce Ondřej Andrys.

I proto nebude řešit incident, který se stal v úterý v lesní školce ve Světicích u Říčan. Při procházce se tam učitelkám ztratily tři děti. Policie kvůli tomu chtěla dokonce nasadit vrtulník, děti se však dřív, než byl povolán, zase objevily (o případu jsme psali zde).

Co musí také splnit klasická školka

  • stanovit navrhovaný nejvyšší plánovaný počet dětí
  • zajistit kvalifikovaný personál
  • dodržovat hygienické normy
  • vyučovat v souladu s Rámcovým vzdělávacím programem pro předškolní vzdělávání

Zdroj: Ministerstvo školství

Případ vyvolal bouřlivou diskusi, ve které proti sobě stojí dva tábory - ti, kteří mluví o nutnosti učitelky potrestat, a ti, kteří se učitelek naopak zastávají.

A navíc zpráva z Říčan opět připomněla závažný problém. Lesním školkám zcela chybí kontrola úřadů. Nejen školní inspekce, ale třeba i hygieny.

"Lesní mateřská škola, respektive lesní klub, stojí mimo rámec předškolního vzdělávání. Na druhou stranu ji ale někdo zřídil, a ten je odpovědný za její fungování," popsal ministr školství Marcel Chládek.

Zřizovatel je podle ministra odpovědný i za aktuální říčanský případ. Podle ředitelky Asociace lesních mateřských škol Terezy Valkounové jsou hlavními kontrolory tohoto typu školek sami rodiče.

"Oni sami se informovaně rozhodují, jestli dítě do lesní mateřské školy dají, nebo nedají. A v případě, že jsou nespokojení, mohou se obrátit na zřizovatele nebo na nás jako asociaci," říká Valkounová.

Žádnou stížnost zatím nezaznamenala. Ztracené děti ve školce u Říčan Valkounová označila za první takový případ za dobu existence lesních školek. "Navíc tady zafungovala vnitřní kontrola a krizový plán. Učitelky zareagovaly rychle, nezazmatkovaly a nesnažily se nic ututlat," poznamenala.

Učitelky podpořil i jeden z rodičů

Otevřenost učitelek ocenil i jeden z otců dětí, které školku navštěvují. "Chování učitelek považuju za profesionální a jsem rád, že děti chodí sem. Nebudu s tím mít problém ani do budoucna," uvedl.

Napište nám

Svěřili byste dítě lesní školce?

Pište na e-mailovou adresu zuzana.fojcikova@mfdnes.cz

Lesní školky se v současnosti nacházejí v určitém zákonném vakuu. Ministerstvo školství je před rokem po dvouletém testování uznalo jako alternativu k běžné školce. Ale pouze v případě, že lesní třída je součástí běžné školky.

Pokud tomu tak není, lesní školka, respektive klub, má jedinou šanci. A tou je fungování pod hlavičkou dřívějších občanských sdružení, dnes spolků.

"Nás tento stav velmi mrzí, rádi bychom dosáhli toho, aby i samostatné lesní školky měly pravidla pro svá fungování. Jednáme proto s ministerstvy," zmínila Valkounová. Už letos do konce června by také podle ní měly být hotové standardy kvality, které budou znamenat další kontrolní bod.

Z lesních školek by se také do budoucna mohly stát dětské skupiny. Zákon na jejich podporu se připravuje a je těsně před cestou k poslancům. Pokud by se školky k této formě připojily, musely by splňovat aspoň určité nároky na hygienu a spadaly by pod ministerstvo práce a sociálních věcí.