Pohled do ulice na Běloky nad kostele,.

Pohled do ulice na Běloky nad kostele,. | foto: iDNES.cz

Lidice ožijí. Návštěvníkům ukáže každodenní život unikátní audiodrama

  • 6
"Staré" Lidice ožijí návštěvníkům přímo před očima. Pietním místem totiž bude provázet takzvané audiodrama. Princip je jednoduchý - lidé si nasadí sluchátka a přesně v místě, kde zrovna budou, se ozve zvuk, který byl pro tu danou část obce charakteristický. Zvuky budou přesně podle vzpomínek pamětníků.

Návštěvníci se tak dozví, jak vypadal každodenní život Lidic předtím, než se o nich v červnu 1942 dozvěděl celý svět a než malou středočeskou obec vypálili nacisté.

Tak třeba: vyhrávala tu místní dechová kapela Ladislava Huříka, u velké lípy se scházeli mladí a bavili se, děti v zimě sáňkovaly z kopce nad kostelem. Jednou dokonce srazily starší paní a ta musela k doktorovi.

I takové jsou vzpomínky lidických pamětníků, jak je zachytili manželé Vilém a Lenka Faltýnkovi z Tuchlovic na Kladensku. Vzpomínky, které dají obsahový základ ojedinělému projektu nejen v Česku, ale i za jeho hranicemi.

"Rozhovory s lidickými pamětníky pro projekt Paměť národa, které jsme sbírali od loňského léta, nás velmi zaujaly. A říkali jsme si, jak to, že každý o Lidicích něco ví, ale málokdo se sem přijede podívat, čím to je?" popsal Vilém Faltýnek, jak vznikl nápad vytvořit pro Památník Lidice něco na způsob rozhlasové hry vycházející z výpovědí pamětníků.

Návštěvníci památníku budou moci procházet pietním územím - loukou, na níž nezůstaly po obci téměř žádné památky - se sluchátky na uších už od června příštího roku.

Sluchátka s mobilem zareagují na pohyb lidí

Audiodrama bude reagovat na směr, kterým se vydají, i na rychlost jejich chůze. "Přesné osudy lidí neznáme, hra bude vycházet ze vzpomínek pamětníků, zbytek bude imaginace. Půjde o dramatizaci jednoho dne ze života Lidic," řekla spoluautorka projektu Lenka Faltýnková.

Interaktivní audiodrama, jak ho autoři nazývají, bude vrcholem uměleckého projektu občanského sdružení Sonosféra s názvem Rozeznění - Lidice 2012. Spuštěno bude přesně sedmdesát let po vypálení Lidic. "Spojení umění a nových médií v této podobě je unikátní u nás i ve světě," dodal Faltýnek.

V památníku bude od června k dispozici padesát mobilních telefonů s aplikací, díky níž budou k návštěvníkům promlouvat slavní herci, kteří drama namluví. Právě teď k němu vzniká scénář a v lednu se začnou natáčet zvukové nahrávky.

"Lidé budou poslouchat svébytné umělecké dílo, které na základě dramatického textu natočí režisér Thomas Zielinski a hudební skladatel Michal Rataj," řekl Faltýnek. Aplikaci, specifickou kombinaci hlasové a lokalizační služby telefonu, vyvíjejí pro Sonosféru studenti ČVUT Tomáš Hlušička a Jakub Doležal pod vedením Lukáše Kencla.

Audiodrama probudí v lidech emoce

Projekt vítá i ředitel památníku Milouš Červencl, ačkoli přiznal, že zpočátku k němu byl trochu nedůvěřivý. Nebyl si hlavně jistý, zda se podaří sehnat potřebné peníze.

"Jenže jsme věděli, že se tu něco láme, ze 143 žen, které vypálení Lidic přežily, jich dnes žije jen sedm a děti si toho moc nepamatují. Je už jen málo lidí, kteří mohou říct, jak se v Lidicích žilo. Věděli jsme, že musíme něco udělat," popsal Červencl.

Navíc tu podle něj zůstalo prázdné území, chybí emoce. "Když to zůstane jen na průvodkyních, je to jen přenesené, chybí náraz hlavně u mladých lidí," dodal. Právě to by měl moderní a jedinečný audioprojekt změnit.