Dolínek: Nový Libeňský most by stál stejně jako oprava, ale údržba méně

  11:23aktualizováno  12:41
Oprava Libeňského mostu vyjde finančně stejně jako stavba úplně nového, rozdíl je ale v nákladech na údržbu, oznámil na tiskové konferenci náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Sám za sebe pak uvedl, že je tedy pro zcela novou stavbu. Prioritou teď je ale co nejdřív do místa vrátit MHD, zopakoval.

Na tiskové konferenci byli kromě Dolínka i ředitel Kloknerova ústavu ČVUT Jiří Kolísko a zástupce Technické správy komunikací (TSK) Jiří Sládek. Kloknerův ústav vypracoval pro město analýzu, kde nabízí možná řešení.

Fotogalerie

Petr Dolínek se vyjádřil, že by byl spíše pro stavbu nového mostu s tím, že náklady na opravu i stavbu nového mostu jsou obdobně a pohybují se mezi 550 až 600 miliony korun. „Tato částka se týká pouze rekonstrukce či výstavby mostu, ale neobsahuje to, co se dalších sto let s mostem bude dít,“ řekl Dolínek.

Podle něj budou v případě rekonstrukce v dalších desetiletích náklady výrazně vyšší. „Rozhodnutí nyní musí udělat na základě seznámení se s poklady majitel mostu, správce pouze může doporučit postu. Praha bude muset v příštích týdnech zkonstatovat, který postup je nejlepší,“ dodal.

Také se zanalyzuje, jakou trasou budou moct jezdit autobusy tak, aby nevznikl žádný problém a alespoň částečně se obnovila doprava na mostě.

Most je dle vyjádření ředitele Kloknerova ústavu Jiřího Kolíska ve stavu, kdy na něm probíhá síranová koroze. „Ten proces je nezastavitelný a probíhá dlouhodobě. Momentálně nehrozí bezprostřední riziko destrukce těch prvků, ale růst koroze je značný,“ vyjádřil se. 

Rozhodnout o tom, zda se postaví nový most nebo se opraví ten stávající, rozhodne zastupitelstvo Prahy v únoru nebo v březnu. „Připravíme podklad takový, aby v únoru nebo v březnu mohlo rozhodnout zastupitelstvo. Podmíněno to je i ministerstvem kultury. V rámci rychlosti, životnosti a funkčnosti mostu, je výhodnější postavit nový most,“ komentoval Dolínek.

V současné době se čeká na vyjádření ministerstva kultury, zda prohlásí most za památku. O stavu rozhodne příští týden, jak uvedl ministr kultury v demisi Ilja Šmíd.

Autoři: ,

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Další z rubriky

Bubny připomněly transporty Židů a zahájily výstavu Fotbal ve století faulů

Nádraží Praha - Bubny.

Akce Bubnování pro Bubny, která se konala v úterý na tamním nádraží, připomněla, že uplynulo 77 let od doby, kdy z...

Praha v plamenech: Od vařiče shořela polovina Průmyslového paláce

Při požáru na Výstavišti zasahovaly desítky hasičů a záchranářů.

Ani deset let po požáru se nedočkalo obnovy levé křídlo Průmyslového paláce na pražském Výstavišti. K jeho zkáze...

Ukradené německé kamiony našla policie v Hořovicích, zadržela dva řidiče

Berounští policisté v kamionech našli také náklad. Snaží se přijít na to, komu...

Kriminalisté z Berouna ve spolupráci se svými zahraničními kolegy vypátrali tři kamiony ukradené v Německu. Vozy i s...

Najdete na iDNES.cz