Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jen třetina spojů ve středních Čechách je bezbariérová. Lidé chtějí víc

  16:06aktualizováno  16:06
Chceme víc bezbariérových autobusů, říkají lidé ve Středočeském kraji. Podle průzkumu agentury Datank v kraji jezdí bez schodů jen zhruba každý třetí spoj, což region řadí mezi vůbec nejhorší v této statistice. Hejtmanství ale slibuje nápravu.

ilustrační foto | foto: Dopravní podnik hl. m. Prahy

Výzkum agentury Datank nazvaný Místo pro život ukázal, že by si lidé ve středních Čechách přáli více bezbariérových autobusů. Firma oslovila letos v červenci 1 400 respondentů ve všech krajích Česka.

Ve středních Čechách jich bylo sto. Výzkum se týkal výhradně spojů městské hromadné dopravy a otázka byla jediná: "Jste spokojeni s počtem nízkopodlažních autobusů?"

Dvě třetiny z nich odpověděly ne. "Rozhodně nespokojených bylo čtrnáct, spíše nespokojených padesát," upřesnila Helena Pirnerová z agentury.

Střední Čechy se počtem bezbariérových spojů umístily na nelichotivém desátém místě ze všech čtrnácti krajů včetně Prahy. "Pouze sedmatřicet procent spojů MHD je zde nízkopodlažních," potvrdila Pirnerová.

V blízké době se co do počtu bezbariérových vozů v kraji očekává výrazná změna.

Hejtman Josef Řihák MF DNES řekl, že kraj s dopravci jednání na téma většího počtu nízkopodlažních autobusů aktuálně nevede.

"Protože nemáme stížnosti na nedostatek bezbariérových spojů," vysvětlil a poznamenal, že kraj na dotace pro dopravce v současné době nemá peníze.

S kočárky pomáhají muži

"Ve městě bychom určitě víc bezbariérových linek přivítali. Maminky s kočárky jezdí i do Milovic a Nymburka na úřady a nákupy. Dopravu by při větším počtu bezbariérových autobusů měly snazší i k lékaři. Vešlo by se jich i víc najednou," poznamenala Zlatuše Klempárová z Lysé nad Labem.

Nízkopodlažní spoje

Královéhradecký 94,47
Liberecký 70,42
Jihočeský 65,55
Plzeňský 62,72
Karlovarský 58,13
Praha 49,27
Středočeský 37,46
Ústecký 34,65
Jihomoravský 31,73

Zdroj: Datank

Pozn.: podíl nízkopodlažních na celkovém počtu spojů v procentech, uveden jen výběr krajů

Společnost ROPID, která organizuje příměstskou dopravu v regionu, stanovuje místním dopravcům minimální podíl autobusů s bezbariérovou úpravou.

V Praze to musí být minimálně dvacet procent a na příměstských linkách desetina spojů. "Dopravci to splňují, a pokud se ukáže, že tomu tak není, následuje sankce. Vše důkladně sledujeme," ujistil mluvčí společnosti Filip Drápal.

V Kladně, největším středočeském městě, je teď bezbariérová asi třetina městských autobusů z padesáti.

"I všechny další nové autobusy budou pravděpodobně nízkopodlažní. Tím plníme přání cestujících, aby byl jejich počet co nejvyšší. Nízkopodlažní vozy jezdí sedm dní v týdnu na tři směny," upřesnil ředitel společnosti ČSAD MHD Kladno Ludomír Landa.

Cestující v Mladé Boleslavi jezdí dokonce už jenom nízkopodlažními busy. "Celkem jich je čtyřiadvacet," spočítal jednatel mladoboleslavského Dopravního podniku Marek Džuvarovský.

Letos začala s nákupem nových autobusů také společnost Arriva. Do roku 2014 jich koupí celkem sedmnáct a dostane na to peníze z Evropské unie.

"Vozidla jsou vybavena výklopnou mechanickou plošinou umožňující snadný nástup i výstup cestujícím na invalidním vozíku i rodičům s kočárky," uvedl generální ředitel firmy Petr Čihák. S využitím autobusů počítá v oblastech Příbramska, Březnicka, Sedlčanska.

Na Příbramsku působí také dopravce Bosák bus, který provozuje kromě jiného linky z Příbrami do Prahy. "Na této trase jede jeden nízkopodlažní autobus denně," potvrdil vedoucí osobní dopravy firmy Jiří Sladký.

"Invalidé z Příbrami, kteří tuto službu před pěti lety vyžadovali, mají tento spoj k dispozici. Koupili jsme kvůli tomu nový autobus. Ale nyní prožíváme určité zklamání, protože autobusem jedou tak tři lidé za rok," dodal Sladký.

Autor:


Nejčtenější

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie

Stopovat se v Praze dá i metro

Řídit soupravu pražského metra za plného provozu se povedlo dvěma dívkám, které plnily výzvu v cestovatelské soutěži....

Slavia - Kyjev 1:1, domácí prohrávali, v nastavení srovnal Hušbauer

Slávista Josef Hušbauer se běží radovat, právě proměnil penaltu proti Dynamu...

Infarktový závěr, minuty totálního zmaru a pak absolutní euforie. Slavia v úvodním utkání 3. předkola fotbalové Ligy...Říkal, co máme dělat, hájí dívky řidiče metra. Chtějí se mu osobně omluvit

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie.

Dvě mladé dívky, které za běžného provozu řídily metro, se za své chování omluvily. A vzkazují, že podle nich k...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...

Z útoku cizinců v autobusu na Smíchově je vražda, napadený muž zemřel

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Pražská policie přehodnotila právní kvalifikaci březnového útoku dvou cizinců v autobusu na Smíchově. Jednapadesátiletý...

Další z rubriky

Do Posázaví na vlastní kůži i virtuálně, turisty provede herní brožura

Hrad Skalice na původním místě dnes již nenajdete, místo něj na výrazném...

Česká počítačová hra ze středověku vzbudila zájem o vesnice, hrady a kostely v okolí Sázavy. Fanoušci hry vyráží na...

Trolejbus mezi Palmovkou a Letňany nejezdí, má rozbité dveře

O první jízdu trolejbusem po Praze po 45 letech byl mezi lidmi velký zájem.

Trolejbus, který od července začal jezdit z pražské Palmovky do Letňan a zpět, od pondělí přerušil provoz. Zřejmě kámen...

Na Pražském okruhu se srazila čtyři auta, zraněni byli tři lidé

Na Pražském okruhu se na 19. kilometru srazila čtyři auta.(14.8.2018)

Na Pražském okruhu se v úterý v podvečer srazily čtyři osobní automobily. Tři lidé byli zraněni. Na místě zasahovala...

Najdete na iDNES.cz