Mobilní Metro.cz

Lítačka

Lítačka | foto: iDNES.cz

O Lítačku přes internet požádalo za první týden deset tisíc Pražanů

Vydáno 09.08.2016
Deset tisíc lidí si za první týden vyřídilo Lítačku přes internet. Možnost získat takto tramvajenku mají Pražané od začátku srpna. Kdy končí platnost staré Opencard, si cestující mohou zkontrolovat ve validátorech ve stanicích metra nebo na webu.

Magistrát tlačí to, že statisíce lidí si v nejbližších měsících musí vyměnit Opencard, u které jim končí platnost, za novou Lítačku.

Očekávaných padesát tisíc žádostí měsíčně může Praha vyřídit jen díky internetu, proto město zavedlo od počátku srpna také nový ceník. Padesát korun zaplatí člověk, který žádá o svou první kartu nebo o výměnu karty, kterou třeba ztratil nebo mu ji někdo odcizil, na přepážce.

„Vyhověli jsme přání cestujících a ­umožnili jsme jim vyřídit si kartu bez návštěvy na přepážce,“ vysvětluje mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Kde vyřídíte Lítačku?

Míst, kde můžete kartu vyřídit, stále přibývá. Od začátku srpna je možné požádat o vydání plastové karty kromě pobočky magistrátu ve Škodově paláci i na stanicích metra Hradčanská a Roztyly.

Dalším místem je centrální dispečink dopravního podniku na Bojišti.

Srpnovou novinkou je také možnost požádat o kartu v ­železničních stanicích smíchovské, Masarykovo a hlavní nádraží.

Od poloviny srpna bude možné žádat o kartu i v městské knihovně.

Kompletní vyřízení po internetu, kdy magistrát žadateli kartu zašle až domů, je přitom úplně zadarmo.

„Když si Lítačku objednám přes internet a ­vyzvednu si ji na pobočce, zaplatím 50 korun, zatímco při zaslání poštou, což je pro město další náklad, nezaplatím nic,“ překvapilo čtenáře deníku Metro Pavla. „Objednal jsem si ji samozřejmě přes internet, protože ušetřím i za fotku, kterou k žádosti jen naskenuju,“ dodal čtenář.

Magistrát má pro tento na první pohled ekonomický nesmysl jednoduché vysvětlení. „Je to takové opatření proti čekání ve frontě,“ vysvětluje Hofman. Pokud mají lidé na staré kartě ještě platný kupon, bude přehrán na nově vydanou kartu.

Nové internetové stránky ale nejsou podle čtenářů deníku Metro příliš přehledné. „Čekala jsem, že ve formuláři odkliknu, že objednávám Lítačku místo končící Opencard. Ale bohužel se pro Lítačku jako náhradu člověk musí proklikávat jinde na stránce. Zavolala jsem do dopravního podniku - moji objednávku naštěstí stornovali. A tak jsem ji objednala znovu a­ zdarma,“ popisuje své zkušenosti čtenářka Eva.

Lítačka od března nahradila Opencard. Novou tramvajenku si už vyřídilo 125 tisíc lidí, magistrát také rozšiřuje síť míst, kde si je možné kartu vyřídit.

Jen pro dospělé

Lítačku pro dítě nelze objednat přes internet a nechat si ji poslat domů poštou jako kartu pro dospělého.

Rodiče musí přijít na pobočku ve Škodově paláci s rodným listem dítěte nebo svým občanským průkazem, kde mají dítě zapsané.

Výměna karty za končící Opencard je ale zdarma, stejně jako při objednání přes web.

Důvodem podle magistrátu je, že je nutné ověřit totožnost zákonného zástupce. Podobně se ověřuje i u dospělých, magistrát poštou zasílá kartu doporučeně.

O kartu nemusíte žádat jen ve Škodově paláci, od začátku srpna je možné ji vyřídit na vybraných pražských vlakových nádražích a ­od poloviny srpna si o ni bude možné požádat na pobočkách městské knihovny. „Lidé jsou na to zvyklí, v minulosti bylo možné si v ­knihovně vyřídit i Opencard,“ doplňuje Hofman.

Výměna karty

Dokud nekončí platnost Opencard, tak ji za Lítačku měnit nemusíte. Kdy končí platnost staré karty, si cestující mohou zkontrolovat ve validátorech ve stanicích metra. Druhou možností je web www.litacka.cz. Tam stačí zadat číslo Opencard a dozvíte se, dokdy vám karta platí.

Nenechte se zmást datem platnosti uvedeným na kartě. U některých karet bylo možné prodloužení: tedy karty končící například 30. září 2012 jsou prodlouženy do 30. září 2016.

Lítačka vs. Opencard

Jedna je zelená, druhá červená. To není jediný rozdíl. Lítačka od března nahradila Opencard. Karty Praze dodala firma XT-Card. Jejím správcem je městská firma Operátor ICT, která od města dostává měsíční paušál přibližně čtyři miliony korun a 100 korun za každou vydanou kartu. Má ji 125 tisíc lidí.

Opencard vlastní asi 1,2 milionu lidí a Praha za ni dala přes 1,7 miliardy korun. Město má s jejím majitelem, firmou eMoneyServices (EMS), nevyřešené smlouvy na práva ke kartě. EMS po magistrátu žádá téměř 700 milionů korun.

Sdílet článek

Komentáře