Po Labi pluje pět tisíc PET lahví. Do Hamburku vyrazila netradiční loď

  17:20aktualizováno  17:20
Po osmi měsících příprav vyplula v sobotu odpoledne na Labe loď z PET lahví se čtyřčlennou posádkou. Mladé muže na její palubě čekají náročné úkoly: překonat mořskou nemoc, doplout do Hamburku, zakopat tam truhlu s plavebním deníkem a najít slečnu jménem Petburg. Každá správná loď se totiž musí jmenovat po ženě.

Je to skoro jako pohádka o ­Honzovi, který se vydal do světa na zkušenou. Jenže v téhle labské story budou Honzové hned tři a navrch jeden Jakub. Studenti žurnalistiky a IT, profesionální fotograf a výrobce reklam se vydávají na dobrodružnou prázdninovou plavbu do Hamburku (můžete ji sledovat na těchto stránkách).

Jejich loď budila v nymburském přístavišti velkou pozornost už několik dní. Aby ne, je skoro celá z­ PET lahví.

„Chtěli jsme zkrátka zažít nějaké prázdninové dobrodružství,“ vysvětluje dvaadvacetiletý Jan Kára. Plán spolu se stejně starým Jakubem Burešem vymysleli už loni. Pak začali po středočeském Nymburce, odkud oba pocházejí, sbírat obyčejné plastové lahve.

Dnes je z nich loď. Její výroba nebyla snadná, zabrala stovky hodin. „Byla to většinou metoda pokus-omyl, ale naučili jsme se při tom spoustu věcí. Nejen v souvislosti s výrobou. Taky jsme zjistili, kolik lidí je ochotných pomoct a nadchnout se pro takovou bláznivost. Stejně jako teď poznáme, jak na nás budou lidé kolem reagovat,“ těší se student žurnalistiky.

Velká loď je v pohodě, uvidí se s motorovým člunem

V sobotu odpoledne od čtyř hodin začala v přístavu v Nymburce akce doprovázející vyplutí. „Pokřtili jsme loď, převzali dary. Za chviličku vyplouváme,“ hlásil Kára v sobotu v sedmnáct hodin. Počasí jim přálo, svítilo slunce a bylo teplo. V kajutě dokonce horko. „Máme tam pětatřicet stupňů. To proto, že je celá z petek,“ dodal mladík.

První den posádku čeká jen krátká cesta. „Doplujeme jen kousíček za Nymburk. Je to jen symbolické, kdyby bylo ještě něco potřeba,“ doplnil Kára.

Fotogalerie

Přesný plán cesty zatím posádka nemá. Vymyslí ho až po prvních dnech plavby, kdy se ukáže, jak rychle vlastně loď z PET lahví umí plout. „Máme pár míst, kam bychom chtěli. České Švýcarsko, Míšeň. Uvidíme ale, jak to kde bude s kotvením.“ A taky s únavou. Loď je šlapací, takže mladíci si vlastně přes léto na Labi udělají takovou posilovnu.

Celou konstrukci tvoří dřevěný rám obalený PET lahvemi, v němž jsou ukotveny čtyři středy jízdních kol. Vzadu je pak upevněna hřídel s metrovými kolesovými lopatkami. Odpor petek řeší kusy lina nalepené na lahvích.

V sobotu odpoledne od čtyř hodin začala v přístavu v Nymburce akce doprovázející vyplutí. „Pokřtili jsme loď, převzali dary. Za chviličku vyplouváme,“ hlásil Kára v sobotu v sedmnáct hodin.

„Když kolem nás projede velká loď, tak je to v pohodě, to máme vyzkoušené. Ale když to bude sportovní člun, který kolem sebe docela háže vlny, tak nevíme, co to udělá. To bude křest vodou,“ odhaduje Kára a přiznává, že už před vyplutím mají někteří členové posádky mořskou nemoc.

Mořská nemoc i v supermarketu

„Na lodi už trávíme poslední dny hodně času. Šel jsem tento týden nakupovat do supermarketu a houpala se se mnou podlaha,“ popisuje. Kdyby se náhodou dělo něco vážného, bude mít expedice jištění na souši. Autem pojedou ještě další dva kamarádi, kteří povezou nářadí a další těžké věci.

Jinak ale bude loď de facto soběstačná. Elektřinu zajistí solární panely. „Pořád řešíme hudbu. Kdybychom měli pořádný zdroj energie, tak vezmu gramofon a budeme si pouštět desky. Ale spíš to vypadá, že to vyřešíme kazeťákem a vezmeme si kazety, které jsme poslouchali před deseti lety.“

Jak dlouho bude tenhle návrat do minulosti trvat, si zatím Kára netroufá odhadnout. Záleží to na počasí a taky na rychlosti lodi. Co se bude dít po doplutí do Hamburku, už je ale celkem jasné.

V přístavu chtějí dobrodruzi zakopat truhlu s cestovním deníkem a se vzkazy, které po nich lidé pošlou. Pak přijde možná ta smutnější část. Pokud se nepodaří zajistit odvoz lodi zpět do Čech, bude ji posádka muset rozmontovat a plasty a dřevo dát k recyklaci.

Byla by to ale škoda, když už má ten plastový kolos jméno. „Dlouho jsme jí říkali loď. Teď je to Petburg. Jakub říkal, že správná loď se musí jmenovat po nějaké slečně, takže až doplujeme do Hamburku, musíme najít slečnu jménem Petburg,“ směje se Kára.

Autoři: ,

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...

Další z rubriky

Praha 1 má novou koalici, starostou se stane Pavel Čižinský

Pavel Čižinský (8.10.2018)

V Praze 1 se na koalici domluvili Praha 1 Sobě, Piráti, My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL a Iniciativa občanů) a Zelená...

Za mučení expřítelkyně paralyzérem se muž domohl nižšího trestu

Ilustrační snímek

Za napadení své bývalé přítelkyně půjde nakonec Michal Babovák do vězení na tři roky a devět měsíců. Rozhodl tak...

Deset let po požáru Průmyslového paláce sledujte seriál Praha v plamenech

Hasiči zasahují při požáru Průmyslového paláce v Praze.

Před deseti lety vzplanul Průmyslový palác na pražském Výstavišti v Holešovicích. Požár tehdy způsobil škodu za...

5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost
5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost

Věnovat dítěti péči a rozvíjet v něm schopnost koncentrace se vyplatí jak vám, tak jemu. Díky tomu, že bude pozorné ve škole, nebudete muset věnovat tolik času učení doma, což nejspíš potěší vás i vašeho potomka. Vyzkoušejte aktivity, kterými dětskou pozornost posílíte.

Najdete na iDNES.cz