Mobilní Metro.cz

Jakub Štěpán nafotil v rámci projektu Human Eye více než tři stovky lidských očí. | foto: Archiv Jakuba Štěpána, Metro.cz

Má největší detailní sbírku očí na internetu. Vyfotil přes 300 lidí

Vydáno 14.04.2016 Metro.cz
Na výzvu fotografa postupně zareagovalo 308 lidí, kteří chtěli za dobrovolný příspěvek vidět, jak vypadá jejich zrak pod lupou.

„Rostliny nebo hmyz vypadají v makro zvětšení úplně jinak, než je vnímáme běžným pohledem. A ta odlišnost mě přitahovala. Namířit objektiv proti lidskému oku pak nebyl tak velký rozdíl, opět to bylo fascinující,“ přibližuje Jakub Štěpán, který v botanické zahradě na Albertově od září do dubna nafotil asi největší sbírku detailu očí na internetu.

Volba padla na Albertov, protože se mu zpočátku ozývali studenti z přírodovědy. Díky nim se podařilo projekt rozvinout.

„Snažil jsem se najít místo, které by bylo klidné a studenti to neměli daleko. Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy se při prvním focení velmi osvědčila, a tak téměř všechna dosavadní focení proběhla tam. Že se vedle focení zabývám i botanikou, je pouze shoda náhod,“ říká Jakub Štěpán.

„Každé oko je úplně jiné, každé je originál. Dělení očí na modré, hnědé, zelené a podobně se touto optikou ukazuje jako naprosto nepřesné a­ zjednodušené. V mnohých je tolik odstínů, že se neodvažuji říct, jaká z barev převažuje. Kolikrát zájemci přijdou právě proto, aby zjistili pravou barvu svých očí. Nakonec v tom ale mají jen ještě větší zmatek,“ usmívá se.

Jak bude pokračovat

Od září 2015 do dubna 2016 proběhlo sedmnáct focení.

  • Organizování projektu, focení a zpracovávání fotek je časově náročné, dává si pauzu. Pokračovat bude v září.
  • Nemá konkrétní představu a projekt nechává volně plynout.

„Občas se opravdu najdou oči, které více než zaujmou. Někteří přijdou právě proto, že mají oči jiné než ostatní. Jiní si odlišnost uvědomí až při porovnání fotek ve webové galerii na jakubstepan.com/human-eye. Zajímavé mohou být třeba pigmentové skvrny na duhovce, její struktura nebo barva, která nemusí být jednolitá. Někteří mají dokonce každé oko jinak barevné,“ uzavírá fotograf.

Když našel na internetu rozsáhlou sbírku očí Zdeněk Rýdl, iridolog zabývající se diagnostikou nemocí prostřednictvím duhovky, nabídl zdarma dobrovolníkům svojí pomoc. Zájemců o irisdiagnostiku bylo kolem 50.

Fotograf se nebrání dalšímu využití sbírky pro vědecké použití za podmínky anonymity dobrovolníků. Zvažoval i uspořádání výstavy, ale ta ztroskotala na finanční náročnosti.

Mezi fotografiemi očí je i jedna rarita. Náhodou se na focení očí dostavila dobrovolnice i se svým psem. A tak v galerii najdete i jedny psí oči.

Sdílet článek

Komentáře