Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Má být památník Židů v obchoďáku? ptali se aktivisté s Davidovou hvězdou

  15:28aktualizováno  15:28
Na prostranství nad Parkhotelem v pražských Holešovicích se sešli aktivisté s Davidovou hvězdou na kabátě. Organizátorka happeningu tak chtěla upozornit, že na místě, kde má vyrůst obchodní centrum Galerie Stromovka, bylo za války shromaždiště Židů následně deportovaných do koncentračních táborů. Na jejich památku má proto podle plánů investora v nákupním centru vzniknout památník.

Za Parkhotelem v pražských Holešovicích se konal happening na místě, kde má stát obchodní centrum Galerie Stromovka. Aktivisté chtěli upozornit na to, že zde za druhé světové války bylo shromaždiště, odkud byli Židé deportováni do koncentračních táborů. | foto: ČTK

Účastníci se sešli na parcele mezi Veletržní a Strojnickou ulicí, kde nyní probíhají stavební úpravy terénu. Na klopy kabátů a bund si umístili žluté židovské hvězdy vyrobené z papíru. S sebou si přivezli prázdné nákupní vozíky.

"Chtěla jsem upozornit na to, že v dodatku smlouvy mezi Prahou 7 a investorem, který tu má obchodní centrum postavit, je závazná dohoda, že tu developer vybuduje důstojný památník obětem holocaustu. Chci, aby o tom veřejnost věděla a měla možnost se vyjádřit, zda je vhodné, aby takový památník byl uprostřed nákupního centra," řekla iDNES.cz organizátorka happeningu Tamara Moyzes.

Setkání na místě přihlížely asi tři desítky obyvatel Prahy 7, přišli i pamětníci válečných událostí. "To shromaždiště bylo přímo na tomto místě. Je ohromě důležité, aby si lidé připomněli, že tady také byli nějací spoluobčané židovského původu a že byli zlikvidováni," řekl historik a pamětník deportací Toman Brod.

Na tomto pozemku by měla stát Galerie Stromovka.

Na tomto pozemku by měla stát Galerie Stromovka.

Holešovickým shromaždištěm prošlo za pět válečných let 44 688 Židů. Celé rodiny tu čekaly na okamžik, kdy je odsud odvezou do koncentračních táborů. Několik dřevěných domků, které tu tehdy stály, bylo před třemi roky srovnáno se zemí.

"Je to skutečně významné dějinné místo a je důležité si ty události připomínat, ale jsem toho názoru, že není možné něco takového vynucovat. Měla by tu být dobrá vůle na všech stranách. Památník by neměl vzniknout jako nějaká povinnost. Kromě toho, památník tady už je. Je umístěný na budově Parkhotelu," řekl iDNES.cz předseda Židovské obce v Praze František Bányai.

Použití žlutých židovských hvězd na happeningu se mu nelíbí. "Možná, že nezúčastněným lidem přiblíží, o jakou problematiku se jedná, ale podle mě to není nejlepší prostředek, jak usilovat o určitý záměr, byť dobře myšlený," dodal Bányai.

Měl by být v novém obchodním centru památník obětí holocaustu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 19. března 2012. Anketa je uzavřena.

Ne 778
Ano 443

Investor podle svých slov s vybudováním památníku počítá. Mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš uvedl, že s nápadem připomenout historické události přišel původně sám investor stavby, s nímž radnice v roce 2002 podepisovala nájemní smlouvu. "Nevíme, jakou podobu bude památník mít, a nechceme v tomto smyslu na investora tlačit," řekl mluvčí.

Jak bude památník vypadat, zatím neví ani investor. "Až bude vydáno stavební povolení pro nadzemní část stavby, oslovíme lidi z oboru, aby navrhli nějaký důstojný památník," řekl místopředseda představenstva společnosti Lordship Martin Pilka. Investor má zatím stavební povolení na podzemí část stavby. Práce zahájil minulý týden.

Zastupitelstvo o prodeji pozemku investorovi nerozhodlo

Zastupitelstvo Prahy 7 přitom mělo právě v pondělí rozhodovat o prodeji parcely, na kterém má nový objekt vyrůst. Takzvaný Holešovický trojúhelník mezi ulicemi Veletržní a Strojnická má rozlohu 9 926 metrů čtverečních. Radnice ho chce prodat za 95 milionů korun. Nakonec ale sporný bod z projednání stáhlo.

Takto by měla vypadat Galerie Stromovka v Holešovicích.

Takto by měla vypadat Galerie Stromovka v Holešovicích.

Opoziční zastupitelé ale s prodejem nesouhlasí. Jde podle nich o lukrativní pozemek, z jehož pronájmu má radnice pět milionů korun ročně. Protože uzavřela s investorem nájemní smlouvu na dlouhá desetiletí, vyčítají jí opozice a občanská sdružení podnikatelskou neobratnost.

"Prodej je ekonomickým nesmyslem. Praha 7 získá prodejní cenu v horizontu dvaceti let a pozemek jí přitom zůstane ve vlastnictví. Další roky by mohla radnice získat pětkrát tolik," spočetl zastupitel Ondřej Mirovský.

Nové nákupní centrum, které by měla mít pronajaté firma Tesco, chce stavět britská společnost Lordship. Dokončeno by mělo být na přelomu let 2012 a 2013. V budově by mělo být pět set parkovacích míst, zabírat by měla až třicet tisíc metrů čtverečních.

V nové budově by ale nemusely být pouze obchody, ale mohla by sloužit také "veřejnému zájmu". Developerská společnost nabídla radnici, že by v nové budově mohla sídlit.

Autoři: , ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bohemians 1:0, rozhodl Zmrhal, po půli se domácí jen bránili

Brankář Roman Valeš z Bohemians se marně natahuje po střele slávisty  Jaromíra...

Fotbalisté Slavie vyhráli osmé ligové utkání a v čele tabulky zůstanou i po devátém kole. Nad Bohemians zvítězili 1:0,...

Další z rubriky

Střecha i klenby se zřítily. Obnovu zámku odstartovala rekonstrukce chlévů

Pro osvícené vlastníky je zámecký areál architektonický a funkční celek, a to...

Zámek v Třebešicích u Divišova v okrese Benešov je z druhé poloviny 16. století. Jako mnoho jiných podobných objektů za...

Mladý řidič přejel chodce v Kosmonosech a ujel, pak se policii přiznal

Mladý řidič zabil chodce na silnici v Kosmonosech. (24.9.2018)

Mladoboleslavská policie vyšetřuje tragickou nehodu, která se stala v neděli ve večerních hodinách v Kosmonosech. Mladý...

Izraelská ambasáda sídlí v přísně střeženém domě s keramickou fasádou

Velvyslanectví Izraele

Trochu Izraele lze spatřit jen kousek od stanice Hradčanská. A to nejen proto, že v kachlíčkované stavbě v Badeniho...

Najdete na iDNES.cz