Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé se mohou učit cizí jazyky zdarma. Pomohou cizinci z celého světa

  16:00aktualizováno  16:00
V pražském baru Globe se každou neděli schází lidé z celého světa, aby se navzájem učili cizí jazyky. U kávy a piva se mluví anglicky, francouzsky, ale také turecky či rusky. Přijít může kdokoliv, účast se neplatí.

Lidé z celého světa se v pražském baru navzájem učí cizí jazyky. | foto: Michaela Bůnová, iDNES.cz

U stolu spolu sedí Ukrajinka, Čech, Egypťan a Američan. Neřeší ani uprchlickou krizi, ani válku na Ukrajině. Všechny problémy světa jdou v neděli odpoledne stranou.

To se totiž v anglické kavárně Globe nedaleko Karlova náměstí scházejí lidé ze všech koutů světa, aby si u kávy procvičili jazyky, poznali nové lidi i jiné kultury. A někteří z nich tvrdí, že díky tomu se už naučili nový jazyk, zadarmo a bez gramatických drilů.

Fotogalerie

„Chodím sem už půl roku a za tu dobu jsem se naučil mluvit anglicky,“ říká Jiří, který dochází pravidelně a vyučuje tu také češtinu. Vše začíná ve tři hodiny odpoledne. Každý nově příchozí nahlásí, jak se jmenuje, odkud pochází a jaký jazyk si chce procvičit.

Organizátor Vojtěch, který celou dobu hlídkuje u vstupu, jej poté nasměruje ke stolu, na kterém leží vlajka příslušného státu. Poté už si stačí sednout, seznámit se s ostatními, a konverzace může začít.

Ačkoliv přicházím už deset minut po třetí hodině, anglicky hovořící stůl je úplně zaplněn. Napočítám kolem něj asi dvacet lidí a jdu zkusit štěstí ke stolu s českou vlaječkou. Sem si po chvíli nesměle přisedá asi pětadvacetiletá Francouzka Cynthia. „Umím jenom trochu česky,“ vysvětluje na úvod.

V Česku žije od června, její tatínek odsud pochází. Pracuje v Libuši jako laborantka a momentálně provádí pokusy na myších. V Praze vystačí s angličtinou, ale když vyjede mimo hlavní město, například do Velkého Meziříčí, kde má chatu, má problém se dorozumět. „Tady ale v pořádku. Ale musím snažit,“ dodává svou češtinou s úsměvem.

Gramatika u německé vlajky

Zatímco u italského stolu vesele konverzuje trojice mladých lidí, na německé frontě to vypadá důležitěji. „Oni to berou dost zodpovědně, jsou asi jediný národ, který zde skutečně vytahuje kartičky s gramatikou a lidi se snaží učit,“ vysvětluje Jiří. Organizátor Vojtěch mezitím s úsměvem na tváři stále vítá nově příchozí, kterých je po čtvrté hodině asi osm desítek.

Kam za konverzací v cizím jazyce zdarma

  • Globe bar není jediným místem, kam si můžete přijít procvičit cizí jazyky zdarma. Podobné akce pořádá také International Student Club pod ČVUT, který pomáhá zahraničním studentům integrovat se do života v Praze. Každé druhé pondělí probíhá Café Lingea, kde se hovoří vždy anglicky a jedním dalším vybraným jazykem. Kromě toho se na Masarykově koleji konají pravidelné jazykové kurzy pro širokou veřejnost. „Jednotlivé hodiny vyučují rodilí mluvčí na dobrovolnické bázi. Jsou zdarma a dostupné komukoliv, kdo má zájem o cizí jazyky a kulturu,“ vysvětluje Karolína Vopičková, vedoucí jazykové sekce ISC. Registrace na obě akce není nutná. Více: www.isc.cvut.cz.
  • Angličtinu zdarma vyučují také studenti kurzu TEFL, tedy rodilí mluvčí, kteří se výukou učí být lektory anglického jazyka. Angličtina probíhá od pondělí do čtvrtka v jazykové škole Tutor v Praze 1. Více na: www.teflinprague.com/anglictina-zdarma

Dříve tolik lidí nechodilo. „Tuto akci jsem založil před více než dvěma roky. Inspiroval jsem se v Berlíně, kde už podobný koncept existoval. Chtěl jsem, aby lidé, kteří si o víkendu chtějí zlepšit cizí jazyk, věděli, kam mají přijít,“ vypráví Vojtěch.

