Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kandidáti na středočeského hejtmana řeší, jak očistit kraj po Rathovi

  14:13aktualizováno  14:13
Jedním z úkolů nově zvoleného hejtmana Středočeského kraje bude navrátit kraji důvěru a dobrou pověst. Bývalý hejtman David Rath je obviněn z korupce a tím padá podezření na všechno, co se na krajském úřadu dělo. Kandidáti proto už nyní zvažují, jak získat zpět důvěru lidí.

Kandidáti na středočeského hejtmana (zleva) Raduan Nwelati (ODS), Helena Langšádlová (TOP 09) a Josef Řihák (ČSSD) | foto: Koláž - iDNES.cz

Rathův náhradník na pozici jedničky sociálnědemokratické kandidátky Josef Řihák upozornil na to, že i jiní politici se potýkají s kauzami. A v některých se prý hraje i o víc, než o "sedm milionů v krabici".

"Kdo očistí ministra obrany od kauzy ProMoPro, či jeho předchůdkyni paní Parkanovou v případu nákupu letadel CASA?" říká lídr ČSSD Řihák.

Podle něj musí kraj nastavit pravidla, která podobné případy neumožní. Třeba tím, že výběrová řízení budou transparentní, bez prostředníka a jejich průběh bude možné sledovat na webu. "Kauza bývalého hejtmana se nedá očistit. Ale dá se vrátit důvěra ve vedení kraje dobrou prací," tvrdí Řihák.

Otevřeme úřad, zveřejníme smlouvy. Slibují kandidáti

Ani podle lídra ODS Raduana Nwelatiho to nebude snadný úkol. Nicméně by se o to pokusil tím, že krajský úřad víc otevře veřejnosti a bude jí poskytovat informace.

"Půjde to změnit jen tak, že vše budeme dělat transparentně, otevřeně, abychom přesvědčili, že máme úplně jiný styl než doktor Rath a stávající vedení," dodává Nwelati.

Podobnou rétoriku volí i jednička TOP 09 a STAN Helena Langšádlová. "Za stávající situace nezbývá nic jiného, než dávat o kraji maximum informací a hlavně spolupracovat jak s obcemi, tak se zástupci neziskového sektoru, s nimiž dosud kraj velmi špatně komunikoval," odpovídá Langšádlová.

Prioritou programu TOP 09 a STAN je zveřejňování smluv a výdajů kraje nad padesát tisíc korun. Je to podmínka, kterou si kladou pro vstup do možné koalice.

S programem nazvaným přímo Otevřené hejtmanství přichází koalice KDU-ČSL, SNK-ED a nezávislých kandidátů. "Paralelu nabízí nedávná historie Itálie, kde si strany léta rozdělovaly veřejné zakázky. Revoluce soudců počátkem 90. let tyto korupčníky rozmetala," míní lídr koalice Miroslav Rovenský.

Nevolte ty, kteří úřad řídí teď, lobbují malé strany

Stejné heslo má i Strana zelených, která požaduje také celkový audit financí, aby zjistila, jaký je skutečný dluh kraje. "Zavedli bychom transparentní veřejné zakázky, aby je nešlo předražit spřáteleným firmám," doplňuje Lukáš Tůma.

Podle komunistů je receptem otevřená práce výborů a komisí, Sdružení nestraníků chce reputaci napravit lepším systémem rozdělování dotací obcím: "Nesmějí být rozdělovány podle toho, z jaké je starosta strany, ale podle smyslu projektů," podotýká kandidát sdružení Petr Hůla.

Tvář NS-LEV 21 Michaela Holinková Popková voliče přesvědčuje tím, že její tým mladých lidí odvede pořádnou práci. Ta pak přesvědčí i občany. Pirátská strana připravuje úplně novou formu komunikace s občany a Suverenita - Blok Jany Bobošíkové vidí univerzální recept v tom, že úřad začnou řídit nové strany.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Byty a park místo silnice, Stuchlík předvedl vizi nového Libeňského mostu

Kandidát ANO na pražského primátor Petr Stuchlík představil plán, jak vyřešit...

Kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík navrhl neobvyklé architektonické řešení Libeňského mostu. Společně s...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Další z rubriky

Bezejmenné náměstí v Dejvicích se mění na Šabachův park

Bezejmenné náměstí mezi ulicemi Kafkova a Wuchterlova v pražských Dejvicích...

Dosud bezejmenné náměstíčko mezi Wuchterlovou a Kafkovou ulicí v Praze 6, které bylo zatím označováno jako U koní, bylo...

Chatař rozbil oběti hlavu motykou, za pokus vraždy dostal deset let

Šestapadesátiletý Anton Gál čelí obvinění z napadení muže, který na jeho...

Motykou v zahrádkářské kolonii v Hloubětíne loni podle spisu vážně zranil šestapadesátiletý Anton Gál o čtyřiadvacet...

Kamion vjel před vlak v Kralupech nad Vltavou, čtyři lidé se zranili

V Kralupech nad Vltavou se na přejezdu srazil kamion s vlakem. (18.9.2018)

V Kralupech nad Vltavou na Mělnicku se ráno na přejezdu srazil motorový vlak s kamionem. Lehce se zranilo několik lidí...

Najdete na iDNES.cz