Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na virtuální pavlači sousedé diskutují, hádají se i si pomáhají

  9:34aktualizováno  9:34
Facebooková skupina Letenská parta připomíná prvorepublikovou pavlač nebo venkovskou náves. Její uživatelé se hádají, vášnivě diskutují a si vypomáhají. Na „zdi“ se denně objevují desítky příspěvků.

Skupina na sociální síti Facebook Letenská parta slouží také jako zpravodajská síť. První, kdo zachytil nehodu na Štvanici, byl jeden z jejích členů, který fotografii z nehody zveřejnil na zdi Letenské party a následně byla využita i ve zpravodajství | foto: David Gajdoš

Pražané na internetu založili několik skupin, které úspěšně suplují sousedské setkávání.

„Pro mě je Letenská parta něco jako virtuální pavlač, se všemi klady a zápory,“ říká Petr Pražák, jeden ze členů zmíněné Letenské party. Příspěvky, které si uvnitř této facebookové skupiny lidé vyměňují, skutečně připomínají rozpravy, jež vedou běžně sousedé na chodbách. Tedy pokud by se jich na takovou chodbu vměstnalo téměř osm tisíc.

Každodenně se na „zdi“ skupiny objeví několik desítek příspěvků a pravidelně se pod nimi rozvíří živá diskuse. Jejich tématem je snad úplně vše, co k sousedskému životu patří.

„Od toho, kde koupit dobré maso na řízky, přes různé sousedské výpomoci až po politická témata. Je to pel-mel poznatků, který dobře buduje zdejší komunitu,“ říká Hana Třeštíková, zakladatelka Letenské party, ale také producentka a radní Prahy 7.

Letenská parta, ač zdaleka největší, není jedinou skupinou svého druhu. I Pražané, kteří nebydlí v Praze 7, si totiž jejího úspěchu všimli, a tak má dnes svou partu na Facebooku řada dalších čtvrtí. To, co tam spolu lidé „upečou“, má často přesah i do každodenní reality.

Ve skupině Praha číslo 1 se třeba nedávno řešily segwaye, tamní výbušné téma. „Do diskuse se zapojili kromě obyvatel i provozovatelé této služby a společně jsme si leccos vyjasnili. Nakonec z toho vznikla i veřejná beseda,“ popisuje Petr Kučera, správce skupiny.

V Letenské partě se před časem několik členů domluvilo a vyrobilo tabuli do Stromovky, která ukazuje, kdy místem projíždějí vlaky. Udělali to hlavně pro děti, aby si na ně mohly počkat. „Celé se to urodilo z jediné fotky v naší skupině a zapojili se do toho lidé, kteří se doteď ani osobně neznali. Libí se mi, že naše skupina dokáže lidi spojovat,“ dodává Třeštíková.

Vzájemné venčení psů

V Dejvické partě zase shromáždili obrovskou kupu oblečení pro uprchlíky. Případů, kdy si mezi sebou členové půjčují startovací kabely a sikovky nebo si navzájem venčí psy, je pak nepočítaně.

Skupiny ale získávají i politický rozměr. Zastupitelé městských částí si totiž uvědomili, že skupiny mohou dobře posloužit jako komunikační kanál k jejich sousedům a voličům. Mezi nejčastější přispěvatele z řad politiků patří starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Téměř obden přidá do skupiny příspěvek a nebojí se ani zapojit do diskusí.

„Je to pro nás velká šance. Naši sousedé zde kritizují vše, co se jim nelíbí, a my máme možnost na to reagovat, vysvětlit, proč jsou věci tak, jak jsou, a co s nimi můžeme dělat,“ vysvětluje starosta.

Zastupitelé čerpají ze skupin i zpětnou vazbu. Ať už v podobě komentářů, nebo sledováním toho, o čem se skupina zrovna baví nebo nebaví. „Když se zde nějaký problém přestane objevovat, víme, že se nám ho daří úspěšně řešit,“ dodává starosta. Není sám, kdo tuto možnost komunikace vítá.

