Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

„Otrávení Pražané“ z Dejvic žádají za závadnou vodu vyšší odškodné

  19:58aktualizováno  19:58
V Dejvicích a Bubenči vznikla iniciativa Otrávení Pražané čítající údajně nejméně pět set lidí. Ti od Pražských vodovodů a kanalizací žádají vyšší odškodné za problémy, které jim minulý měsíc způsobila závadná voda. Chtějí jednat s vodárenskou společností, která už vyplácí pětitisícové odškodné.

Kontaminaci v Dejvicích mohla způsobit voda ze slepého ramene z roku 1925 | foto: PVK

Otrávené Pražany zastupuje advokát David Bascheri. Podle něj by měli mít nárok na odškodnění všichni obyvatelé Prahy 6, a to na odškodnění podstatně vyšší, než dostávají teď. Jednat o tom chce s Pražskými vodovody a kanalizacemi, které vlastní francouzská společnost Veolia.

„K pátku se na nás obrátilo již více než pět set nespokojených občanů Prahy 6 a počet stále narůstá,“ uvádí David Bascheri. Podle něj je cílem iniciativy řádné prošetření příčin kontaminace vody splašky.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09): „Je zřejmé, že PVK nesou svůj díl odpovědnosti, je ale otázkou, zda to není ještě někdo další.“

Kvůli následným zdravotním potížím musely vyhledat lékaře téměř čtyři tisíce lidí. Pojišťovna Kooperativa, u které jsou vodárny pojištěny, pak začala vyplácet odškodné ve výši pěti tisíc korun těm, kteří své obtíže mimo jiné prokázali lékařskou zprávou.

Jenže podle Bascheriho by měli být odškodněni všichni obyvatelé, kteří byli závadnou vodou ohroženi, tedy i ti, u kterých se zdravotní potíže neprojevily.

„Každý obyvatel zasažených částí Prahy 6 byl vystaven nemalým zdravotním problémům, určitému nepohodlí, ušlému zisku, psychické újmě a dalším nepříjemnostem. Před soudem by snadno obstál i mnohonásobně vyšší oprávněný nárok na náhradu škody všech postižených jednotlivců,“ míní advokát.

Nespokojení obyvatelé Dejvic a Bubenče podle něho žádají i sto tisíc korun.

Bascheri chce o odškodnění nejdříve s Veolií jednat mimosoudně. Pokud se dle svých slov s firmou nedohodne, pak by v úvahu přicházela soudní pře. „Jsem advokát s mnohaletou praxí a vím, že soud je až krajní řešení,“ říká.

Přes pět a půl milionu na odškodném vyplaceno

Samy vodárny se k iniciativě příliš vyjadřovat nechtějí. Mluvčí PVK Tomáš Mrázek redakci zaslal vyjádření, ve kterém se píše, že výše odškodnění byla stanovena po dohodě s pojišťovnou a po konzultaci s odborníky.

Mimořádné očkování

  • V postižených oblastech probíhalo 5.-15. června hygienou nařízené mimořádné očkování dětí do 15 let proti žloutence typu A. Vakcíny byly dostupné v 25 ordinacích.
  • Lékaři preventivně naočkovali 2 269 z přibližně 4 000 dětí.
  • Vakcinaci platil stát, vyšla na dva miliony korun. O nařízeném očkování jsme vás informovali zde. Rodiče, kteří děti nenechali očkovat, nečeká žádný postih.

„Odškodnění odpovídá ohodnocení, které pojišťovny používají v obdobných případech,“ dodal s tím, že dosud bylo vyplaceno pět milionů a šest set tisíc korun. PVK pak podle jeho slov navíc nebudou dotčeným účtovat vodné a stočné za jeden měsíc.

„Myslím, že takové iniciativy jsou užitečné,“ říká starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). „A to už jen kvůli tomu, že bude větší tlak na došetření toho, kdo vlastně za havárii může,“ pokračuje.

Sama Praha 6 kvůli tomu podala trestní oznámení na neznámého pachatele, ostatně to podaly i PVK. „Je zřejmé, že PVK nesou svůj díl odpovědnosti, je ale otázkou, zda to není ještě někdo další,“ dodává starosta.

Poukazuje přitom na hlavní město, jemuž vodovodní a kanalizační sítě patří a které by se mělo starat o opravy zásadního rázu. Menší opravy mají podle smlouvy na starosti PVK, potažmo Veolia.Nejčtenější

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie

Stopovat se v Praze dá i metro

Řídit soupravu pražského metra za plného provozu se povedlo dvěma dívkám, které plnily výzvu v cestovatelské soutěži....

Slavia - Kyjev 1:1, domácí prohrávali, v nastavení srovnal Hušbauer

Slávista Josef Hušbauer se běží radovat, právě proměnil penaltu proti Dynamu...

Infarktový závěr, minuty totálního zmaru a pak absolutní euforie. Slavia v úvodním utkání 3. předkola fotbalové Ligy...Říkal, co máme dělat, hájí dívky řidiče metra. Chtějí se mu osobně omluvit

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie.

Dvě mladé dívky, které za běžného provozu řídily metro, se za své chování omluvily. A vzkazují, že podle nich k...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...

Z útoku cizinců v autobusu na Smíchově je vražda, napadený muž zemřel

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Pražská policie přehodnotila právní kvalifikaci březnového útoku dvou cizinců v autobusu na Smíchově. Jednapadesátiletý...

Další z rubriky

Zelená linka metra jezdí už čtyřicet let, jubileum připomíná černá huba

Na trase metra A jezdila historická souprava, připomíná výročí (12. srpna 2018).

Přesně před čtyřiceti lety – 12. srpna 1978 – zahájila provoz druhá trasa pražského metra. Áčko se tehdy rozjelo mezi...

VIDEO: Taxikáři přelstili letištní poplatky, zakrývají poznávací značky

Řidiči si přelepují značky, aby nemuseli platit parkovné.

Po svém si pražští taxikáři poradili s poplatkem, který se od července vybírá na Letišti Václava Havla. Aby mohli na...

V Kutné Hoře hořela třídírna odpadu, škoda je nejméně 10 milionů korun

V Kutné Hoře bojují s požárem

Asi stovka hasičů bojovala v neděli odpoledne s rozsáhlým požárem třídírny plastů v Kutné Hoře. Požár se rozšířil i na...

Najdete na iDNES.cz