(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Jan Zvolánek, iDNES.cz

Lidé se znovu vrací k topení dřevem, aby ušetřili. Ovzduší to uškodí

  • 31
Středočeši znovu začínají topit dřevem ve starých kotlech. Snaží se tím ušetřit. Kromě toho topí také odpadky. Počet takto topících domácností nikdo ale nezná, jsou totiž vedeny jako plynofikované. Ve mnoha středočeských obcí se tak bude opět o něco hůř dýchat.

Prodejci dřeva ve středních Čechách zaznamenávají v posledních dnech nápor zákazníků. Ochladilo se, lidé začínají topit a rostoucí ceny energií v kombinaci s nepříliš dobrou ekonomickou situací je nutí vracet se zpátky k topení tuhými palivy.

Spousta domácností si i po plynofikaci ponechala kotel na pevná paliva a nyní se kvůli úsporám chystá opět ho naplno rozpálit. "Zájem o dřevo je veliký. Každoročně říkáme zákazníkům, aby se předzásobili na jaře a nechali dřevo pořádně proschnout. Všichni to ale stejně nechávají na podzim," říká prodejce palivového dřeva Tomáš Broukal z Prusic u Kostelce nad Černými lesy.

Novinkou je podle Broukala také to, že si zákazníci často nechávají dřevo složit až do dřevníku. "I takové služby jsme schopni za příplatek poskytnout, pořád to vyjde levněji než topení plynem nebo elektřinou," podotýká Broukal.

Dřevo může do budoucna výrazně podražit

I přes rostoucí zájem mají velcí prodejci v kraji zatím dřeva dost, udělali si totiž zásoby. Hůř jsou na tom menší pily, u kterých prodej palivového dřeva není hlavní náplní práce. Lidé, kteří k nim byli zvyklí pro dřevo jezdit, mohou teď slyšet: Máme vyprodáno.

"Bylo to pryč během chvíle. Další dříví mi přijde tak do týdne. Ani se nedivím, že se zájem o dřevo zvyšuje, když plyn i elektřina pořád zdražují," říká Stanislav Mareček z pily v Osečanech.

Odborníci přesto od návratu k topení tuhými palivy spíše odrazují. "Je pravda, že dřevo a uhlí jsou dnes stále nejlevnějším palivem. Ale cena palivového dřeva v Česku je cenou regionální a lze předpokládat její další růst, který by mohl být během několika let až trojnásobný," poznamenává Milan Bechyně z internetového portálu pro stavebnictví a úspory energií TZB-info. Při prognóze vychází z dlouhodobého trendu vývoje cen dřeva u nás i v zahraničí.

Dopady vytápění starými neekologickými kotli dlouhodobě sleduje také Bohumil Kotlík z oddělení hygieny ovzduší Státního zdravotního ústavu. "Právě nákup dřeva na poslední chvíli znamená, že dřevo není pořádně proschlé, a tím se zvyšuje množství emisí. Mnohem horší však je, když lidé zároveň se dřevem topí i odpadky," říká Kotlík.

Odborníci radí topit v kotli postupně

Jak "zavání" kotel po okraj naplněný vším, co bylo zrovna po ruce, dobře vědí obyvatelé nejen menších obcí. Nejhorší situace bývá podle Kotlíka v údolích. V posledních letech se totiž počasí vyznačuje častými inverzemi.

Čím topit?

Uhlím
Zatím nejlevnější způsob. Staré kotle mají ale menší účinnost, takže se to může až dvojnásobně prodražit.

Dřevem
Také velmi levný způsob. Může však podražit. Je třeba mít skladové prostory a chodit zatápět.

Plynem
Pohodlný způsob. Ceny však pravidelně stoupají a budou dále.

Peletkami
Jsou šetrné k životnímu prostředí. Jsou třeba skladovací prostory.

Elektřinou
Pohodlný způsob s nízkými vstupními investicemi. Provoz je však naopak velmi drahý.

Pozn.: Srovnáno podle ceny

"Ve vzduchu, zvlášť při inverzi, se objevuje větší množství prachu, oxidu dusíku, ale občas i aldehydů a jiných látek," upozorňuje Kotlík. Tyto látky jsou nebezpečné hlavně pro lidi s kardiovaskulárními nemocemi, lidi s dýchacími obtížemi, seniory a děti.

"Pokud lidé z ekonomických důvodů nemají jinou možnost, doporučuji topit alespoň postupně. To, co známe od babiček, že se večer naláduje kotel a zavře, to je z hlediska emisí to nejhorší," vysvětluje Kotlík.

Lidé se k pevným palivům vracejí také kvůli zdražení zemního plynu. Ceny zvýšili všichni dodavatelé. Například Pražská plynárenská, od které odebírají plyn i mnohé středočeské domácnosti, zdražila v tomto roce už několikrát.

Milan Bechyně tak v dlouhodobém horizontu doporučuje pořízení kotle na dřevěné peletky. "Je to nejvýhodnější a zároveň ekologicky šetrnější řešení. Je ale třeba zakoupit kvalitní kotel," dodává.

Používání kotlů šetrnějších k životnímu prostředí by uvítali i ekologové. "Dříve se na tyto kotle dával příspěvek v rámci programu Zelená úsporám. Ten ale bohužel prozatím skončil," říká Martin Mikeska z Hnutí Duha.