Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zadlužená Olivova léčebna není lidem lhostejná, začali posílat peníze

  13:15aktualizováno  13:15
Lidem záleží na osudu Olivovy dětské léčebny. Poté, co ve středu v MF DNES vyšel článek o problémech zařízení v Říčanech, dorazily i peníze od prvních dárců. Například syn jejich bývalého svěřence jim přivezl tisíc korun.

Říčany u Prahy. Olivova dětská léčebna. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Další peníze nastřádali zaměstnanci. Na splacení čtyřmilionových dluhů to však rozhodně nestačí.

Stalo se to už před padesáti lety a Ladislav Luštinec se na ten den pamatuje skoro přesně. Jeho otec, také Ladislav, mu tehdy ukazoval Olivovu léčebnu v Říčanech u Prahy, kde jako sirotek trávil dětství.

Kvůli vzpomínkám a kvůli tomu, že tu jeho otci kdysi pomohli, přijel pětaosmdesátiletý Luštinec do léčebny znovu. Vešel do kanceláře a rovnou položil na stůl tisícovku - jako dar zařízení, které je nyní v takové finanční krizi, že mu hrozí krach.

"Můj tatínek vyrůstal v Olivovně za první světové války, tehdy mu bylo osm nebo deset let, a moc hezky o pobytu tady hovořil," vypravuje. Vzpomínky se mu postupně vybavují, a tak popisuje třeba i obrovský obraz, který před padesáti lety visel na zdi v jídelně.

Jak sám říká, o maléru Olivovny se dozvěděl z médií. "Mám strach, aby to neprodali na nějaký kšeft," vysvětluje, proč doma v Brandýse nad Labem sedl do auta a vyrazil do Říčan. Dokonce se skoro omlouvá, že prý dal jen málo peněz.

"Jsem důchodce, takže nemohu skákat moc vysoko, ale třeba ještě něco seženu."

Za dar mu v Olivovně věnovali alespoň knížku o historii léčebny. Do ní se teď začetl a myslí na to, jak se asi tatínkovi žilo ve vychovatelně, kterou tu původně před sto lety založil Alois Oliva s manželkou.

"Byl to prý ušlechtilý a schopný muž, což dnes člověk moc nevidí," dodává Ladislav Luštinec.

Až později se z Olivovy vychovatelny stala léčebna respiračních onemocnění a obezity. Smysl však zůstal téměř beze zbytku zachovaný - s pomocí Olivovy nadace kromě jiných pomáhají dětem ze sociálně slabých rodin.

Zařízení se dostalo do čtyřmilionových dluhů a má dva měsíce na to, než je doženou, a léčebna půjde do insolvence. Podle současné ředitelky Dariny Rössl, která je ve funkci teprve pár měsíců, za to může její předchůdkyně Zdeňka Procházková, ta to ale odmítá.

Je však otázka, zda se má o tento problém Olivovny starat její nadace, nebo pětaosmdesátiletý pán a zaměstnanci, kteří do kasičky u recepce nastřádali několik stokorun.

"My jako nadace nemůžeme dát léčebně peníze na dluhy. Peníze, které jsme měli, jsme jim půjčili. Nyní už další volné finanční prostředky nemáme," řekla ředitelka Olivovy nadace Petra Odstrčilová.

A majetek v hodnotě asi padesáti milionů prý nemohou rozprodat, aby v budoucnu nepřišli o zdroj příjmů. V Praze mají hotel Alexander a v Janských Lázních hotel Astoria. Jejich pronájem jim každý měsíc vynáší celkem asi 120 tisíc korun.

Vztah mezi léčebnou a nadací, kterou manželé Olivovi založili právě a jen kvůli tomu, aby zařízení pomáhala, je už léta napjatý. Zámeček, kde se děti léčí, si nadace pronajímá od magistrátu za symbolickou korunu a areál přepronajímá dál Olivovně.

V minulosti však nadace chtěla od léčebny zhruba milion za rok. "Nájem byl vždy vysoký tak, jak vysoké byly náklady, které jsme vynaložili na nejrůznější opravy budovy. Už dva roky jim účtujeme korunu, tedy stejně jako magistrát nám," vysvětluje Odstrčilová.

Musí mít hodně dětí, aby přežili i v budoucnu

Tím se Olivovna dostala po pasti - musí totiž údržbu rozsáhlého areálu a opravy zastaralé budovy se špatnými rozvody stoupaček platit sama. "A to s náklady na tři údržbáře i materiál vychází ročně zhruba na milion korun," dodává Rössl.

Podle šéfa správní rady Olivovny Tomáše Firsta existuje jen jediná cesta, jak zachránit léčebnu a zabránit tomu, aby se potíže v budoucnu opakovaly. "Musí mít hodně dětí, to znamená příjmy od pojišťoven," uvedl ve čtvrtek.

O to se nová ředitelka už snaží, ale potřebuje čas, aby napravila pověst Olivovny. Třeba změnila program pro obézní děti, aby rychleji hubly, a chce tu založit druhý stacionář, který poslouží jako mateřská škola pro rodiny z Říčan. Vše by mohlo posunout páteční jednání vedení nadace a léčebny s pražským magistrátem.

Ještě zpět k Ladislavovi Luštincovi. Obraz, o kterém hovořil, dnes visí v Kutné Hoře. "Jsem už starý paprika, ale než zaklepu bačkorama, strašně rád bych se na něj jel podívat," řekl.Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Další z rubriky

V ulicích Prahy je stovka defibrilátorů, laici je ale nepoužívají

Sloupek s defibrilátorem  na Václavském náměstí (14.8.2018)

Automatizovaný externí defibrilátor mají ve výbavě všechny sanitky pražské záchranky, objevují se ale i na veřejných...

VIDEO: Dívka se propadla pod letenské kyvadlo, uvázla v odvětrávací šachtě

Dívka se propadla pod letenské kyvadlo

Ve čtvrtek brzy ráno zasahovala policie u kyvadla na pražské Letné. Mladá dívka se propadla do několik metrů hluboké...

Dopravní podnik v Praze od září změní jízdní řád a přidá zastávky

Ilustrační snímek

Dopravní podnik od začátku září zavede změny provozu linek městské hromadné dopravy. Změny se tak dotknou tramvají,...

Najdete na iDNES.cz