Blankou proměna Letné nekončí. Hřiště a tribunu má nahradit obchoďák

  10:29aktualizováno  10:29
Tréninkové hřiště i jedna tribuna fotbalového stadionu na Letné budou minulostí, pokud developerům v této pražské čtvrti vyjdou jejich neskromné plány. Chtějí tam vybudovat multifunkční trojúhelníkovou budovu s názvem Galerie Sparta, opodál pak kancelářskou budovu.

Letná Office Park. Administrativní centrum by mělo vyrůst na místě chátrajících vil. | foto: vizualizace Lordship

Okolí pražské Letné by se mohlo začít dál výrazně měnit klidně už za rok. Multifunkční centrum má podle projektantů nabídnout nákupní galerii, multikino, fitnesscentrum, ale například i služební byty klubu.

Majitel fotbalového klubu AC Sparta Praha Daniel Křetínský plánuje kvůli stavbě nejen zrušit tréninkové hřiště vedle stadionu, zároveň chce zrušit jednu z tribun stadionu, čímž Sparta přijde o více než tisíc míst v hledišti.

Fotogalerie

Hned za touto stavbou má stát menší kancelářská budova pro ředitelství klubu. Projekt má financovat Křetínského společnost ACS Properties, která je zároveň dceřinou společností Sparty.

Radnice Prahy 7: Nebyla žádná odborná diskuse

Celý plán se ale nelíbí městské části Praha 7. Podle jejího vedení projekt výrazně naruší charakter Letné a zatíží životní prostředí a život místních obyvatel.

Podle radní pro rozvoj Prahy 7 Kateřiny Vídenové (Praha 7 sobě) není jasné, zda má být severní hrana Letenské pláně vůbec zastavěna. „Schválila to gremiální rada Institutu pro plánování a rozvoj hlavního města, ale žádná širší odborná diskuse o tom neproběhla,“ tvrdí Vídenová.

Když už by se na daném území stavělo, mělo by se podle ní jednat o zástavbu, která odpovídá urbanistickému kontextu, který vylučuje nákupní centrum příměstského charakteru.

Sama si dokáže představit, že by se zde postavily bytové domy nebo sportoviště. „Nejvíce se bojíme toho, že projekt vysaje energii z okolního města. Ta je na Letné poměrně výjimečná,“ myslí si radní.

Co by mělo vyrůst na pražské Letné

Co by mělo vyrůst na pražské Letné

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha 7 sobě) oceňuje, že investor projektu ACS Properties s městem velice dobře komunikuje.

„Odpovídají nám na všechny otázky a snaží se vše vysvětlit, toho si vážím. Na druhou stranu, jedná se o obrovský monolit, který se do okolí Letné nehodí. Navíc v něm bude téměř tisíc parkovacích míst a každé místo se otočí denně pětkrát. To je pět tisíc aut za den. To je hrozná zátěž,“ říká Čižinský.

Sparta by chtěla začít se stavbou už na jaře příštího roku. Výstavba prý zabere dva roky. Klub se ale v současné době k projektu odmítá vyjádřit.

„Rozhodli jsme se, že žádné informace nyní vypouštět nebudeme. V současnosti jsme ve velkém řízení o vlivu stavby na životní prostředí. Čekáme na komplexní vyjádření k projektu od společnosti EIA, která se zabývá právě vlivem stavby na životní prostředí,“ říká mluvčí Sparty Ondřej Kasík.

Kolínská: Nechali vily zchátrat

Komplex vedle stadionu ale není na Letné jediný, který čeká, až EIA vyřkne svůj ortel. Stejně je na tom i developerská společnost Lordship, která je investorem projektu Letná Office Park. Ten má vyrůst jen pár metrů od plánovaného obchodního centra. Tentokrát se však jedná už o území Prahy 6.

Prosklený administrativní palác o pěti patrech a dvou ustupujících podlažích je plánován na místě, kde se v současné době nacházejí polorozpadlé historické vily. Všechny chátrající stavby i s pozemky vlastní právě Lordship.

„Není pochyb o tom, že vlastník je nechal takto zchátrat úmyslně. Netají se tím, že tam ty vily nechce,“ tvrdí zastupitelka Prahy 6 Petra Kolínská (SZ).

Ona sama si dokáže v pásu od Prašného mostu až po Spartu určitou zástavbu představit, ale je podle ní předmětem k diskusi, jak má být nahuštěná či jak mají být domy vysoké.

„Nebudeme podporovat nekoncepční zástavbu,“ uvádí Kolínská. Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy nazval zmíněný pás Městský boulevard Letná - Prašný most. V ulici Milady Horákové by v budoucnu mohlo stát mnoho nových staveb. Je ale otázkou, zda se městské části s developery domluví a najdou společnou cestu k řešení toho, jak bude prostor za několik let vypadat.

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Další z rubriky

Ukradené německé kamiony našla policie v Hořovicích, zadržela dva řidiče

Berounští policisté v kamionech našli také náklad. Snaží se přijít na to, komu...

Kriminalisté z Berouna ve spolupráci se svými zahraničními kolegy vypátrali tři kamiony ukradené v Německu. Vozy i s...

Kvůli opravě tratí nejedou přes Václavské náměstí tramvaje

Ilustrační snímek

Kvůli opravám trati na křižovatce ulic Lazarská a Spálená v centru Prahy nejezdí od rána tramvaje. Omezení dopravy se...

Policie navrhla obžalovat cizince kvůli znásilnění turistky v Praze

Ilustrační snímek

Policisté navrhli obžalovat šest cizinců, kteří podle nich počátkem dubna znásilnili turistku v hotelu v pražské...

Najdete na iDNES.cz