Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velká výměna karet Opencard. Letos končí platnost 650 tisícům z nich

  9:00aktualizováno  9:00
Letos vyprší platnost 650 tisícům karet Opencard. Kdo výměnu včas neprovede, může přijít o jízdné. Výměna karty je zdarma, trvá ale čtrnáct dní.

V soupravě metra, která právě zastavila ve stanici Bořislavka, kontroluje hlouček revizorů cestující. Mezi nimi je i čtenář Petr Andreas, který jednomu z kontrolorů bez obav odevzdává svou Opencard, na které má nahraný kupon s jízdným.

Místo navrácení karty se však dočká nečekané reakce: „Vypršela vám platnost Opencard,“ oznamuje mu revizor a vytahuje pokutový blok. Přestože má Petr zakoupený kupon na MHD, dostává pokutu, jako by byl černý pasažér.

„Musel jsem na centrálu dopravního podniku v ulici Na Bojišti. Tam jsem zaplatil formální pokutu 50 korun. Tím to ale neskončilo. Následně jsem si musel ve Škodově paláci nechat vystavit novou Opencard. Abych ji dostal rovnou na místě, zaplatil jsem dalších sto korun,“ popisuje Andreas. Lidí, kterým vyprší životnost jejich Opencard, bude letos více než kdy jindy.

„Letos se to týká 650 tisíců karet. Celkem jich nyní evidujeme přes jeden milion,“ říká mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Obratem však dodává, že ne všechny lidé aktivně využívají.

„Karty byly historicky vydávány například turistům, důchodcům či dětem. Proto neočekáváme, že by se vyměnily všechny, velká část jich už není v provozu,“ dodává.

Cestující může o kupon přijít

Přesto se nejedná o malé číslo a se starou kartou se bude muset rozloučit teoreticky každý druhý Pražan. Lidé pak budou mít možnost zažádat buď o novou Opencard, nebo přejít na papírové kupony na MHD. S druhou variantou se však mohou prakticky rozloučit lidé, kterým končí platnost Opencard dříve než platnost předplaceného kuponu. Ten se totiž nedá na papírovou verzi převést.

Opencard míří ke dnu

  • Vedení města už od jara 2014 neplatí společnosti eMoneyServices (EMS), která Opencard vlastní, za podporu systému, který z tohoto důvodu postupně kolabuje.
  • Poruchy systému se dotkly samotných cestujících. Několikrát totiž přestalo fungovat vydávání nových Opencard. Problémy se však vždy podařilo vyřešit během několika hodin.
  • EMS podezírá magistrát, že do systému Opencard neoprávněně zasahuje. Městský soud v Praze proto v prosinci vydal předběžné opatření, aby mohla firma do systému nahlédnout. Společnost tvrdí, že jí to město neumožnilo na sto procent. To vedení metropole odmítá. Magistrát má navíc obavy, aby EMS do systému nezasáhla a cíleně nezpůsobila jeho kolaps.
  • Protože se magistrát nedokáže s EMS dohodnout na další podpoře, Opencard do budoucna nejspíš zanikne a nahradí ji nový projekt. Mohl by nést název Prague Market. Za Opencard už Praha zaplatila více než 1,3 miliardy korun. Další peníze vymáhá EMS soudně.

Dopravní podnik doporučuje, aby lidé s výměnou příliš neotáleli. Pokud o vydání nové karty nepožádají včas, prošlá karta jim bude i se zaplaceným kuponem k ničemu.

„Pokud cestující požádá o novou kartu až po exspiraci původní, může dojít k problémům s přehráním již zakoupeného předplatného kuponu na novou kartu a cestující o něj tak může přijít,“ vysvětlil MF DNES již před časem důvod mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl.

V tomto případě měl Petr Andreas štěstí, že mu i po vypršení karty dopravní podnik dokázal nahrát zbylé peníze na novou kartu. V opačném případě by přišel zhruba o sedm měsíců zaplaceného jízdného. Měl totiž zakoupený roční kupon platný do poloviny července letošního roku.

Někteří cestující, kterým vyprší platnost jejich červené karty dříve než kupon na MHD, však mají obavy ještě z jedné věci. Že selže systém vydávání nových karet. To se už v minulosti několikrát stalo. Problémy se ale městu vždy podařilo během několika hodin vyřešit.

Podle společnosti eMoneyServices (EMS), která vlastní autorská práva k Opencard, však výměna tak velkého množství karet může pro systém znamenat velkou zátěž. „V jednu chvíli bude třeba do systému zadávat velké množství dat. Není vyloučeno, že se v takovém případě může potýkat s potížemi,“ tvrdí mluvčí EMS Martin Opatrný.

Leden rozhodne o Opencard

Vedení metropole se na věc dívá méně pesimisticky. Věří, že případné problémy dokáže vyřešit. Už vloni však magistrát cestujícím doporučoval, aby dávali přednost papírovým kuponům. Budoucnost Opencard zůstává nejasná, magistrát slibuje, že své plány s problematickým projektem zveřejní koncem tohoto měsíce.

Výměna karty za novou je zdarma. Její vydání však trvá 14 dní. Držitelé mají možnost dostat kartu i bezprostředně za poplatek. Platnost Opencard se dá zjistit prostřednictvím validátoru.

Autor:Nejčtenější

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Policie má svědky tragédie u Horoměřic, autobus před srážkou troubil

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic

Středočeským policistům se již přihlásili svědci tragické páteční nehody autobusu nedaleko Horoměřic u Prahy. Doufají,...Autobus u Horoměřic boural na zrádné rovince, která svádí k rychlosti

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tragická nehoda autobusu se třemi mrtvými se stala na rovném úseku, který podle Horoměřických svádí k rychlosti a...

Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Zlatý podraz: Welsch je hvězdou v italské reprezentaci a čeká ho prohra

Momentka z natáčení filmu Zlatý podraz v Průmyslovém paláci: Jiří Welsch v roli...

V bohaté basketbalové kariéře Jiří Welsch ještě nekončí. Své pole působnosti naopak rozšířil napříč zeměmi i věky. K...

Další z rubriky

Kosti z kanalizace patří léta pohřešovanému mladíkovi, ukázala DNA

(ilustrační snímek)

Kriminalisté už vědí, čí kosterní pozůstatky se našly loni v říjnu v dálniční kanalizaci v Králově Dvoře na Berounsku....

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Část metra A zastavil pád člověka do kolejiště, metro na Hradčanské nejezdilo

Na Hradčanské spadl člověk do kolejiště metra. (17.1.2018)

Ve stanici metra Hradčanská spadl člověk do kolejiště. Vlaky od této stanice po Muzeum nejezdily více než hodinu,...

Najdete na iDNES.cz