Letošní chmel bude méně kvalitní, ale je ho více než loni

  14:26aktualizováno  14:26
Začala sklizeň chmele, alespoň v některých místech žatecké chmelařské oblasti ve středních Čechách. Chmelaři už teď odhadují, že ho bude více než loni. Bude však mít horší kvalitu. Už v pátek začali chmel česat v Kolešovicích a v Mutějovicích na Rakovnicku.

Chmelu bude více, nebude ale tak kvalitní jako loni. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Loni byla úroda spíše průměrná, letos je už podle prvních dní vidět, že bude výrazně nadprůměrná. Chmele bude asi víc než dvojnásobek," říká sušič chmele Milan Machulda, který jezdí do Kolešovic každý rok. "Pršelo hlavně v červenci, když chmel kvetl. Navíc se námvyhnuly kroupy a vichřice, takže není poničený," popisuje Miloslav Mánek, ředitel firmy Rakochmel. .

ŽATECKÝ CHMEL

Pěstování jemného aromatického chmele má v České republice tisíciletou tradici. Ověřování a označování jeho místního původu začalo již v 16. století. Žatecký chmel je jemný poloraný aromatický chmel pěstovaný v Žatecké chmelařské oblasti, díky svým výjimečným vlastnostem je používán pivovary na celém světě. Pro žatecký chmel je charakteristické jemné vřeténko, nízký obsah myrcenu a vyrovnaný obsah alfa a beta kyselin.

Pěstují tu žatecký poloraný červeňák, nejuznávanější aromatický chmel na světě. Ačkoli jiným plodinám letošní deštivé počasí uškodilo, chmele je naopak více. 

"Co se týče množství, chmelu se daří, ale podle rozborů víme, že v něm bude nižší obsah alfa hořkých kyselin, takže jeho kvalita bude horší. Zřejmě tak klesne i jeho cena," vysvětluje Miloslav Mánek, ředitel firmy Rakochmel v Kolešovicích.

To potvrzuje i ředitel společnosti ZEM-INVEST v Mutějovicích. "Chmel bude třeba zelený a pěkný, ale nebude mít tak vysoký obsah alfa kyselin. A ty mají vliv na jeho cenu," říká Zdeněk Rosa.

Ostatní chmelaři na Rakovnicku začnou se sklizní dnes nebo v první polovině tohoto týdne. Dřívější sklizeň může znamenat nižší množství alfa kyselin, předejde se však napadení chmelu škůdci, především perenospórou chmelovou.

Chmelová brigáda táhne, ale práce je méně

"Nevýhoda zemědělského prvovýrobce je v tom, že do poslední chvíle neví, za kolik bude prodávat," shrnuje Mánek. Ačkoli je chmelu dostatek a zájem o brigády na chmelnicích je velký, počty brigádníků klesají. Může za to mechanizace práce. 

"Je nadprodukce chmele, ceny půjdou dolů, takže se pracovní místa odbourávají, ačkoli zájem brigádníků je velký," říká sušič chmele Milan Machulda.

Potvrzuje to i Dáša Urbancová z agentury Chmelda, která na brigády dodává vysokoškoláky z Ostravy. "Ze strany studentů je zájem velký, ale zemědělské podniky zlepšují techniku a nepotřebují tolik lidí. Je to dlouhodobý trend, zájem o brigádníky rok od roku klesá," říká Urbancová.

Nejčtenější

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Tragikomedie. Fotbalová Sparta je zase v rozkladu a terčem vtipů

Trenér fotbalové Sparty Zdeněk Ščasný zadumaně sleduje výkon svých svěřenců na...

Naběhl na hřiště v nastaveném čase, poprvé v ligové sezoně. Ani nestačil kopnout do balonu, dřív ho měl v ruce než na...

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

VIDEO: Lupiči s pistolí zabili čerpadlářku, policie hledá dva podezřelé

V čerpací stanici na Mělnicku zemřela po loupežném přepadení prodavačka...

Středočeští kriminalisté vyšetřují od časného rána loupežné přepadení, při kterém zemřela prodavačka z čerpací stanice...

Vyřítili se přímo z dálnice a narazili do kamionu u pumpy, zemřeli dva lidé

Osobní auto na čerpací stanici u dálnice D5 narazilo do odstaveného kamionu....

K tragické dopravní nehodě došlo v neděli večer na čerpací stanici u dálnice D5 na Berounsku. Osobní auto tam narazilo...

Další z rubriky

Do pražské nádražní haly zatéká z parkoviště, SŽDC chce jednat s městem

Rekonstrukce železniční stanice Praha hlavní nádraží - nová odbavovací hala

Správa železniční dopravní cesty chce jednat s vedením Prahy o budoucnosti parkoviště nad novou odbavovací halou...

Praha neznámá. Poznejte čtvrť kriminálníků, bláznů a učenců

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Karla Velikého na Karlově se stavěl od...

Scházela se tam pražská galerka, probouzeli se opilci, bohaté paničky tajně rodily nechtěné děti. Zveme vás na...

Policie překvalifikovala nehodu Jana Kočky mladšího na obecné ohrožení

Na D11 se čelně střetla dvě vozidla. Řidiči nehodu nepřežili. (28. 9. 2018)

Nebezpečná jízda Jana Kočky mladšího, který letos na konci září jel v protisměru na dálnici D11, naboural do kamionu a...

Najdete na iDNES.cz