Letošní chmel bude méně kvalitní, ale je ho více než loni

  14:26aktualizováno  14:26
Začala sklizeň chmele, alespoň v některých místech žatecké chmelařské oblasti ve středních Čechách. Chmelaři už teď odhadují, že ho bude více než loni. Bude však mít horší kvalitu. Už v pátek začali chmel česat v Kolešovicích a v Mutějovicích na Rakovnicku.

Chmelu bude více, nebude ale tak kvalitní jako loni. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Loni byla úroda spíše průměrná, letos je už podle prvních dní vidět, že bude výrazně nadprůměrná. Chmele bude asi víc než dvojnásobek," říká sušič chmele Milan Machulda, který jezdí do Kolešovic každý rok. "Pršelo hlavně v červenci, když chmel kvetl. Navíc se námvyhnuly kroupy a vichřice, takže není poničený," popisuje Miloslav Mánek, ředitel firmy Rakochmel. .

ŽATECKÝ CHMEL

Pěstování jemného aromatického chmele má v České republice tisíciletou tradici. Ověřování a označování jeho místního původu začalo již v 16. století. Žatecký chmel je jemný poloraný aromatický chmel pěstovaný v Žatecké chmelařské oblasti, díky svým výjimečným vlastnostem je používán pivovary na celém světě. Pro žatecký chmel je charakteristické jemné vřeténko, nízký obsah myrcenu a vyrovnaný obsah alfa a beta kyselin.

Pěstují tu žatecký poloraný červeňák, nejuznávanější aromatický chmel na světě. Ačkoli jiným plodinám letošní deštivé počasí uškodilo, chmele je naopak více. 

"Co se týče množství, chmelu se daří, ale podle rozborů víme, že v něm bude nižší obsah alfa hořkých kyselin, takže jeho kvalita bude horší. Zřejmě tak klesne i jeho cena," vysvětluje Miloslav Mánek, ředitel firmy Rakochmel v Kolešovicích.

To potvrzuje i ředitel společnosti ZEM-INVEST v Mutějovicích. "Chmel bude třeba zelený a pěkný, ale nebude mít tak vysoký obsah alfa kyselin. A ty mají vliv na jeho cenu," říká Zdeněk Rosa.

Ostatní chmelaři na Rakovnicku začnou se sklizní dnes nebo v první polovině tohoto týdne. Dřívější sklizeň může znamenat nižší množství alfa kyselin, předejde se však napadení chmelu škůdci, především perenospórou chmelovou.

Chmelová brigáda táhne, ale práce je méně

"Nevýhoda zemědělského prvovýrobce je v tom, že do poslední chvíle neví, za kolik bude prodávat," shrnuje Mánek. Ačkoli je chmelu dostatek a zájem o brigády na chmelnicích je velký, počty brigádníků klesají. Může za to mechanizace práce. 

"Je nadprodukce chmele, ceny půjdou dolů, takže se pracovní místa odbourávají, ačkoli zájem brigádníků je velký," říká sušič chmele Milan Machulda.

Potvrzuje to i Dáša Urbancová z agentury Chmelda, která na brigády dodává vysokoškoláky z Ostravy. "Ze strany studentů je zájem velký, ale zemědělské podniky zlepšují techniku a nepotřebují tolik lidí. Je to dlouhodobý trend, zájem o brigádníky rok od roku klesá," říká Urbancová.

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...

Další z rubriky

Hasiči dohašují nábytkářskou halu v Lysé, příčina požáru zatím není jasná

V Lysé nad Labem na Nymbursku hořela výrobní hala společnosti Kovona, která...

Hasiči dohašují skrytá ohniska po požáru haly výrobce kovového nábytku Kovona v Lysé nad Labem. Výrobní hala začala...

Koalici v Praze 10 vytvoří Vlasta, Piráti a ODS. Starostkou bude Chmelová

Renata Chmelová slaví úspěch ve 2. kole senátních voleb v obvodu Praha 10...

Koalici v Praze 10 vytvoří koalice Vlasta (KDU-ČSL, STAN, Desítka pro domácí, nezávislí), Piráti a ODS. Starostkou bude...

Deset let po požáru Průmyslového paláce sledujte seriál Praha v plamenech

Hasiči zasahují při požáru Průmyslového paláce v Praze.

Před deseti lety vzplanul Průmyslový palác na pražském Výstavišti v Holešovicích. Požár tehdy způsobil škodu za...

Najdete na iDNES.cz