Lídr středočeské ČSSD Miloš Petera už směnky pro kandidáty do zastupitelstva nechystá.

Lídr středočeské ČSSD Miloš Petera už směnky pro kandidáty do zastupitelstva nechystá. | foto: archiv MF DNES

Rathovy směnky za věrnost už nechceme a neovlivnily nás, tvrdí ČSSD

  • 21
Vymezování sociálních demokratů proti praxi exhejtmana Davida Ratha pokračuje. Rath si zajišťoval loajalitu zastupitelů směnkami na čtyři miliony, které museli politici podepsat. Současné vedení ČSSD prý už tuto praxi nebude opakovat. Zároveň tvrdí, že je při hlasování dříve neovlivňovala.

Všichni kandidáti do zastupitelstva museli před čtyřmi lety podepsat smlouvu, že zaplatí čtyři miliony korun, pokud budou na kraji hlasovat jinak, než chce klub ČSSD.

"Určitě tohle nebudu navrhovat," řekl nyní Miloš Petera, nový krajský předseda ČSSD. Sociální demokraté o tom zatím ani nemluvili na krajské konferenci. Její druhé a závěrečné jednání proběhne zítra. Ve straně už však David Rath, tedy ten, kdo směnku navrhl.

Ovlivňovala hrozba pokuty hlasování sociálnědemokratických zastupitelů na kraji v uplynulých téměř čtyřech letech? Tato otázka je aktuální v souvislosti s činy, ze kterých Ratha obvinila policie. Policejní vyšetřování naznačuje korupci v souvislosti s projekty, o jejichž financování rozhodoval Středočeský kraj, tedy zastupitelé.

"Podepsali jsme smlouvu o tom, že pokud bychom vystoupili z klubu ČSSD nebo kdybychom nerespektovali jednotné stanovisko klubu, tak dobrovolně uhradíme náklady na volební kampaň, díky které jsme se dostali do funkcí zastupitele. Problém jsem s tím neměl a v žádném případě mě to neovlivnilo," řekl zastupitel ČSSD Marek Semerád.

Molnár: Klidně podepíšu sto milionů...

Podle Semeráda směnka zavazuje ke shodnému hlasování jen ve věcech programu strany nebo v personálních nominacích.

"Ke všemu jsme měli diskusi na klubu před zastupitelstvem a tam jsme se domluvili, každý mohl říci svůj názor," řekl o směnce Miloš Petera, náměstek hejtmanky.

Sociální demokraté vysvětlují směnku obavami z přeběhlictví poté, kdy stranu v parlamentu zradili poslanci Melčák a Pohanka.

Podle radního Karla Molnára, právníka, který má na kraji na starost oblast legislativy, není pokuta právně vymahatelná. Molnár si myslí, že v konečném důsledku by soudy takovou smlouvu neuznaly. "A co se týká mého přesvědčení, můžu podepsat třeba sto milionů, já jsem nikdy nechtěl hlasovat proti programu ČSSD," řekl Molnár.

Také náměstek Marcel Chládek tvrdí, že se necítil směnkou nijak vázán. "Já jsem vázán zákonem a tím, že jsem volen občany, jim jsem povinován za své hlasování. Od začátku jsem si myslel, že to stejně není vymahatelné," řekl.

Naopak opoziční zastupitelka Dagmar Nohýnková z ODS si myslí, že hlasování zastupitelů ČSSD smlouvou ovlivněné bylo. "Jako hrozbu to vnímali, o tom jsem přesvědčená," řekla. Dodala, že směnka, která zavazuje volené zástupce nějak hlasovat, je podle ní protiústavní.