Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Developer měl na Palmovce výhodný pronájem, platil pouze korunu

  6:29aktualizováno  6:29
Nad autobusovým nádražím a stanicí metra na Palmovce by měl stát nový dům s byty a kancelářemi. S městskou firmou si ale developerská firma vyjednala velmi výhodné podmínky. Podle informací MF DNES za pronájem pozemku měl developer platit pouhou korunu.

Na Palmovce mají být byty i kanceláře. | foto: Rosťa Jančar, Rosťa Jančar,  Technet.cz

Nad autobusovým nádražím na Palmovce, které patří Dopravnímu podniku, plánuje developer postavit asi tři stovky bytů.

Několik let platil roční nájemné jednu korunu za metr čtvereční. Nyní je připravena kupní smlouva, podle níž má Akvo Praha zaplatit Dopravnímu podniku za pozemek 88 milionů korun. Nádraží, které pod domy zůstane, si dopravce pronajme na padesát let za 105 milionů. Smlouvy nyní procházejí auditoři, které si najalo nové vedení DP.

"Je to jedna z kauz, které prověřujeme. Výsledky budou na konci června," říká šéf DP Vladimír Lich. Korunové nájemné překvapuje i některé lidi z oboru. "Za dvacet let své praxe jsem se nesetkal s tím, že by nám někdo pronajal pozemek za takovouto cenu. To je téměř zadarmo," řekl šéf developerské firmy Ekospol Evžen Korec.

Pojďme se podívat na historii případu. Odposlechy Romana Janouška pořízené v roce 2007 zachytily jeho pokyny právě k tomuto projektu. "Prosím tě, tak zavři oko!" nabádal tehdy vysoce postaveného magistrátního úředníka Petera Ďuricu, který se pozastavoval nad nájemní smlouvou na 99 let.

Nové dokumenty, které nyní MF DNES získala, rozkrývají detaily kauzy. Vše začalo už v roce 2002, ještě před nástupem Pavla Béma na magistrát. Právě tehdy uzavřel Dopravní podnik, pod vedením dnes již zesnulého Milana Houfka, s developerem nájemní smlouvu na pozemky autobusového nádraží na Palmovce.

Podle smlouvy měla firma až do zahájení výstavby platit za 3 706 metrů čtverečních ročně 3 706 korun. V době výstavby by se celkové nájemné zvedlo na 500 tisíc korun ročně a po kolaudaci by to bylo téměř dvakrát tolik.

Tyto podmínky zůstaly zachovány i poté, co si developer pronajal pozemky pětkrát větší. Smlouvu na rozšíření pronájmu podepsali tehdejší radní pro dopravu Radovan Šteiner a šéf podniku Tomáš Jílek. "Smlouvu o pronájmu včetně budoucího pronájmu autobusového nádraží podepsal pan ředitel Houfek. Víc o tom nevím," řekl pouze Jílek. Šteiner na dotazy nereagoval vůbec.

Po dostavbě pozemky firma odkoupí

Smlouvu podle dokumentů, které má MF DNES k dispozici, nechal dlouho v původním znění i další šéf DP Martin Dvořák. Změnil ji až po třech letech ve funkci. "Nelze zvýšit něco, co je už osm let podepsané," vysvětlil Dvořák, proč podmínky neupravil dříve. Ke změně tak patrně došlo v roce 2010. V nových podmínkách se počítá s nájmem 85 korun za metr čtvereční ročně.

Zároveň je tu už připraven budoucí prodej pozemků. "Teď tu platíme nájem, pak pozemky odkoupíme," řekl již dříve manažer Ignacio Casado ze skupiny Discovery Group, do níž patří firma Akvo Praha.

Odkup se pak podle něj uskuteční, až firma dokončí práce na nové budově i na autobusovém nádraží. Zatím se však stále nestaví. "Máme teď veškerá povolení, kromě stavebního na hlavní budovu," dodal Casado. Dotazy MF DNES společnost nezodpověděla.

Podle smlouvy může společnost stavět až do roku 2018. Po dostavbě si odkoupí více než 15 800 metrů čtverečních na lukrativním místě - přímo nad stanicí metra Palmovka za zhruba 88 milionů. "Na první pohled se cena jeví jako velice dobrá pro kupujícího. Ale muselo by se to posoudit do hloubky, cenu mohou ovlivnit případná omezení vyplývající z územního plánu a další," zhodnotil Korec.

Do roku 2018 se může cena pozemků výrazně změnit. "Minimálně cena pozemků roste o inflaci. Pokud samozřejmě nepřijde velká krize, pak ceny mohou i poklesnout," uvedl Korec.

Navíc tu dopravce chce zachovat autobusové nádraží pod novými byty. To si pak bude muset od firmy pronajímat. Budoucí nájemní smlouva stanovuje pronájem na padesát let a dopravce tak firmě zaplatí 105 milionů korun.

Firma kromě 88 milionů korun za pozemky zaplatí ještě dalších 23 milionů za zařízení, které Dopravnímu podniku zbourá -celkem tedy 111 milionů. Otázkou však je, zda za padesát let bude na Palmovce autobusové nádraží vůbec potřeba.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Štiřín rozezní houslové koncerty, výstava připomene Josefa Suka

Josef Suk na zámku Štiřín v roce 1998

V neděli začíná cyklus koncertů Sukův hudební Štiřín. Jednou měsíčně zámecké prostory naplní hudba od Dvořáka, Mozarta,...

Zuřící smajlíci zmizí, kraj opraví jednu z nejhorších silnic v Kladně

Speciální značky nechal nainstalovat kladenský primátor Milan Volf. (17.9.2018)

Po půl roce by mohly z Kladna zmizet speciální značky, které nechal nainstalovat primátor Milan Volf. Chtěl tak...

Zfetovaný řidič MHD chtěl jet pro cestující, policie u něj našla pervitin

Ilustrační snímek

Pražští policisté ve středu zadrželi řidiče autobusu městské hromadné dopravy, který byl pod vlivem drog. Muž měl u...

Najdete na iDNES.cz