Stroj v pískovně ve Staré Boleslavi.

Stroj v pískovně ve Staré Boleslavi. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Lidé ve Staré Boleslavi si stěžují na pískovnu. Ta tu ale těží už roky

  • 1
Obyvatelům Staré Boleslavi vadí těžba písku a projíždějící náklaďáky v blízkosti jejich domů. Jenže. Při nákupu pozemků, domů či bytů si neprohlédli územní plán města. Je dobré si zjistit, co se v jeho okolí děje i co se může dít v budoucnu a prostudovat si územní plán bez ohledu na to, co říká developer.

Lidem ze Staré Boleslavi vadí těžba písku a projíždějící náklaďáky v blízkosti jejich domů. Ti si před zhruba čtyřmi pěti roky koupili pozemky u silnice vedoucí do Mělníka a postavili si na nich domky. Teď se však bouří, dokonce sepsali petici, pod kterou je přibližně dvanáct set podpisů. Vadí jim, že se má kousek od jejich domovů těžit písek.

"Když jsme si kupovali parcely, po úřadech jsme si zjišťovali, co se tady v okolí má dělat. Nikde nebylo řečeno, že se tu má těžit. I když nepopíráme, že v územním plánu ložisko písku bylo," řekla Petra Fišerová Rychová, jedna z obyvatelek novostaveb. Písek se totiž v této lokalitě těží už čtyřicet padesát let. Teď se má technika "jen" o kus posunout.

Podle Fišerové Rychové se místní obávají hluku, prašnosti a zvýšení počtu projíždějících nákladních aut. Chtějí, aby se na poli, které mají přes ulici, netěžilo. "Už teď jsou limity hluku podél silnice překročeny," řekla žena, která tu bydlí zhruba rok a půl.

Poslední měření hygienické stanice však takový výsledek nepřineslo. "Ale může se to lišit, například podle denní doby," říká pracovnice hygieny.

Na těžbu písku v nové lokalitě ještě není vydáno povolení

Těžařská firma nárůst dopravy popírá. "Cítím se jako rukojmí. Lidé si kupují pozemky a nedívají se kde. Pak jsou překvapeni, že si koupili dům u pískovny, která tam je už léta," řekl rozzlobeně Vladimír Bouček, jednatel společnosti Tapas Borek, jež písek ve Staré Boleslavi těží. Podle něj počet aut zůstane stejný a firma také postaví protihlukový val.

Jjednatel těžební společnosti Vladimír Bouček.

Těžba v nové lokalitě, U Jatek, by měla začít na jaře. Přitom na ni ještě není vydáno ani povolení, které firma může dostat jen od kladenského báňského úřadu.

Město s novou těžbou nesouhlasí. "Město neudělalo žádné rozhodnutí, které by těžbu v dané lokalitě umožnilo. Naopak preferujeme, aby se netěžilo," řekl starosta Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi Ondřej Přenosil z ODS.

Kvůli sporu se proto chce sejít jak s občany, tak se zástupci těžící firmy a Středočeského kraje, na kterém závisí stavba boleslavského obchvatu, jenž by dopravě na mělnické silnici ulevil. O obchvatu se hovoří už desítky let.

"Chceme, aby těžba nebyla zahájena do doby, než bude dořešena doprava kolem Staré Boleslavi. Aby tedy byla odložena. Chceme s dotčenými stranami vše zkoordinovat," uvedl Přenosil. Na jednání byl podle něj pozván i středočeský hejtman David Rath, jeho mluvčí však tvrdí, že sekretariát žádnou pozvánku neobdržel.

"Kraj musí začít intenzivně jednat o výkupu pozemků potřebných pro obchvat, a to se zatím moc neděje. Nabízeli jsme mu pomoc," dodal starosta.

Stroj v pískovně ve Staré Boleslavi.

Podle mluvčí Středočeského kraje Berill Maschekové je obchvat Staré Boleslavi ve fázi projektových příprav. Po jejich dokončení začne jednání s majiteli dotčených pozemků.

Ložisko nerostů má přednost

Prakticky nic jiného město ve věci, kdy lidem vadí těžba písku v blízkosti jejich domů a projíždějící nákladní auta, udělat nemůže.

"Je to státem vyhrazené ložisko nerostných surovin a to má přednost před vším. Územní plán na tom místě změnit nemůžeme," vysvětlil starosta Bolesalvi Ondřej Přenosil. Navíc většinu pozemků, na nichž se těží, vlastní právě společnost Tapas Borek. Zhruba 5 323 metrů čtverečních je v majetku města, to je však firmě pronajalo.

"Je to asi jen padesátina celkové plochy a navíc úplně na okraji. Nic jiného by tu město vybudovat nemohlo," říká starosta.

Případů, kdy si lidé postaví nebo koupí dům, nezjistí si, co se v místě plánuje a pak si stěžují, je víc. Například obyvatelé Hájů na Příbramsku protestují proti odvozu haldy, která tu zůstala po těžbě uranu. Háje s haldou totiž přímo sousedí a místní obyvatelé se nechtějí třicet let koukat na náklaďáky.

Často se stává, že si lidé koupí pozemek a nevšimnou si, že u něj má podle územního plánu vést silnice nebo obchvat