Praha v roce 2013: třináct tipů na místa spojená s magickou třináctkou

  20:32aktualizováno  20:32
Co čeká Prahu v roce 2013 a co všechno pojí českou metropoli s magickou třináctkou? MF DNES představuje 13 míst, zajímavostí či událostí, které mohou posloužit i jako tip na výlet či kulturní akci v nadcházejícím roce.
Prahu spojuje s magickou třináctkou řada míst. (Ilustrační snímek)

Prahu spojuje s magickou třináctkou řada míst. (Ilustrační snímek) | foto: Lukáš BíbaMF DNES

1.Tajemná rozhledna v Košířích

Rozhledna v pražských Košířích

Nedaleko statku Cibulka v pražských Košířích stojí rozhledna, která vypadá jako romantická zřícenina. Je to nejstarší vyhlídková stavba v Praze a je vysoká třináct metrů. Kamenná věž je součástí areálu, který byl vybudován na počátku 19. století. Na vyhlídku je možné vystoupat po schodišti o 68 schodech vinoucím se po vnější straně zdí. Výhled je kvůli vzrostlým stromům omezený, ale je vidět Kotlářka a za ní Strahov. Rozhlednu obklopuje lesopark a další stavby – zámeček či čínský pavilon. Atmosféru místa umocňuje jejich zpustlý stav.

2.Zvony věže Chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně

Chrám sv. Mikuláše na pražské Malé Straně

Nejstarší pražský zvon odlili roku 1313. Oznamoval čas z věže Staroměstské radnice až do května 1945, kdy byl zničen při požáru. Ovšem zvuk třinácti nejznámějších kostelních zvonů v Praze si lidé mohou poslechnout ve věži Chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně. Právě tady je otevřena výstava Pražské zvony. Kromě historie zvonařství a různých pověstí je tu připravena lahůdka - na ochozu věže, odkud je nádherný výhled, si návštěvník může prostřednictvím audiopřístroje poslechnout zvonění třinácti kostelů, které identifikuje pomocí panelů.

3.Světová akustika v Kongresovém centru Praha

Kongresové centrum na pražském Vyšehradě

Kongresové centrum je jednou z dominant Prahy a svou kapacitou umožňuje konání kongresů až pro 9 300 účastníků ve více než 50 sálech, saloncích a jednacích místnostech. Největší místností v budově je Kongresový sál, který se díky vynikající akustice řadí mezi třináct nejlepších koncertních sálů světa. Sál zasahuje z prvního do čtvrtého patra. Na vlastní uši si to návštěvníci mohou užít  třeba v lednu při benefičním koncertu Děti dětem či v březnu při koncertu skupiny STOMP.

4.Pastevci gepardů v zoologické zahradě

V Zoo Praha stojí nové sousoší Pastevci gepardů profesora Michala Gabriela.

V pražské zoologické zahradě je až do jara vystaveno třináct soch Michala Gabriela, který se řadí k nejuznávanějším českým sochařům současnosti. Bronzová sousoší stojí uvnitř výběhu gepardů (proto i jejich název Pastevci gepardů) a lze se k nim přiblížit jen na bezpečnou vzdálenost. Pražská zoo je nejoblíbenějším turistickým místem v Česku a v lednu tu bude velkým lákadlem zejména tlupa goril, ve které se čerstvě narodilo mládě a další je na cestě. Na jaře se tu navíc otevře nový sloninec s hrošincem.

5.Zmizelá Krocínova kašna na Staroměstském náměstí

Krocínova kašna v Praze na dobové kresbě

Poslední dobou se vážně mluví o návratu mariánského sloupu na Staroměstské náměstí. Podobně je na tom i před 150 lety rozebraná Krocínova kašna, která stála při východní straně radnice. Byla zbudována z hnědočerveného sliveneckého mramoru a skládala se ze tří částí - nádrže ve tvaru třináctibokého dutého hranolu, vodotryskového sloupu uprostřed a erbovního sloupu. Třináct mramorových desek po stranách mělo výšku jako dospělý muž. Zbytky velmi cenné kašny jsou dnes uloženy v lapidáriu Národního muzea.

6.Nejkrásnější výhledy na Prahu

Žižkovská věž

Najít nejkrásnější vyhlídky na Prahu není složité, jsou jich desítky. Nicméně o třinácti z nich nelze pochybovat. Jsou to Novotného lávka na Smetanově nábřeží, věž Staroměstské radnice, Prašná brána, Staroměstská mostecká věž, Malostranská mostecká věž, věž katedrály sv. Víta, vyhlídka u Pražského hradu na Hradčanském náměstí, Petřínská rozhledna, zvonice Chrámu sv. Mikuláše, televizní vysílač na Žižkově (na snímku) nebo Vyšehrad. Přidejme ještě dvě přírodní - vrch Dívčí Hrady nad Zlíchovem či malou dřevěnou vyhlídku Na Dobešce v Braníku.

7.Jediná socha z mramoru na Karlově mostě

Socha sv. Filipa Benicia

Kdo by neznal pískovcové sochy na Karlově mostě. Avšak jedna je zcela výjimečná. Socha sv. Filipa Benicia, kterou roku 1714 zhotovil M. B. Mandl, není z pískovce, ale z bílého salcburského mramoru - jako jediná na mostě. Znázorňuje generálního vikáře řádu servitů v řádovém rouchu, držícího kříž, ratolest a knihu. U nohou má položenou papežskou tiáru na paměť toho, že odmítl své zvolení papežem. Je v pořadí třináctou sochou od Staroměstské věže na pravé straně mostu.

