Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lipové aleje místní lidé většinou brání. V Benešově ji chtějí pokácet

  18:34aktualizováno  18:34
Benešovská radnice plánuje příští rok ošetřit lipovou alej v ulici Na Spořilově v centru města. Místní obyvatelé jsou však proti. Paradoxně požadují, aby byla celá alej vykácena. Údajně jim totiž ztrpčuje život. Petici, kterou za tímto účelem sepsali, už úředníci zamítli. Teď se čeká na dotace.

Jaroslav Janků bojuje proti lípám v ulici Na Spořilově v Benešově zatím bez úspěchu. Jeho petici úředníci zamítli.. | foto:  František Vlček, MAFRA

Už více než šedesát let lemuje sedmnáct vzrostlých lip část benešovské ulice Na Spořilově. Stromy však byly dlouho zanedbávané a teď je tamní obyvatelé kvůli jejich rozměrům a nepořádku, který způsobují, vnímají spíš jako přítěž. A zatímco v jiných středočeských městech lidé sepisují petice proti kácení stromů, v Benešově je to kvůli této aleji naopak.

"Pořád z nich kape takzvaná medovice, která zalepuje auta parkující pod nimi. Jsou přerostlé a zastiňují například i lampy na ulici, takže večer, když jdou lidi z práce, nevidí na cestu, kterou zase poničily kořeny stromů. Nehledě na to, že když fouká silný vítr, je nebezpečné kolem nich jen chodit, protože z nich padají větve," popisuje Jaroslav Janků, který ve zmíněné ulici žije už čtyřicet let a který s peticí sousedy obcházel.

Největší problém vidí v tom, že stromy zastiňují nejen ulici, ale především brání slunečním paprskům, aby pronikly dovnitř bytu.

"Zval jsem lidi z radnice, aby se přišli podívat nejen na ulici, ale i k nám domů. Ty stromy mají asi dvacet metrů, stíní okna, takže je tu pořád šero a drží se tu vlhkost," vysvětluje Janků.

Podle něj petici podepsala téměř celá ulice. Ani to však radnici nepřesvědčilo, aby místním vyhověla. Úředníci mají jiný plán - alej chtějí zachovat a ošetřit. A chtějí na to získat státní dotace.

"Žádost jsme podávali letos v červnu. Teď už musíme jen čekat na vyjádření," uvedla Alena Pokorná z městského úřadu. Při rychlém jednání dotačního úřadu by se podle ní mohlo s ošetřením stromů začít na jaře příštího roku.

Odborník: Stačí drobné zásahy

Už před dvěma lety byl zdraví lip posoudit odborník. Došel k závěru, že jsou stromy zdravé, tudíž není třeba žádný z nich likvidovat. U všech by mělo stačit odstranění suchých, poškozených nebo zlomených větví, u některých redukce korun. Při následném pravidelném ošetřování by pak stromy mohly mít životnost dalších padesát až sto let.

Z tohoto řešení má právě usedlík Jaroslav Janků obavy. "Od odborníků jsem slyšel, že se prořezávají jen větve, které jsou silné maximálně deset centimetrů. O tyhle stromy se nikdo nestaral za celou dobu, co tu žiju. Ty větve jsou mnohem silnější a jen nějaké úpravy stačit nebudou," obává se.

Podle starosty Benešova Jaroslava Hlavničky je prořezání stromů a prosvětlení jediné řešení, které pomůže vyřešit zastínění bytů. "Nikdo se o alej dlouho nestaral, takže teď musíme dohnat to, co jiní dlouho zanedbávali," říká starosta.
Nejčtenější

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

Další zlatý double v ohrožení. Ledecká si (asi) bude muset vybrat

Ester Ledecká se zlatými olympijským medailemi, křišťálovými glóby i se svými...

Převzala pomyslný klíč od hlavního města Prahy, zapsala se do kroniky a k tomu dostala pamětní list. „Je pro mě...

Za vybrždění auta a smrt kojence si řidič odpyká jedenáct let vězení

Odvolací Vrchní soud v Praze uložil jedenáctiletý trest pro Martina Kostnera,...

Vrchní soud v Praze uložil jedenáct let vězení Martinu Kostnerovi, který loni na dálnici D10 úmyslně vybrzdil jiné auto...

Další z rubriky

Skotští dudáci zahráli Hradní stráži při střídání

Pražský hrad

Polední střídání vojáků Hradní stráže v pátek výjimečně doprovodila skotská vojenská hudba. Na slavnostním střídání...

Praha zanese do nového územního plánu metro na Žižkov a do Vysočan

Vizualizace navrhovaných stanic metra D

Vedení hlavního města odsouhlasilo prodloužení trasy metra D ve směru na Žižkov a do Vysočan. Trasa je v současném...

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Najdete na iDNES.cz