Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Lidé si před zimou vzpomněli na kontrolu komínů. Kominíci nestíhají

  • 49
Kominíci ve středních Čechách mají před zimou napilno. S příchodem chladného počasí začala topná sezona. A mnozí lidé si až teď uvědomili, že potřebují zkontrolovat komín. Kominíci mají navíc kvůli novým předpisům letos obecně víc zákazníků než vloni. A tak je čekací doba na jejich služby mnohdy až dva měsíce.

Podle předpisu, který začal platit letos, musí každý komín připojený k funkčnímu kotli na vytápění alespoň jednou za rok zkontrolovat kominík. Musí také vyplnit revizní zprávu o kontrole a sepsat případné nedostatky. Ty nahlásí na úřad a hasičům.

"Celé léto se lidé na komíny nepodívali a teď si najednou uvědomili, že je potřebují vyčistit, sanovat, vyvložkovat. To je ale pozdě. Práce teď máme až nad hlavu," řekl kominík Jaroslav Čermák z Dolních Beřkovic na Mělnicku.

Čekací doba je u něj minimálně tři týdny. Oproti loňsku mu přibylo kvůli novým předpisům o zhruba třicet procent klientů víc.

O patnáct procent víc nových zákazníků má i kominík Vojtěch Bilej z Bystřice u Benešova. "Lidí přibývá hlavně na podzim. Nejvíc si nás ale objednávají starší lidé, mladých jen málo," poznamenal Bilej.

Kominíci však upozorňují, že to, co při kontrolách vidí, je katastrofální. Ve špatném stavu jsou hlavně komíny u starých rodinných domů a také rekreačních chat. "Setkal jsem se i s tím, že jedna paní u komína na půdě skladovala šedesát litrů benzínu," řekl Bilej.

Za zranění kominíka nese odpovědnost majitel domu

"Komíny nejsou v dobrém stavu. Mnohdy chybí zajištění, bezpečný přístup ke komínu. Lidé se pak diví, že jim kominíci odmítají lézt na střechu," upozornil kominík Michal Pechlát z Říčan. Neuvědomují si, že pokud by se kominíkovi něco stalo, odpovědnost ponese majitel domu.

"Nejčastější závadou je, že dřevěná konstrukce není pět centimetrů od komína," popsal Pechlát. Většina lidí je prý překvapená, že kominíci našli závady. "Objednali si službu a nemají pak na papíře kladnou zprávu, a tak se diví," poznamenal Pechlát.

Za vyčištění a kontrolu zaplatí lidé kolem jednoho tisíce korun. Někteří kominíci ale varují před pouličními kominíky, kteří oslovují obyvatele a lákají je na levné získání revizní zprávy.

"Viděl jsem takovou zprávu u jedné paní. Měla ji od pouličního kominíka za tři stovky, ale podle mě za ni platit neměla. Kontrolu vůbec nedělal a přitom napsal, že žádné závady na komíně nejsou," míní kominík Jiří Hamerník z Brandýsa nad Labem.

Zda lidé závady ihned odstraní, se kominíci většinou nedozvědí. "Zákazníci se mě ptají, co se stane, když to nedají do pořádku. Musím odpovědět, že nic, pokud nevyhoří a bude to kvůli závadě," dodal Čermák. Kromě škody, kterou nemusí pojišťovna majitelům proplatit, budou muset zaplatit i pokutu od 25 tisíc korun.