VIDEO: Taxikáři znovu vyzráli na letiště. Riskují tím zdraví lidí, říká mluvčí

  7:33aktualizováno  7:33
Zatímco někteří taxikáři a přepravci přelepují značky na autech, aby se jim závora na Letišti Václava Havla otevírala zdarma, jiní vynalezli elegantnější řešení, jak se poplatku vyhnout. Cestující jednoduše vysadí na zastávce autobusu. Podle mluvčího letiště Romana Pacvoně tím ale ohrožují zdraví lidí.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Až 100 korun požaduje Letiště Václava Havla za opakovaný vjezd na expresní parkoviště u terminálů 1 a 2 (o zavedení poplatku jsme psali zde).

Běžně se teď děje, že řidiči cestujícím zastavují mimo parkoviště. Mezi nejčastější místo patří část Aviatické ulice, kde je dopravní značkou i žlutými pruhy vyznačeno stání pro autobusy.

Během hodiny takto zastaví i desítky přepravců. Ve většině případů cestující vystupují, stává se ale také, že řidiči tu lidi naloží. Druhým běžným místem pro výstup či nástup lidí je ulice před hotelem Mariott.

Fotogalerie

Cestující to mají sice k terminálům o desítky až stovky metrů dál (záleží, ze kterého odlétají), ale ušetří. Poplatek až 100 korun by jim totiž taxikáři naúčtovali k ceně jízdy.

Zastavení mimo parkoviště přepravci lidem dokonce sami nabízejí. Když si reportér iDNES.tv Matěj Smlsal objednával taxi z Liboce na letiště, operátorka ho informovala o možnosti zastavit u hotelu Mariott. Nabídku následně učinil i taxikář. „Snažíme se,“ odpověděl na dotaz, zda nabízí vyhnutí se poplatku všem cestujícím.

„Zastavovat jinde je nepřípustné,“ říká mluvčí

Paradoxní ale je, že taxikáři chtějí až 100 korun. Letiště totiž nabízí takzvané hodnotové karty, kdy mají řidiči opakovaný vjezd na parkoviště během 24 hodin za 40 korun.

„Požadovat tedy po cestujícím úhradu poplatku 100 korun považujeme za velmi nešťastné. Nabízet jako alternativu vysazení mimo místa k tomu určená dokonce za nepřípustné,“ uvedl mluvčí letiště Roman Pacvoň.

Podle něj zájem o karty poskytující slevy strmě roste. Zatímco loni v srpnu ji řidiči použili 5000krát, letos v srpnu 64000krát.

Aby pražští taxikáři nemuseli platit expresní parkoviště, přelepují registrační značky svých automobilů.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

„Jsme přesvědčeni, že cestující preferují bezpečné a pohodlné vysazení z taxíku v bezprostřední blízkosti terminálů. Pokud taxikář vysadí či naloží cestujícího na místě jiném, než je k tomu určeno, riskuje tím nejen jeho zdraví, které vědomě ohrožuje, ale také se může dopouštět dopravního přestupku. Takové počínaní potom řeší Policie České republiky,“ dodal Pacvoň.

Pokud řidiči vidí policisty, nezastaví

Podle mluvčí policie Andrey Zoulové je samotné vyznačení žlutými čárami s označníkem autobusové zastávky dostatečné a řidiči by tento zákaz měli respektovat.

„Pokud vlastník komunikace dozná, že je přijaté opatření a značení zákazu zastavení nedostatečné, může dát podnět příslušnému správnímu úřadu. Stran činnosti policie v dané problematice můžeme uvést, že se na uvedené jednání policisté zaměřují v rámci běžného výkonu služby,“ uvedla Zoulová.

Pokud takového řidiče při páchání přestupku přistihnou, vyřeší ho dle zákona. „Z našich zkušeností vyplývá, že naprostá většina řidičů od takového protiprávního jednání v okamžiku přítomnosti policejní hlídky ustoupí. V této souvislosti je však třeba konstatovat, že není v možnostech policie takový dohled vykonávat nepřetržitě 24 hodin denně,“ dodala policejní mluvčí.

Poplatek za opakované vjetí na parkoviště během následujících 24 hodin zavedlo letiště v červenci. Dříve mohli vjet řidiči na parkoviště bezplatně vždy po hodině. Jedinými, kdo poplatek za vjezd neplatí, jsou oficiální letištní taxíky. Ty ale mají cenu za kilometr vyšší než většina ostatních přepravců.

Červené značky ukazují vyhrazené stání pro autobusy v Aviatické ulici. Modrá značka je hotel Mariott.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...V Praze se už jedná o vládě bez ANO, magistrát je bez komunistů a ČSSD

V Praze se ještě v noci začalo jednat o nové koalici pro pražský magistrát. Šéf...

Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostane ČSSD a KSČM. Sociální demokraté měli po minulých volbách...

Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Další z rubriky

Prahu 7 povede Praha Sobě s koalicí Pirátů a Zelených

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

V Praze 7 se na spolupráci domluvily Praha Sobě a koalice Pirátů a Zelených. Dnes to sdělili starosta Jan Čižinský z...

V Lysé nad Labem hoří hala na kovovýrobu, příčina požáru zatím není jasná

V Lysé nad Labem na Nymbursku hoří 15. října 2018 výrobní hala společnosti...

V Lysé nad Labem na Nymbursku hoří výrobní hala společnosti Kovona, která vyrábí kovový nábytek. Situace se zhoršuje,...

Policie při akci Stmívání vyrazila na boj s drogovými dealery v centru Prahy

I když policisté mohou při zásazích proti nebezpečným pachatelům využívat...

V centru Prahy proběhla ze čtvrtka na pátek policejní akce Stmívání, od které si policie slibuje eliminaci pouliční...

Najdete na iDNES.cz