„Letenská parta slouží jako most mezi plebsem z podhradí a hradem. Hradní zástupci přijímají naše návrhy a stížnosti a o jejich řešení nás průběžně informují,“ popisuje s humorem Petra Tuzarová, členka skupiny.

Nová zpravodajská síť

Občas se také přispěvatelům na Facebooku podaří zapojit přímo do aktuálního zpravodajství. Zejména díky tomu, jak velkou reportérskou síť všichni dohromady tvoří. Třeba minulý měsíc – když se radní Prahy 7 rozhodli v rámci rekonstrukce zastávky na Štvanici umístit do silnice překážku ve formě nástupního ostrůvku.

Jeden z řidičů byl touto novinkou tak zaskočen, že do něj napasoval svůj mercedes (o nehodě jsme psali zde). Na místě nebyli první novináři, dokonce ani policie nebo záchranka, ale David Gajdoš. Jel prostě zrovna okolo a jeho fotky i komentář, které zveřejnil na zdi Letenské party, pak byly použity ve zpravodajství.

Pro velkou většinu lidí jsou ale tyto facebookové party hlavně způsobem, jak se dostat k čerstvým zprávám o své čtvrti. „Chci se dozvídat, co se na Vinohradech děje. Odstěhovala jsem se po 50 letech, a tak se mně stýská,“ říká Jana Pesková, členka skupiny Vinohrady stajl.

Letenská parta vznikla již v roce 2011. Záměrem její zakladatelky nebylo vytvoření fenoménu, který uchvátí tisíce lidí, ale přesně to, co se stalo. „Původně šlo o skupinu pro mé známé, co bydlí na Letné a se kterými jsem chtěla pořádat společné akce. Postupem času se ale nějak začala sama rozrůstat a teď má skoro 7 850 členů,“ popisuje Třeštíková.

Na druhém místě je, alespoň v počtu členů, skupina Libeňáci a Karlíňáci sobě – těch už je přes tři tisíce. Za zmínku stojí i facebooková stránka Letenská parta TLTR, která každý čtvrtek satiricky shrnuje veškeré události, které se v Letenské partě za celý týden udály, pro ty, kdo nemají čas nebo trpělivost je sledovat průběžně.

Autor:Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...Piloti vezli orgán k transplantaci, laserem je oslnilo šestileté dítě

Piloti převáželi orgány pro transplantaci. Šestiletý chlapec je oslnil laserem

Piloti Letecké služby Policejního prezídia ČR převáželi vrtulníkem na jižní Moravu životně důležitý orgán určený k...

Za vybržďování dostal řidič devět let, v autě na dálnici zemřel kojenec

Vybržďovač Kostner dostal za smrtelnou nehodu devítiletý trest. (15.11.2017)

Soud poslal na devět let do vězení šestatřicetiletého Martina Kostnera, který vybržďováním loni v prosinci způsobil na...

Politici zvažují velký „kraj Praha“. Metropoli by přibylo 300 tisíc občanů

Pražský hrad (ilustrační foto)

Praha, třebaže je to celek na úrovni kraje, má speciální režim – nevolí při krajských, ale při komunálních volbách. To...Další z rubriky

Z Motola na letiště a z Letňan do Čakovic. Praha zkoumá prodloužení metra

Praha dál prověřuje možnosti rozšíření dopravy na Letiště Václava Havla v Ruzyni. Tentokrát místo ze stanice metra A...

Praha uloží do věže Staroměstské radnice hmatatelné vzkazy, digitální ne

Vrchní část věže je třeba opravit, protože do jejího krovu kvůli poryvům větru...

V pamětních schránkách, které dělníci uloží do makovic opravované věže pražské Staroměstské radnice, budou věci ze...

Výměna eskalátorů uzavřela další vstup do metra, u autobusů na Palmovce

Dopravní podnik uzavřel vstup do metra na autobusovém nádraží na Palmovce...

Vstup do metra na autobusovém nádraží na pražské Palmovce je od středy uzavřen. Podobně jako v dalších stanicích metra...Najdete na iDNES.cz