Z počátku chodil pouze on a pár jeho přátel, ale postupně se začali lidé přidávat a dnes už není výjimkou, že na každé setkání chodí přes sto účastníků.

Vojtěch tak u sebe pokaždé nosí objemný balík vlaječek národností, jejichž jazykem už se na setkání mluvilo. Kromě angličtiny, němčiny či francouzštiny se také často hovoří rusky, italsky a výjimkou není ani turečtina či severské jazyky.

Lidé jsou k sobě vstřícní, nikomu se neposmívají například proto, že si přisedne k někomu, jehož jazyk neovládá.

Proto se i já rozhodnu zapojit do konverzace s Polákem Lukášem, který v Praze bydlí i pracuje a česky už umí víceméně plynule. Já ho poučuji o české kinematografii, on mě na oplátku naučí několik polských slovíček. Lukáš je tu poprvé jako já, ale někteří návštěvníci se vracejí pravidelně každý týden.

„Asi zhruba polovinu lidí, kteří tu dnes jsou, tvoří ti, kdo chodí stále. Přijít sem může každý, jediným nepsaným pravidlem je dodržovat jazyk stolu, u kterého se sedí,“ říká Vojtěch.

Nebojte se, jsou tu krajani

Některým lidem může dělat problém přisednout si k cizím lidem a začít s nimi konverzovat. Pokud tyto zábrany nepomůže rozpustit uvolněná atmosféra, pak je dobrou strategií sednout si k ostatním Čechům.

„Chtěla jsem si přisednout k Angličanům, ale bylo plno a jiný cizí jazyk neumím. Tak jsem si sedla k Čechům. Po chvíli k nám začali chodit ‚zahraňáci‘. Bavilo mě učit je česky a ani mě nemrzelo, že jsem nedostala šanci si dnes procvičit angličtinu. Tak třeba příště,“ říká čtyřiadvacetiletá Veronika, která sem přišla poprvé a určitě se prý vrátí.

Akce má oficiálně končit v sedm hodin večer, kdy vyprší i rezervace. „Už jsme to tu ale protáhli až do noci,“ říká Jiří.

Komu by se také chtělo domů od skvělé party lidí a rodilých mluvčích, kteří jsou ochotni naučit vás jazyk zadarmo. Sama odcházím s dobrou náladou, a kdyby se mě někdo polsky zeptal, kudy na Václavák, tak už vím, co mám odpovědět.
Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...Piloti vezli orgán k transplantaci, laserem je oslnilo šestileté dítě

Piloti převáželi orgány pro transplantaci. Šestiletý chlapec je oslnil laserem

Piloti Letecké služby Policejního prezídia ČR převáželi vrtulníkem na jižní Moravu životně důležitý orgán určený k...

Za vybržďování dostal řidič devět let, v autě na dálnici zemřel kojenec

Vybržďovač Kostner dostal za smrtelnou nehodu devítiletý trest. (15.11.2017)

Soud poslal na devět let do vězení šestatřicetiletého Martina Kostnera, který vybržďováním loni v prosinci způsobil na...

Politici zvažují velký „kraj Praha“. Metropoli by přibylo 300 tisíc občanů

Pražský hrad (ilustrační foto)

Praha, třebaže je to celek na úrovni kraje, má speciální režim – nevolí při krajských, ale při komunálních volbách. To...Další z rubriky

Výměna eskalátorů uzavřela další vstup do metra, u autobusů na Palmovce

Dopravní podnik uzavřel vstup do metra na autobusovém nádraží na Palmovce...

Vstup do metra na autobusovém nádraží na pražské Palmovce je od středy uzavřen. Podobně jako v dalších stanicích metra...

Budovy Transgas na Vinohradech památkou nebudou a mohou se bourat

Plochý kvádr o rozměrech 24 × 48 × 7,5 metru je tvořený obvodovými příhradovými...

Soubor budov Transgas na Vinohradské třídě v Praze nebude kulturní památkou. Jejich majitel, který chce na místě stavět...

Praha uloží do věže Staroměstské radnice hmatatelné vzkazy, digitální ne

Vrchní část věže je třeba opravit, protože do jejího krovu kvůli poryvům větru...

V pamětních schránkách, které dělníci uloží do makovic opravované věže pražské Staroměstské radnice, budou věci ze...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz