Epopej už má místo: ve dvoraně Národní galerie bude všech 20 pláten

  9:30aktualizováno  15:27
Přestože se před pražským magistrátem zhruba ve čtvrt na devět ráno sešla necelá stovka lidí, kterým se nelíbí stěhování Muchovy Slovanské epopeje do Prahy, osud pláten je zřejmě již zpečetěn. Kurátoři galerie hlavního města je v Krumlově balí a v listopadu převezou do Veletržního paláce v Praze.

"Ano, je to tak, naši kurátoři již v zámku v Moravském Krumlově balí zbylá plátna, která převezeme do Prahy," potvrdil iDNES.cz ředitel galerie Milan Bufka.

Přesné datum, kdy k moravskokrumlovskému zámku přijedou kamiony a kurátoři do nich obří plátna naloží, nechtěl sdělit. "Bude to v průběhu měsíce listopadu," řekl pouze Bufka.

Fotogalerie

V současné chvíli už je ale vybráno místo, kam se Muchovy obrazy přesunou - do velké dvorany Národní galerie ve Veletržním paláci. Tady bude kompletní cyklus vystaven a zpřístupněn veřejnosti. "Bude tu všech dvacet pláten," dodal ředitel.

Praha z Moravského Krumlova již dříve odvezla pět pláten, která byla od dubna letošního roku několik týdnů vystavena v malé dvoraně Veletržního paláce. Tady budou minimálně dva roky.

Kde bude nakonec Slovanská epopej umístěna natrvalo, zatím není jasné. Alfons Mucha chtěl, aby pro ni Praha postavila zvláštní  budovu. Objevily se tak například studie na výstavbu paláce na Letné či Vítkově nebo v opravené jízdárně na Pohořelci (návrhy si prohlédněte zde). Město ale na podobný projekt nemá peníze.

Jako zatím poslední nápad se objevila idea vystavit rozměrná plátna v prostorách Fantovy budovy na pražském hlavním nádraží (více čtěte zde), která jako poslední projde v dohledné době rekonstrukcí.

Vizualizace umístění Slovanské epopeje do Fantovy budovy na hlavním nádraží v
Vizualizace umístění Slovanské epopeje do Fantovy budovy na hlavním nádraží v
Vizualizace umístění Slovanské epopeje do Fantovy budovy na hlavním nádraží v

Vizualizace umístění Slovanské epopeje ve Fantově budově na hlavním nádraží v Praze

Nápad vzešel ze studie, kterou si nechal ohledně umístění významného Muchova díla zpracovat pražský primátor Bohuslav Svoboda. Myšlenka se líbí jak nájemci nádraží - italské společnosti Grandi Stazioni, tak i Muchovu vnukovi.

Obyvatelé Krumlova přinesli do Prahy petici

Lidé z Moravského Krumlova proti stěhování Epopeje protestují. Dokonce se vydali minulý týden do Prahy pěšky a cestou sbírali podpisy pod petici, kterou chtějí ještě stěhování zabránit. Petici donesli protestující na podatelnu magistrátu tuto středu před tři čtvrtě na šest večer. Pražští zastupitelé se jí měli zabývat na čtvrtečním jednání. Před 9. hodinou se lidé přesunuli do jednacího sálu pražského zastupitelstva.

"Moravský Krumlov byl původně pro umístění Epopeje provizorium. My nechceme, aby se stěhovala do dalšího provizoria," řekl před budovou magistrátu starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

Plátna si prohlédněte ZDE

Ve svých proslovech účastníci protestu také připomněli, že plátna, která Praha již nechala z Krumlova odvézt, leží srolovaná a nikdo se na ně nemůže jít podívat. To se jim nelíbí, navíc to podle nich plátnům škodí.

V průběhu jednání zastupitelstva se žádné hlasité protesty, kterými by narušili chod jednání, nekonaly. Protestující pouze vedení města předali své požadavky.

Krátce po čtvrt na devět zastupitelé odsouhlasili, že může na jednání vystoupit s proslovem starosta Krumlova Třetina. Ten znění petice i s podpisovými archy následně předal také pražskému primátorovi Bohuslavu Svobodovi.

Nakonec ale pražští zastupitelé Slovanskou epopej vůbec neřešili, do programu jednání odmítli bod zabývající se peticí a osudem pláten zařadit.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...

Další z rubriky

Soud zprostil obžaloby policistu, který loni autem srazil dívku

Policisté poskytují první pomoc ženě, kterou v neděli krátce po druhé hodině...

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes zprostil obžaloby policistu, který loni na konci října srazil ženu před pražským...

Pole, kde se pěstovala kukuřice i řepka, se mění na pastvinu pro koně

Pole v době, kdy na něm byly chemicky ošetřovány porosty (na snímku ošetřování...

Vědci v rezervaci velkých kopytníků v Milovicích mají jedinečnou příležitost sledovat přeměnu intenzivně...

Soused uprchlé mamby volal strážníky na hada ve sklepě, byl gumový

Ilustrační snímek

Pražští strážníci se ve čtvrtek vrátili do Hlubočep hledat dalšího hada. Nedaleko místa, kde utekla mamba zelená, se...

Najdete na iDNES.cz