V Lidicích si připomněli si 69 let od vyhlazení obce nacistickými vojáky.

V Lidicích si připomněli si 69 let od vyhlazení obce nacistickými vojáky. | foto:  David Neff, MAFRA

Lidice chystají k 70. výročí vyhlazení dokumenty i unikátní audiodrama

  • 0
Letošní 70. výročí vyhlazení Lidic si tamní památník připomene mnoha akcemi. Spustí projekt Rozeznění - audiodrama ze života obce, chystá i nové dokumenty či akci Světla z lidických oken. Nacisté Lidice na Kladensku vypálili 10. června 1942 po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Hlavní pietní vzpomínky na lidickou a ležáckou tragédii se letos uskuteční 10., respektive 24. června. V Lidicích začne v 10 hodin a následovat bude přehlídka dětských pěveckých sborů z celého Česka.

"Každý kraj sem pošle ten nejlepší. Navíc přijede i Aneta Langerová se Světluškami," dodal ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl.

Pět let potom, co památník otevřel k 65. výročí tragédie emotivní multimediální expozici, spustí 9. června světově unikátní projekt - audiodrama ze života obce, které budou návštěvníci poslouchat při procházce pietním územím (o projektu více čtěte zde).

V ten samý den večer se koná děkovný koncert Pro Lidice, který zakončí akce Světla z lidických oken. "Na závěr koncertu zazpívají děti státní hymnu a pak se s lampami rozeběhnou po pietním území, aby ukázaly, kde všude těch 102 domů stálo. Bude to asi velmi silné," míní Červencl.

Památník už se také chystá na velkou podzimní akci - v září se tu uskuteční celostátní výstava poštovních známek.

Nové dokumenty odhalí i výpovědi katů

Přesně před čtyřiceti lety se v Praze kvůli Lidicím konala tisková konference, ale mezinárodní. "Československá komise oznamovala, jak pokročilo stíhání pachatelů lidické tragédie. A ti v tu dobu žili. Vědělo se třeba, že šéf zásahu August Marwedel byl vysokým policejním důstojníkem v Západním Berlíně a přitom byl na prioritním seznamu stíhaných válečných zločinců," popsal historik Vojtěch Kyncl.

Akce k 70. výročí vypálení Lidic

29. března
Otevření nové stálé expozice Lidické sbírky v Lidické galerii

30. května, 11.00
Zahájení Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice

7. června, 17.00
Premiéra dokumentu o lidických a ležáckých dětech

8. června, 17.30
Premiéra dokumentu Requiem za svaté z Lidic v Lidické galerii

9. června, 17.00
Spuštění audioprůvodce Rozeznění

9. června, 20.00
Děkovný koncert Pro Lidice

10. června, 10.00
Pietní vzpomínka u společného hrobu lidických mužů

22. června
Start 24. ročníku štafety Ravensbrück - Lidice - Ležáky

Poukazuje tím na to, že téma Lidic není zdaleka vyčerpané. I proto Památník spolupracuje na přípravě dvou nových dokumentů.

"Nejde o to, že by stávající dokumenty byly špatné. Ale během třiceti čtyřiceti let byly udělány další výzkumy, které otvírají další úhly pohledu. Našly se hlavně dokumenty z vyšetřování v Polsku, Rakousku, Německu," podotkl Kyncl.

Právě on pracuje s producentem Ivem Pavelekem na dokumentu o židovském komandu. "O komandu, které kopalo společný hrob, se hodně mluví, ale nikdy o něm nebylo nic natočeno," poznamenal Červencl.

Odborným garantem filmu, který má být vysílán v televizi i v kinech, je Památník Lidice a Akademie věd ČR.

"Mohu garantovat, že to bude velmi zajímavé, protože osobní výpovědi členů komanda nebo lidí, kteří stáli u popravy, jejich prožitky a vnímání té atmosféry, to je prostě mimořádné," doplnil historik Kyncl.

Udala manžela a začaly výslechy

Hlavním tématem filmu nebudou jen Lidice, ale i heydrichiáda. "Vyšetřování heydrichiády začalo v Německu paradoxně tím, že žena jednoho bývalého vojáka, která se s ním rozváděla, napsala udavačský dopis," řekl historik.

V dopise popsala, že se za války chlubil tím, že střílel v táboře civilisty. "Rozjelo se tím vyšetřování, během kterého bylo vyslechnuto přes tisíc svědků. Z toho 202 byli bývalí členové gestapa a 101 z nich bylo na seznamu stíhaných válečných zločinců," vysvětlil Kyncl.

Premiéru by měl mít film v červnu. Stejně jako dokument Pavla Štingla o Lidicích a další, který chystá ministerstvo obrany ve spolupráci s Eduardem Stehlíkem z Vojenského historického ústavu.

Ten bude pojednávat o osudech dětí z Lidic a Ležáků a poprvé bude představen v kladenském gymnáziu, kam lidické děti i s jejich matkami nacisté v první fázi odvlekli.