8.Depeche Mode představí na koncertě své třinácté album

Zpěvák skupiny Depeche Mode Dave Gahan

Světoznámá hudební skupina Depeche Mode, která podstatně ovlivnila vývoj zvuku současné hudby, podnikne v létě obří turné po celé Evropě. Je to u příležitosti vydání dlouho očekávaného třináctého studiového alba, které muzikanti z Depeche Mode chystali po většinu loňského roku. Kapela se chystá i do Prahy. Ve vršovickém Edenu vystoupí 23. července.

9.Trasa metra A má třináct stanic, přibudou další čtyři

Metro. Ilustrační foto

Pro znalce pražské hromadné dopravy to není žádná novinka. Linka metra A má třináct stanic. Nejméně ze všech tří tras podzemní dráhy v Praze. Celková délka trasy A je jedenáct kilometrů a vlak ji projede za 22,45 minuty. Výstavba první části této trati byla zahájena v roce 1973 a jako první trasa metra podjela Vltavu. Postupně se prodlužovala. Poslední stanice - Depo Hostivař - vznikla 26. května 2006 díky využití již existující spojky do depa vedené částečně po povrchu. V roce 2014 přibudou další čtyři nové stanice.

10.Historické opevnění Starého Města mělo třináct bran

Středověké opěvnění Starého Města objevili archeologové při hloubení metra v

Středověké opevnění Starého Města je dnes už patrné jen velmi málo. Po založení Nového Města v roce 1348 se totiž ocitlo bez užitku uprostřed zástavby. Nicméně z něj přece jenom něco zbylo. Například torzo kamenného můstku, jež objevili archeologové při hloubení metra v 70. letech. Opuková část je začleněna do výzdoby podzemního vestibulu stanice Můstek. Kdysi dávno vedl tento můstek od brány sv. Havla a nebyl v Praze jediný. Podobné můstky byly u všech třinácti bran opevnění Starého Města pražského.

11.Pražské hotely jsou třinácté nejčistší na světě

Interiér restaurace (Ilustrační snímek)

Vstřícnost, personál, úroveň pokojů a čistota - to jsou měřítka, podle kterých lidé hodnotí kvalitu hotelů. Ty pražské jsou třinácté nejčistší na světě. Ukázal to loňský průzkum portálu hotel.info, kterého se zúčastnilo pět milionů klientů. V celosvětovém porovnání obsadilo první místo na žebříčku Tokio před Varšavou a Záhřebem. Praha porazila třeba Vídeň, Dublin nebo Berlín. Českou metropoli v průzkumu předběhla Bratislava, která se umístila na šestém místě.

12.Mystický reliéf mostecké věže se pojí se třináctou hodinou

Mystický reliéf zdobí Staroměstskou mosteckou věž

Staroměstská mostecká věž ještě jednou, tentokrát z pohledu mysteria slunovratu. Na fasádě věže se nachází plastika lucemburského jednoocasého lva, jehož stín se v den letního slunovratu ve třináct hodin dotkne o něco níže zobrazené svatováclavské orlice. Celý jev má symbolizovat propojení lucemburského a přemyslovského rodu. Ovšem pozor, v době vzniku mostu za Karla IV. vycházel slunovrat vždy na 15. červen, kdy má svátek Vít, jehož kult přinesl do našich zemí svatý Václav.

13.Silničních mostů je v Praze dvanáct, letos přibude třináctý

Pražské mosty

Obrázek historického města, skrz které se klikatí Vltava s několika mosty, zná jistě každý Pražan. Pražských silničních mostů vede dnes přes řeku 12, ale už letos se otevře další, právě budovaný v Troji. Bude tak třináctým mostem a napojí se na Městský okruh, a tím pádem i na tunel Blanka. Už v roce 2013 přes něj začnou jezdit tramvaje. Automobilová doprava sem bude přivedena až po otevření tunelu Blanka.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

Vyřítili se přímo z dálnice a narazili do kamionu u pumpy, zemřeli dva lidé

Osobní auto na čerpací stanici u dálnice D5 narazilo do odstaveného kamionu....

K tragické dopravní nehodě došlo v neděli večer na čerpací stanici u dálnice D5 na Berounsku. Osobní auto tam narazilo...

Vrah čerpadlářky měl netypický batoh, policie zveřejnila další stopu

Jeden z podezřelých v případu vraždy čerpadlářky na Mělnicku měl při činu...

Kriminalisté zveřejnili další informace z vyšetřování loupežné vraždy čerpadlářky u Nelahozevsi na Mělnicku. Podle...

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Lokvenc o Spartě: Pořád dokola, další zpackaný rok. Dočkala bych nebral

Vratislav Lokvenc (10. dubna 2012)

Dlouhodobý problém, který před rokem přiživily nákupy předražených cizinců. „Vůbec se mi nelíbí, co se momentálně ve...

Další z rubriky

V pražských Horních Počernicích hořel sklad, uvnitř byly tlakové lahve

Požár v Horních Počernicích pohledem z tamní průmyslové a obchodní zóny. (13....

Pražští hasiči vyjeli odpoledne k požáru skladu, ve kterém měla být podle prvních informací pyrotechnika. Hasiči uvnitř...

Schizofrenik, který zabil prodavačku v Letňanech, musí na léčení

Útočníka, který v Tesku zabil ženu, poslal soud na léčení. Muž je psychicky...

Ochrannou psychiatrickou léčbu ústavní formou dnes nařídil Městský soud v Praze sedmadvacetiletému Zdeňkovi M. Ten byl...

Strojvedoucí, který nechal dvě dívky řídit metro, nespáchal trestný čin

Stopovat se v Praze dá i metro

Strojvedoucí pražského metra pustil na počátku srpna do kabiny dvě dívky, které si svou jízdu natočily na telefon a...

Najdete na iDNES.cz