Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pražské letiště od února zaměstnává kaplana, vyslechne židy i muslimy

  • 18
Vedení pražského ruzyňského letiště má svého vlastního duchovního. Úkolem kaplana Christophea Jakoba je poskytovat cestujícím i zaměstnancům nejvytíženějšího českého leteckého uzlu duchovní podporu. Se zájemci zvládne kromě češtiny debatovat také v angličtině a italštině.

Letiště Václava Havla zavedlo službu po vzoru velkých evropských a světových letišť. „Letiště dlouhodobě sbírá náměty a připomínky, tohle téma se tam pravidelně opakovalo. Na základě toho jsme proto začali uvažovat o zřízení této služby,“ sdělila mluvčí letiště Marika Janoušková.

Duchovní má svoji kancelář, kde je zájemcům od začátku měsíce k dispozici. Mohou ho oslovit prostřednictvím telefonu nebo e-mailu. V budoucnu bude mít zázemí u modlitebny, kterou vedení společnosti nechá zřídit v druhém terminálu.

„V neveřejné části Terminálu 1 již nyní existuje modlitebna. Do budoucna bychom chtěli vybudovat druhou podobnou místnosti i v Terminálu 2. Ke zřízení modlitebny využijeme prostor, který jsme doposud nabízeli jako komerční,“ nastínila plány mluvčí.

Vyslechne věřící různých vyznání

Kaplan Christophe Jakob nosí modrou vestu s označením Duchovní správa letiště (Airport Chaplaincy). Jeho úkolem je pohybovat se v zónách mezi terminály. Kontakt na něj cestující najdou na informacích i dalších místech v halách. Dorozumí se česky a dvěma cizími jazyky - anglicky a italsky.

„Služba není koncipována tak, že by byl duchovní určen pouze pro vyznavače jednoho náboženství, měl by být schopen poskytnout duchovní pomoc a podporu kterémukoli z cestujících, který o to projeví zájem,“ vysvětlila Janoušková.

Letiště kaplana zaměstnává na plný úvazek. Konkrétního člověka do svých služeb získalo díky spolupráci a dohodě s Českou biskupskou konferencí. „Klasické“ výběrové řízení se nekonalo.

Jaký měsíční plat náleží podobné duchovní podpoře, odmítl provozovatel letiště sdělit. „Spolupráce byla ujednána s konferencí po vzoru německých letišť. Platy konkrétních zaměstnanců nesdělujeme,“ dodala mluvčí letiště.

Bez bot a zvonění mobilu

Modlitebny na letištích nenesou žádnou náboženskou symboliku. Jsou uzpůsobeny k tomu, aby je mohl k rozjímání a odpočinku využít každý, kdo touží po chvíli soukromí a klidu. Obdobně bude vypadat i druhá modlitebna na pražském letišti.

Podobnou službu nabízí třeba letiště v irské metropoli Dublinu, kde mají cestující k dispozici čtyřiadvacet hodin sedm dní v týdnu modlitebnu určenou lidem různých vyznání. Je umístěna rovněž těsně před nástupním prostorem. Všichni, kteří ji chtějí využít, se musí před vstupem zout boty.

Na nejvytíženějším evropském letišti v londýnském Heathrow mají deset modliteben, v každém z pěti terminálů je minimálně jedna. Dále se v prostoru letiště pohybuje sedm kaplanů různého vyznání. Cestující mohou vyhledat představitele katolické i anglikánské církve, ale také třeba muslimské či židovské duchovní.