Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

„Otrávení Pražané“ z Dejvic žádají za závadnou vodu vyšší odškodné

  19:58aktualizováno  19:58
V Dejvicích a Bubenči vznikla iniciativa Otrávení Pražané čítající údajně nejméně pět set lidí. Ti od Pražských vodovodů a kanalizací žádají vyšší odškodné za problémy, které jim minulý měsíc způsobila závadná voda. Chtějí jednat s vodárenskou společností, která už vyplácí pětitisícové odškodné.

Kontaminaci v Dejvicích mohla způsobit voda ze slepého ramene z roku 1925 | foto: PVK

Otrávené Pražany zastupuje advokát David Bascheri. Podle něj by měli mít nárok na odškodnění všichni obyvatelé Prahy 6, a to na odškodnění podstatně vyšší, než dostávají teď. Jednat o tom chce s Pražskými vodovody a kanalizacemi, které vlastní francouzská společnost Veolia.

„K pátku se na nás obrátilo již více než pět set nespokojených občanů Prahy 6 a počet stále narůstá,“ uvádí David Bascheri. Podle něj je cílem iniciativy řádné prošetření příčin kontaminace vody splašky.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09): „Je zřejmé, že PVK nesou svůj díl odpovědnosti, je ale otázkou, zda to není ještě někdo další.“

Kvůli následným zdravotním potížím musely vyhledat lékaře téměř čtyři tisíce lidí. Pojišťovna Kooperativa, u které jsou vodárny pojištěny, pak začala vyplácet odškodné ve výši pěti tisíc korun těm, kteří své obtíže mimo jiné prokázali lékařskou zprávou.

Jenže podle Bascheriho by měli být odškodněni všichni obyvatelé, kteří byli závadnou vodou ohroženi, tedy i ti, u kterých se zdravotní potíže neprojevily.

„Každý obyvatel zasažených částí Prahy 6 byl vystaven nemalým zdravotním problémům, určitému nepohodlí, ušlému zisku, psychické újmě a dalším nepříjemnostem. Před soudem by snadno obstál i mnohonásobně vyšší oprávněný nárok na náhradu škody všech postižených jednotlivců,“ míní advokát.

Nespokojení obyvatelé Dejvic a Bubenče podle něho žádají i sto tisíc korun.

Bascheri chce o odškodnění nejdříve s Veolií jednat mimosoudně. Pokud se dle svých slov s firmou nedohodne, pak by v úvahu přicházela soudní pře. „Jsem advokát s mnohaletou praxí a vím, že soud je až krajní řešení,“ říká.

Přes pět a půl milionu na odškodném vyplaceno

Samy vodárny se k iniciativě příliš vyjadřovat nechtějí. Mluvčí PVK Tomáš Mrázek redakci zaslal vyjádření, ve kterém se píše, že výše odškodnění byla stanovena po dohodě s pojišťovnou a po konzultaci s odborníky.

Mimořádné očkování

  • V postižených oblastech probíhalo 5.-15. června hygienou nařízené mimořádné očkování dětí do 15 let proti žloutence typu A. Vakcíny byly dostupné v 25 ordinacích.
  • Lékaři preventivně naočkovali 2 269 z přibližně 4 000 dětí.
  • Vakcinaci platil stát, vyšla na dva miliony korun. O nařízeném očkování jsme vás informovali zde. Rodiče, kteří děti nenechali očkovat, nečeká žádný postih.

„Odškodnění odpovídá ohodnocení, které pojišťovny používají v obdobných případech,“ dodal s tím, že dosud bylo vyplaceno pět milionů a šest set tisíc korun. PVK pak podle jeho slov navíc nebudou dotčeným účtovat vodné a stočné za jeden měsíc.

„Myslím, že takové iniciativy jsou užitečné,“ říká starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). „A to už jen kvůli tomu, že bude větší tlak na došetření toho, kdo vlastně za havárii může,“ pokračuje.

Sama Praha 6 kvůli tomu podala trestní oznámení na neznámého pachatele, ostatně to podaly i PVK. „Je zřejmé, že PVK nesou svůj díl odpovědnosti, je ale otázkou, zda to není ještě někdo další,“ dodává starosta.

Poukazuje přitom na hlavní město, jemuž vodovodní a kanalizační sítě patří a které by se mělo starat o opravy zásadního rázu. Menší opravy mají podle smlouvy na starosti PVK, potažmo Veolia.
Nejčtenější

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Sparta - Slavia 3:3, hosté dohnali ztrátu tří gólů, velkou roli hrálo video

Slávisté se v derby nadechli k mohutnému obratu a vybojovali remízu 3:3.

V první půli dala tři góly Sparta, ve druhé totéž zopakovala Slavia. Divoké derby rozhodla v posledních vteřinách...

Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

Další zlatý double v ohrožení. Ledecká si (asi) bude muset vybrat

Ester Ledecká se zlatými olympijským medailemi, křišťálovými glóby i se svými...

Převzala pomyslný klíč od hlavního města Prahy, zapsala se do kroniky a k tomu dostala pamětní list. „Je pro mě...

Další z rubriky

Squateři mohou slavit, z Šatovky se stane místo setkávání a přednášek

Usedlost Šatovka v Šáreckém údolí.

Chátrající usedlost Šatovka může radnice Prahy 6 přebudovat na komunitní centrum. Pražští zastupitelé ve čtvrtek...

Ne nedbalost, úmysl. Soud navrhuje za přejetí cizinky v Praze vyšší trest

Řidič pod vlivem alkoholu srazil v centru Prahy v noci na 1. ledna mladou ženu,...

Silvestrovská nehoda v centru Prahy, při níž ruský řidič usmrtil na přechodu turistku z Kolumbie, mohla být podle soudu...

Praha rozdělí radnicím miliony. Peníze půjdou na školy, zámek i ostrov

Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek)

Praha rozdělí radnicím městských částí z rozpočtových rezerv tři čtvrtě miliardy na veřejně prospěšné projekty. Nejvíce...

Najdete na iDNES.cz