VIDEO: Spitfire na leteckém dni ve Kbelích připomněl eso RAF Otto Smika

  • 12
Trvalo 68 let, než se nad Prahou v rámci leteckého dne znovu objevila slavná britská válečná stíhačka Spitfire. Na menších akcích či jinde v republice samozřejmě tyto letouny létaly, hlavní město na ně ale čekalo od roku 1947. Na leteckém dni ve Kbelích si na své přišli fanoušci historické i soudobé techniky.

Letecký den je zařazen do oslav konce druhé světové války. Hlavní část programu začala v jednu hodinu odpoledne průletem letounů JAS-39 Gripen českého letectva, spitfirů či poválečných stíhaček MiG-15. Následovala právě dynamická ukázka spitfiru s akrobacií.

Diváci nejen viděli bravurní manévrování, mohli také poslouchat pilotovu komunikaci se zemí a pokyny, které dostával.

Naposledy se stíhačka, která tvořila druhý nejpočetněji zastoupený typ RAF v letecké bitvě o Británii (podrobně jsme o ní psali zde) a později nesla rozhodující tíhu bojů s luftwaffe, na pražském leteckém dni objevila v roce 1947 v Ruzyni. Ve druhé polovině 40. let zde působil útvar vyzbrojený právě spitfiry (o tom, jak nadšenci rekonstruují spitfiry do provozuschopného stavu, čtěte zde).

Letoun, který se proháněl nad hlavami návštěvníků kbelského letiště, nese výrobní číslo TE184. Britské letectvo jej obdrželo těsně po válce. Sloužil jako cvičný letoun, zahrál si ve filmu Bitva o Británii a pak putoval do muzea ve Finningley. Od roku 1990 opět létá - jeden čas v markingu letců Svobodné Francie či polských stíhačů, nyní s označením DU-N na památku stroje úspěšného československého stíhače Otto Smika, velitele letky B ze 312. stíhací peruti RAF (více o letounu zde).

Tento konkrétní letoun, pilotovaný Stephenem Steadem, zavítal do České republiky už několikrát, například loni při odhalení památníku v podobě okřídleného lva, kterého loni Česku darovali Britové jako výraz díku za československé příslušníky RAF.

Pražskou premiéru si na leteckém dni také odbyl historický proudový letoun MiG-15UTI. Tyto proudové migy ke kbelskému letišti patřily po celou dobu jejich kariéry u československého vojenského letectva od roku 1951 až do roku 1983.

Do Kbel dorazily tisíce lidí - přišli fanoušci letectví i rodiny s dětmi. Mnozí spojili návštěvu s piknikem. Večer v 19:30 na letišti začíná výstava The Wingmen, prezentující osudy devíti československých letců, kteří v poválečné době působili v izraelském letectvu.

,