Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: ELI Beamlines

Hledá se jméno pro superlasery, vědci chtějí tipy od lidí

  • 31
Lidé mohou od pátku posílat návrhy jmen pro lasery, které stojí ve vědeckých centrech v Dolních Břežanech. Hledá se kreativní, mezinárodně srozumitelný výraz, který bude vystihovat vlastnosti přístroje.

Vybrat jméno pro dítě nebo domácího mazlíčka. Takovou zkušenost získá za svůj život skoro každý. Nyní ale lidé mají možnost pojmenovat lasery.

Výzvu zveřejnil časopis Vesmír ve spolupráci s Fyzikálním ústavem. Jedná se o laserové systémy, které jsou umístěny ve vědeckých centrech ELI Beamlines a HiLASE v Dolních Břežanech u Prahy a zatím nesou číselná označení dva až šest.

Každý z laserů má svoje typické vlastnosti, kterým by měl odpovídat i název. Jejich popis je k nalezení na webu s výzvou.

Například „pětka“ je podle vědců svižná jako vítr. Paprsek umí vystřelit stotisíckrát za sekundu a brzy bude umět vystřelit až milionkrát za sekundu.

„V okamžiku vyvrtá malinký otvor tak přesně, jak to nikdo jiný nedokáže a pokud se takto vyvrtané dírky chytře využijí, auta na silnici pak budou mít nižší spotřebu paliva a závodní auta pojedou rychleji. S jeho pomocí budou počítače rychlejší. Umí totiž vytvořit elektrické spoje tisíckrát tenčí než váš vlas,“ popisují vědci na webu.

Laser číslo šest je zase parťák s velkou silou, jen trochu neohrabaný. „Zvládá vystřelit deset ran za sekundu, ale když do toho bouchne, tak to stojí za to. Umí jednou ranou zpevnit povrch oceli o ploše větších hodinek tak, že ocel dostane šok, úplně změní svoje vlastnosti a díky tomu pak déle vydrží,“ přibližují opět odbornící vlastnosti přístroje.

Navrhněte jméno pro laser

Zasílat své návrhy můžete od 8. října do 23. listopadu prostřednictvím SMS zprávy v ceně 3 Kč na telefonní číslo 900 11 03 ve tvaru LASER X Y (kde LASER je klíčové slovo, X číslo laseru a Y navrhované jméno laseru).

Příklad SMS: LASER 2 smatlafousek

Centrum očekává od názvů kreativitu, ale i použitelnost pro vědeckou komunitu.

„Kdyby vědci pojmenovali lasery sami, nebude to lingvisticky ani poeticky zajímavé, vycházelo by to čistě z parametrů laseru a neuchytilo by se to,“ vysvětlila pro iDNES.cz mluvčí laserového centra ELI Beamlines Zdislava Lojdová.

Kromě toho, že jméno má odpovídat charakteristice daného laseru, má být také pochopitelné pro všechny. I pro cizince.

„Je pro nás důležité, aby to šlo použít mezinárodně, přijíždí sem hodně zahraničních vědců,“ doplnila Lojdová.

První laser už jméno má

Celý projekt vzešel z 3. ročníku soutěže zvané Expedice vesmír 2015, kterou každoročně pořádá časopis Vesmír ve spolupráci s vědci. Je koncipována jako vědecko-populární simulace, v níž se soutěžící seznámí se všemi důležitými etapami přípravy k cestě do vesmíru.

Vítězný tým získal možnost mimo jiné pojmenovat první laser (o soutěži jsme informovali zde). Ten tedy jako zatím jediný název má, pětice mladých vítězů vybrala jméno AVOJA, jako složeninu svých jmen.

A právě tady centrum napadlo, že by se dal nápad rozšířit a požádat veřejnost, aby s výběrem jmen pomohla.

Soutěž startuje 8. října a trvá do půlnoci 23. listopadu. Vítězná jména vybere odborná porota začátkem prosince.

Bude také vylosován jeden vítěz, který získá týdenní pobyt v Ženevě ve Švýcarsku pro dvě osoby, jehož součástí je návštěva světově významného vědeckého centra CERN.