Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodištěm českého fotbalu je středočeská Loučeň, první zápas byl roku 1893

  8:59aktualizováno  8:59
První fotbalový zápas odehraný na českém území se odehrál roku 1893 v Praze. Do historie se zapsal i přes špatný výsledek českého týmu z Loučně proti tomu rakouskému. I tak se u nás tento sport díky loučeňskému rodu Thurn-Taxisů uchytil.

Loučeňské kopací zámecké mužstvo vzniklo v roce 1893, jeho zakladatel Erich Thurn Taxis sedí ve spodní řadě uprostřed. Mladý kníže (na fotce uprostřed s míčem v ruce) se s fotbalem seznámil na univerzitě v Cambridge. | foto: archiv zámku Loučeň

„Z Prahy nám hlásí: dnes 18. tohoto měsíce nastoupil s uznání hodnou řízností teprve před krátkou dobou ustavený fotbalový klub v Loučeni proti Regattě. Klub se úporně bránil a zcela nebezpečně útočil, ale nezískal tentokráte žádný gól proti zápasům zvyklé Regattě. Gól loučenskými daný nebyl uznán za offside. Regatta dala pět gólů proti žádnému. Loučeňští jsou dle našeho názoru po Regattě nejsilnější klub v Rakousku-Uhersku.“

Takto popsal vídeňský sportovní časopis Wiener Sportzeitung fotbalové utkání, které se uskutečnilo na Velikonoční pondělí 18. dubna roku 1893 na Císařské louce v Praze. 

I když loučeňský klub prohrál s rakouskými soupeři 5:0, zapsal se tento okamžik do dějin českého fotbalu, protože šlo o první fotbalový zápas na našem území.

V barvách Thurn-Taxisů

Loučeňští hráči nastoupili k utkání v červeno-modrých pruhovaných dresech, což byly barvy rodu Thurn-Taxisů. Na hlavách měli čepičky a na nohách polovysoké špičaté boty, šité na míru podle anglického mustru. Na levém křídle hrál Erich Thurn Taxis, nejstarší syn loučeňského knížepána Alexandra. Právě on je považován za průkopníka fotbalu v Čechách.

Universita v Cambridge 1886 Erich Thurn Taxis s míčem.

Universita v Cambridge 1886 Erich Thurn Taxis s míčem

Erich se s hrou seznámil při studiích v Cambridge. Když přijel domů na prázdniny, pozval několik svých spolužáků a v zámeckém parku se honili za míčem. Lidé na jejich počínání reagovali zpočátku s pobavením, postupně se ale ke hře přidali. Naučili se pravidla a během léta z nich byl sehraný tým.

„Když Erich studia dokončil, přivezl si s sebou do Čech nejen kompletní fotbalovou výstroj, ale i tři Angličany, kteří měli s hrou zkušenosti,“ přibližuje kastelán loučeňského zámku Vratislav Zákoutský. Erich je zaměstnal na zámku a ve volných chvílích se věnovali fotbalu. Jejich tým doplnili hráči z Loučně a Patřína a roku 1893 založili SK Loučeň.

Klub funguje dodnes a jde opravdu o nejstarší klub u nás. SK Slavia sice byla založena o rok dřív, ale vznikla jako cyklistický oddíl a ve stejném roce byla rozpuštěna. Její nástupce pak vznikl až v roce 1895. Největší rival Slavia–Sparta vznikl v listopadu roku 1893, tedy sedm měsíců po utkání na Císařské louce.

Od fotbalu k automobilům

Po utkání s Regattou se Erich už dál fotbalu příliš nevěnoval. „Říkalo se o něm, že má o sport zájem spíš platonický a má sklon k pohodlí. Navíc se v roce 1903 oženil s hraběnkou Gabrielou Kinskou, se kterou měl devět dětí, a odstěhovali se do Lysé nad Labem, jež patřila hraběcí rodině Kinských,“ říká Vratislav Zákoutský s tím, že Erichův zájem se obrátil k automobilům.

Fotbalové slavnosti Loučeň

sobota 14. dubna

od 10:30 hod. – prohlídky zámku (doporučují rezervaci)

12:00 hod. – miniturnaj v malé kopané na nejstarším fotbalovém hřišti v Čechách

15:00 hod. – rekonstrukce utkání SK Loučeň vs. Regatta 

neděle 15. dubna

od 10:30 hod. – prohlídky zámku (doporučují rezervaci)

13:00 hod. soutěž fotbalových dovedností 

11:00 hod. - mistrovské utkání FK Loučeň 1893 vs. TJ Pátek na hřišti ve Štítě

Jeho otec se totiž stal majoritním akcionářem společnosti Laurin a Klement a Erich byl prvním předsedou její správní rady. Stal se také v roce 1912 jedním ze zakladatelů Českého klubu automobilistů.

Založení fotbalového klubu připomenou na Loučni dnes a zítra fotbalové slavnosti. „Zámkem provede ‚princ Erich‘ a zavzpomíná, jak fotbal v Čechách zakládal. Na původním místě v parku vznikne fotbalové hřiště a proběhne několik ukázkových utkání. Ti, kteří si budou chtít vyzkoušet fotbalové dovednosti, si budou moci zasoutěžit,“ zve Kateřina Šrámková, jednatelka zámku Loučeň.

Vrcholem slavností bude fotbalové utkání FK Loučeň 1893 proti TJ Pátek na hřišti ve Štítě. Čestným výkopem ho zahájí Fritz von Thurn und Taxis – muž, který strávil téměř padesát let za mikrofonem jako jeden z nejlepších a nejoblíbenějších německých sportovních reportérů. Naživo komentoval přenosy z olympijských her či z mistrovství světa ve fotbale a v hokeji.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bohemians 1:0, rozhodl Zmrhal, po půli se domácí jen bránili

Brankář Roman Valeš z Bohemians se marně natahuje po střele slávisty  Jaromíra...

Fotbalisté Slavie vyhráli osmé ligové utkání a v čele tabulky zůstanou i po devátém kole. Nad Bohemians zvítězili 1:0,...

Další z rubriky

Izraelská ambasáda sídlí v přísně střeženém domě s keramickou fasádou

Velvyslanectví Izraele

Trochu Izraele lze spatřit jen kousek od stanice Hradčanská. A to nejen proto, že v kachlíčkované stavbě v Badeniho...

V Libni a Karlíně se trénovalo na povodně, testovaly se zábrany i čerpadla

Město čekají protipovodňové manévry.

Celou sobotu probíhalo v pražském Karlíně a v Libni protipovodňové cvičení. Obě čtvrti v letech 2002 a 2013 zasáhla...

Střecha i klenby se zřítily. Obnovu zámku odstartovala rekonstrukce chlévů

Pro osvícené vlastníky je zámecký areál architektonický a funkční celek, a to...

Zámek v Třebešicích u Divišova v okrese Benešov je z druhé poloviny 16. století. Jako mnoho jiných podobných objektů za...

Najdete na iDNES.cz