Lidice ožijí. Návštěvníkům ukáže každodenní život unikátní audiodrama

  21:00aktualizováno  21:00
"Staré" Lidice ožijí návštěvníkům přímo před očima. Pietním místem totiž bude provázet takzvané audiodrama. Princip je jednoduchý - lidé si nasadí sluchátka a přesně v místě, kde zrovna budou, se ozve zvuk, který byl pro tu danou část obce charakteristický. Zvuky budou přesně podle vzpomínek pamětníků.

Pohled do ulice na Běloky nad kostele,. | foto: iDNES.cz

Návštěvníci se tak dozví, jak vypadal každodenní život Lidic předtím, než se o nich v červnu 1942 dozvěděl celý svět a než malou středočeskou obec vypálili nacisté.

Tak třeba: vyhrávala tu místní dechová kapela Ladislava Huříka, u velké lípy se scházeli mladí a bavili se, děti v zimě sáňkovaly z kopce nad kostelem. Jednou dokonce srazily starší paní a ta musela k doktorovi.

Fotogalerie

I takové jsou vzpomínky lidických pamětníků, jak je zachytili manželé Vilém a Lenka Faltýnkovi z Tuchlovic na Kladensku. Vzpomínky, které dají obsahový základ ojedinělému projektu nejen v Česku, ale i za jeho hranicemi.

"Rozhovory s lidickými pamětníky pro projekt Paměť národa, které jsme sbírali od loňského léta, nás velmi zaujaly. A říkali jsme si, jak to, že každý o Lidicích něco ví, ale málokdo se sem přijede podívat, čím to je?" popsal Vilém Faltýnek, jak vznikl nápad vytvořit pro Památník Lidice něco na způsob rozhlasové hry vycházející z výpovědí pamětníků.

Návštěvníci památníku budou moci procházet pietním územím - loukou, na níž nezůstaly po obci téměř žádné památky - se sluchátky na uších už od června příštího roku.

Sluchátka s mobilem zareagují na pohyb lidí

Audiodrama bude reagovat na směr, kterým se vydají, i na rychlost jejich chůze. "Přesné osudy lidí neznáme, hra bude vycházet ze vzpomínek pamětníků, zbytek bude imaginace. Půjde o dramatizaci jednoho dne ze života Lidic," řekla spoluautorka projektu Lenka Faltýnková.

Interaktivní audiodrama, jak ho autoři nazývají, bude vrcholem uměleckého projektu občanského sdružení Sonosféra s názvem Rozeznění - Lidice 2012. Spuštěno bude přesně sedmdesát let po vypálení Lidic. "Spojení umění a nových médií v této podobě je unikátní u nás i ve světě," dodal Faltýnek.

V památníku bude od června k dispozici padesát mobilních telefonů s aplikací, díky níž budou k návštěvníkům promlouvat slavní herci, kteří drama namluví. Právě teď k němu vzniká scénář a v lednu se začnou natáčet zvukové nahrávky.

"Lidé budou poslouchat svébytné umělecké dílo, které na základě dramatického textu natočí režisér Thomas Zielinski a hudební skladatel Michal Rataj," řekl Faltýnek. Aplikaci, specifickou kombinaci hlasové a lokalizační služby telefonu, vyvíjejí pro Sonosféru studenti ČVUT Tomáš Hlušička a Jakub Doležal pod vedením Lukáše Kencla.

Audiodrama probudí v lidech emoce

Projekt vítá i ředitel památníku Milouš Červencl, ačkoli přiznal, že zpočátku k němu byl trochu nedůvěřivý. Nebyl si hlavně jistý, zda se podaří sehnat potřebné peníze.

"Jenže jsme věděli, že se tu něco láme, ze 143 žen, které vypálení Lidic přežily, jich dnes žije jen sedm a děti si toho moc nepamatují. Je už jen málo lidí, kteří mohou říct, jak se v Lidicích žilo. Věděli jsme, že musíme něco udělat," popsal Červencl.

Navíc tu podle něj zůstalo prázdné území, chybí emoce. "Když to zůstane jen na průvodkyních, je to jen přenesené, chybí náraz hlavně u mladých lidí," dodal. Právě to by měl moderní a jedinečný audioprojekt změnit.Nejčtenější

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Za utonutí dvou chlapců v pískovně u Lhoty policie obvinila tři lidi

Na jezeře Lhota se utopili dva chlapci, hledali je hasiči i policie

Policie obvinila z usmrcení z nedbalosti tři lidi v souvislosti se srpnovým utonutím dvou vietnamských chlapců na...Serena to neustála, měla se omluvit, řekl Štěpánek v Rozstřelu

Tenista Radek Štěpánek v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel

Ještě jednou mu bude tleskat zaplněná hala. Tak jako v dobách, kdy pro Česko dřel v Davis Cupu nebo sváděl náramné...

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...

Dokázali jsme skoro zázrak, zhodnotila se Krnáčová. Lituje pádu lávky

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila na tiskové konferenci ke...

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová před novináři bilancovala svou kariéru v čele magistrátu hlavního města....

Další z rubriky

Na dálnici D10 hořel kamion vezoucí nová auta, provoz je omezený

Hasiči dnes odpoledne zasahovali u požáru kamionu na okraji Plzně. Plameny...

Dálnice D10 u Brandýsa nad Labem je ve směru na Prahu uzavřená a tvoří se kolony. Na 12. kilometru v noci začalo hořet...

Nový pražský primátor by měl být stmelovač a ne aktivista, myslí si politici

Lídr Pirátů Zdeněk Hřib, lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil a lídr...

Do konce týdne se má rozhodnout, kdo stane v čele metropole. Politici zkušení v řízení Prahy doporučují, aby nový...

V boji proti horku v hlavním městě mají pomoci střechy porostlé zelení

Střechou porostlou zelení se chlubí vloni dokončený dům na rohu Mikulandské a...

Přehřívání v letních měsících řeší většina velkých evropských měst. Dlouhá a úmorná horka letos zažili také Pražané....

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚČETNÍ S AJ - PRAHA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 23 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz