Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Luxusní kancelář boleslavského primátora stála přes milion. Už ji nechce

  19:15aktualizováno  19:15
Bývalý byt správce na radnici nechalo vedení Mladé Boleslavi přestavět na luxusní kancelář s obývacím pokojem a koupelnou za 1,2 milionu korun. Původně byla kancelář určena pro boleslavského primátora, ten ji už ale nechce a opravuje se pro něj jiná.

Primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Stavbu kanceláře v radnici na Komenského náměstí prováděla firma Compag, v níž má město devětačtyřicetiprocentní podíl, a která od města získává valnou část zakázek podobného typu.

Kancelář měla sloužit primátorovi Raduanu Nwelatimu (ODS). Ten už ji ale podle zdrojů MF DNES nechce, a tak je nyní zčásti prázdná, do části se přesunuli úředníci.

„Když začaly prosakovat zprávy o tom, kolik rekonstrukce stála, primátor si to rozmyslel,“ tvrdí dobře informovaný úředník pod podmínkou anonymity. Právě úředníky pak rozlítilo, když vedení města narychlo rozhodlo, že do části kanceláře přesune oddělení matriky. „Zřejmě aby to vypadalo, že to nedělali pro sebe, ale pro občany. Skoro ze dne na den se muselo balit a stěhovat za plného provozu,“ popsali dění zaměstnanci úřadu.

Z prvního patra magistrátu se přesunula pokladna a část matriky do dvou jiných kanceláří v přízemí. Ty těsně sousedí s přestavěným bytem. Úředníci dostali v rekonstruovaných prostorách jednu z kanceláří. „Zbytek nákladně opraveného bytu je prázdný,“ doplnili úředníci.

„První náměstek potřeboval kancelář a prvotní idea byla taková, že on se přestěhuje do mojí současné kanceláře a já se přesunu dolů,“ hájí nápad Nwelati. „Následně jsem si uvědomil, že máme matriku nahoře a jiná agenda k dokladům je v přízemí. Pro vyřízení dokladů tak museli lidé běhat nahoru do patra a zase dolů, proto jsme do upravených prostor přestěhovali matriku,“ odůvodnil postup Nwelati.

Byt může kdykoliv znovu sloužit správci, tvrdí radnice

Primátor mohl mít v nové kanceláři kompletní zázemí, kde by bylo možné i bydlet. Součástí byl obývací pokoj a plnohodnotná koupelna, kde byly použity i kvalitní materiály. „Stavební práce byly koncipovány tak, aby prostory kdykoliv v budoucnu opět mohly sloužit jako správcovský byt,“ sdělila mluvčí radnice Hana Koišová. Správce však na radnici už několik let vůbec není.

Redakce má k dispozici faktury, podle nichž je zjevné, že některé práce byly provedeny skutečně velkoryse. „Například byly vyfakturovány 2 kilometry elektrické kabeláže, což by stačilo na kompletní rozvody v 6 průměrných bytech. Překvapilo nás také, kolik bylo vyfakturováno hodin přípravných a bouracích prací,“ komentoval dokumenty Lukáš Abík ze Strany svobodných občanů, který podniká ve stavebnictví.

Firma městu podle faktur naúčtovala 2 500 hodin přípravných a bouracích prací. „I z vlastních zkušeností vím, že za tento počet hodin lze postavit kompletní rodinný dům od základů po střechu takzvaně na klíč,“ dodal Abík.

Za to město zaplatilo kolem 700 tisíc korun. Natěračské a malířské práce pak vyšly na 124 tisíc korun, instalatérské a plynařské práce stály 70 tisíc a namontovány byly i dvoje protipožární dveře přesahující částku 100 tisíc korun. Celkem radnice za opravu bytu o ploše 158 metrů čtverečních zaplatila 1,26 milionu korun.

Rekonstrukce na radnici nekončí, vznikne čekací salonek

Firma Compag to však odmítá. „Čísla jsou nepřesná a nepravdivá,“ uvedl jednatel Compagu Miloslav Neuman, který je zároveň radním za ODS. „Jsou zde nové elektrické rozvody a elektroinstalace. Co se týká výmalby, opět to byla řada prací a materiálů. Natřena a opravena byla také okna, mříže i topení. Před výmalbou musel být opraven štuk,“ vyjmenovala Koišová.

Tím však stavební akce na radnici nekončí. Protože si primátor Nwelati stěhování do nového rozmyslel, přišel s plánem zrekonstruovat stávající kancelář. „Chceme sestěhovat náměstky a mě do jednoho patra, dělají se proto úpravy. Potřebujeme tam důstojný sekretariát,“ řekl Nwelati.

Město již podle informací MF DNES začalo s rekonstrukcí prostor v prvním patře, kde původně seděly sekretářky. Ty se přesunuly do kanceláře tajemnice města. V jejich kanceláři vznikne čekací salonek pro hosty primátora. A také se odtud bude vstupovat do nově chystané koupelny. Ta vznikne místo bývalé kuchyňky.

Na kolik tyto stavební práce vyjdou, není jasné. „Závěrečné stavební úpravy v prvním patře budou probíhat až v následujících letech. Postupuje se po etapách. Konkrétní finanční plán tedy není,“ pronesla Koišová.
Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...Piloti vezli orgán k transplantaci, laserem je oslnilo šestileté dítě

Piloti převáželi orgány pro transplantaci. Šestiletý chlapec je oslnil laserem

Piloti Letecké služby Policejního prezídia ČR převáželi vrtulníkem na jižní Moravu životně důležitý orgán určený k...

Za vybržďování dostal řidič devět let, v autě na dálnici zemřel kojenec

Vybržďovač Kostner dostal za smrtelnou nehodu devítiletý trest. (15.11.2017)

Soud poslal na devět let do vězení šestatřicetiletého Martina Kostnera, který vybržďováním loni v prosinci způsobil na...

Politici zvažují velký „kraj Praha“. Metropoli by přibylo 300 tisíc občanů

Pražský hrad (ilustrační foto)

Praha, třebaže je to celek na úrovni kraje, má speciální režim – nevolí při krajských, ale při komunálních volbách. To...

Další z rubriky

Budovy Transgas na Vinohradech památkou nebudou a mohou se bourat

Plochý kvádr o rozměrech 24 × 48 × 7,5 metru je tvořený obvodovými příhradovými...

Soubor budov Transgas na Vinohradské třídě v Praze nebude kulturní památkou. Jejich majitel, který chce na místě stavět...

VIDEO: Čtyři muži napadli mladíka na zastávce, čeká ho operace oka

Čtveřice mužů napadla šestadvacetiletého mladíka na zastávce I. P. Pavlova

Šestadvacetiletý muž se vracel před půlnocí z baru na pražském náměstí I. P. Pavlova, odkud mu jela tramvaj domů. Při...

Záložní nemocnice v Jílovém marně čekala na válku. Teď se snad dočká kupce

Areál záložní nemocnice v Jílovém u Prahy

Lékaři tam nikdy neoperovali, přesto leží na chodbách bývalé nemocnice v Jílovém u Prahy hadičky ke kapačkám a další...Najdete na iDNES.cz