Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Za chyby kolem Opencard musí Praha zaplatit milion, potvrdil úřad

  • 14
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj potvrdil milionovou pokutu pro pražský magistrát za chyby v projektu Opencard. Pokuta je pravomocná. Podle primátorky Adriany Krnáčové se jen potvrdilo, že její předchůdci neuměli hospodařit.

Hlavní město má podle rozhodnutí antimonopolního úřadu zaplatit milion za smlouvy, které uzavřelo bez výběrového řízení s firmou Haguess v roce 2012. Policie kvůli smlouvě obžalovala pražské radní (psali jsme zde).

„Antimonopolní úřad pouze potvrdil mé očekávání, že moji předchůdci nebyli dobrými hospodáři. Mrzí mě, že teď bude muset Praha zaplatit tak vysokou pokutu,“ řekla k rozhodnutí Krnáčová.

Praha se bránila tím, že na základě dřívější licenční smlouvy nemohla zadat zakázku jiné firmě.

Podle Rafaje však magistrát věděl, co bude v budoucnu potřebovat. Měl se předem zabývat i tím, zda si svým postupem nezpůsobí závislost na jednom dodavateli. Při stanovení výše pokuty přihlédl k tomu, že byla fakticky vyloučena jakákoli soutěž mezi dodavateli.

V případu Opencard byli dosud odsouzeni bývalý ředitel magistrátního odboru informatiky Ivan Seyček a předseda komise hodnotící zadání zakázky Jiří Chytil. Další tři obžalované úředníky soud v konečném rozsudku zprostil obžaloby.

Někdejší městští politici včetně primátora Pavla Béma (ODS) vystupovali pouze jako svědci. Soud  zpřísnil trest Ivanu Seyčkovi za to, že podle obžaloby zvýhodnil firmu Haguess v projektu Opencard (informovali jsme zde).

Výhradním vlastníkem práv se stala firma Haguess, dnes eMoneyServices - EMS, se kterou uzavíralo smlouvy někdejší vedení města v čele s primátorem Pavlem Bémem (ODS).

Karta Opencard, která slouží především jako tramvajenka, pochází z Bémovy éry a je spojena s řadou problematických smluv. Projekt vyšel zhruba na 1,35 miliardy korun. Z Opencard užívá jako tramvajenku zhruba 1,2 milionu lidí.

,