Rodištěm českého fotbalu je středočeská Loučeň, první zápas byl roku 1893

  8:59aktualizováno  8:59
První fotbalový zápas odehraný na českém území se odehrál roku 1893 v Praze. Do historie se zapsal i přes špatný výsledek českého týmu z Loučně proti tomu rakouskému. I tak se u nás tento sport díky loučeňskému rodu Thurn-Taxisů uchytil.

Loučeňské kopací zámecké mužstvo vzniklo v roce 1893, jeho zakladatel Erich Thurn Taxis sedí ve spodní řadě uprostřed. Mladý kníže (na fotce uprostřed s míčem v ruce) se s fotbalem seznámil na univerzitě v Cambridge. | foto: archiv zámku Loučeň

„Z Prahy nám hlásí: dnes 18. tohoto měsíce nastoupil s uznání hodnou řízností teprve před krátkou dobou ustavený fotbalový klub v Loučeni proti Regattě. Klub se úporně bránil a zcela nebezpečně útočil, ale nezískal tentokráte žádný gól proti zápasům zvyklé Regattě. Gól loučenskými daný nebyl uznán za offside. Regatta dala pět gólů proti žádnému. Loučeňští jsou dle našeho názoru po Regattě nejsilnější klub v Rakousku-Uhersku.“

Takto popsal vídeňský sportovní časopis Wiener Sportzeitung fotbalové utkání, které se uskutečnilo na Velikonoční pondělí 18. dubna roku 1893 na Císařské louce v Praze. 

I když loučeňský klub prohrál s rakouskými soupeři 5:0, zapsal se tento okamžik do dějin českého fotbalu, protože šlo o první fotbalový zápas na našem území.

V barvách Thurn-Taxisů

Loučeňští hráči nastoupili k utkání v červeno-modrých pruhovaných dresech, což byly barvy rodu Thurn-Taxisů. Na hlavách měli čepičky a na nohách polovysoké špičaté boty, šité na míru podle anglického mustru. Na levém křídle hrál Erich Thurn Taxis, nejstarší syn loučeňského knížepána Alexandra. Právě on je považován za průkopníka fotbalu v Čechách.

Universita v Cambridge 1886 Erich Thurn Taxis s míčem.

Universita v Cambridge 1886 Erich Thurn Taxis s míčem

Erich se s hrou seznámil při studiích v Cambridge. Když přijel domů na prázdniny, pozval několik svých spolužáků a v zámeckém parku se honili za míčem. Lidé na jejich počínání reagovali zpočátku s pobavením, postupně se ale ke hře přidali. Naučili se pravidla a během léta z nich byl sehraný tým.

„Když Erich studia dokončil, přivezl si s sebou do Čech nejen kompletní fotbalovou výstroj, ale i tři Angličany, kteří měli s hrou zkušenosti,“ přibližuje kastelán loučeňského zámku Vratislav Zákoutský. Erich je zaměstnal na zámku a ve volných chvílích se věnovali fotbalu. Jejich tým doplnili hráči z Loučně a Patřína a roku 1893 založili SK Loučeň.

Klub funguje dodnes a jde opravdu o nejstarší klub u nás. SK Slavia sice byla založena o rok dřív, ale vznikla jako cyklistický oddíl a ve stejném roce byla rozpuštěna. Její nástupce pak vznikl až v roce 1895. Největší rival Slavia–Sparta vznikl v listopadu roku 1893, tedy sedm měsíců po utkání na Císařské louce.

Od fotbalu k automobilům

Po utkání s Regattou se Erich už dál fotbalu příliš nevěnoval. „Říkalo se o něm, že má o sport zájem spíš platonický a má sklon k pohodlí. Navíc se v roce 1903 oženil s hraběnkou Gabrielou Kinskou, se kterou měl devět dětí, a odstěhovali se do Lysé nad Labem, jež patřila hraběcí rodině Kinských,“ říká Vratislav Zákoutský s tím, že Erichův zájem se obrátil k automobilům.

Fotbalové slavnosti Loučeň

sobota 14. dubna

od 10:30 hod. – prohlídky zámku (doporučují rezervaci)

12:00 hod. – miniturnaj v malé kopané na nejstarším fotbalovém hřišti v Čechách

15:00 hod. – rekonstrukce utkání SK Loučeň vs. Regatta 

neděle 15. dubna

od 10:30 hod. – prohlídky zámku (doporučují rezervaci)

13:00 hod. soutěž fotbalových dovedností 

11:00 hod. - mistrovské utkání FK Loučeň 1893 vs. TJ Pátek na hřišti ve Štítě

Jeho otec se totiž stal majoritním akcionářem společnosti Laurin a Klement a Erich byl prvním předsedou její správní rady. Stal se také v roce 1912 jedním ze zakladatelů Českého klubu automobilistů.

Založení fotbalového klubu připomenou na Loučni dnes a zítra fotbalové slavnosti. „Zámkem provede ‚princ Erich‘ a zavzpomíná, jak fotbal v Čechách zakládal. Na původním místě v parku vznikne fotbalové hřiště a proběhne několik ukázkových utkání. Ti, kteří si budou chtít vyzkoušet fotbalové dovednosti, si budou moci zasoutěžit,“ zve Kateřina Šrámková, jednatelka zámku Loučeň.

Vrcholem slavností bude fotbalové utkání FK Loučeň 1893 proti TJ Pátek na hřišti ve Štítě. Čestným výkopem ho zahájí Fritz von Thurn und Taxis – muž, který strávil téměř padesát let za mikrofonem jako jeden z nejlepších a nejoblíbenějších německých sportovních reportérů. Naživo komentoval přenosy z olympijských her či z mistrovství světa ve fotbale a v hokeji.

Autor:

Nejčtenější

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Indický herec obvinil kavárnu v Praze z rasismu. Nedorozumění, hájí se podnik

Indický komik Vir Das

Indický komik Vir Das, který se proslavil v Bollywoodu, obvinil na Twitteru pražskou kavárnu Café Café z rasismu....

Vlak srazil u Černošic nezletilou dívku se sluchátky, trať do Plzně stála

U Černošic srazil rychlík na železničním přejezdu nezletilou dívku. (6....

Krátce před sedmou hodinou srazil na trati z Prahy do Plzně vlak nezletilou dívku. Kvůli smrtelné nehodě byl přerušen...

Barrandovské terasy sežrala rez tak, že to překvapilo i architekty

Rekonstrukce Barrandovských teras se opozdí kvůli rozsáhlým pracím na...

Průběh rekonstrukce funkcionalistické budovy Barrandovských teras a výstavbu hotelového komplexu v jejím okolí...

Další z rubriky

V Bubenči je klid a vše blízko. Pro rodinu ideální, říká Kryštof Michal

V okruhu 150 metrů máme všechno, co potřebujeme, říká Kryštof Michal.

Zpěvák a zakladatel skupiny Portless a dříve Support Lesbiens Kryštof Michal vyrostl na Janáčkově nábřeží a do Bubenče...

VIDEO: Zloděj vzal na prodavače nůž a ukradl telefon za třicet tisíc

Muž v obchodním centru na Pankráci vyhrožoval obsluze nožem a poté z prodejny...

Neznámý muž v obchodním centru v Praze na Pankráci s nožem v ruce ukradl telefon za několik desítek tisíc korun....

Stavba multifunkčního centra O2 Universum za miliardu finišuje

Stavba multifunkčního centra O2 Universum vstupuje do závěrečné fáze

Stavba nové budovy napojené na O2 Arenu v pražské Libni je v plném proudu. Takzvané O2 Universum má sloužit k pořádání...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz