Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Fond Prahy má pomáhat obětem. Miliony místo toho leží roky na účtu

  • 3
Na účtech nadačního fondu hlavního města leží skoro deset milionů korun. Už několik let a zbytečně. Peníze přitom mají pomáhat lidem, kteří se stali obětí nějakého trestného činu či záchranářům, kteří se zranili ve službě.

To, co by jinde bylo takřka nepředstavitelné, se v Praze skutečně stalo. Magistrátní Nadační fond Bezpečná Praha už od poloviny roku 2009 nedělá nic, co by mělo nějaký konkrétní výstup.

Naposledy správní rada fondu pomohla dvěma dětem, obětem násilí, když jim poslala dohromady 400 tisíc korun na rekondiční pobyty u moře a na psychoterapeutickou pomoc.

A od té doby představitelé fondu neposkytli pomoc žádné jiné oběti, přestože jich v Praze byly desítky. Na účtu v bance tak již čtvrtým rokem leží bezmála deset milionů korun.

Za tu dobu se v čele fondu vystřídali dva předsedové, dva bývalí primátoři Pavel Bém a Bohuslav Svoboda. Především oni se měli o činnost fondu starat. Svoboda je předsedou správní rady zhruba od poloviny roku 2012 až dosud.

"Neměl jsem moc možností, protože jsem ve funkci primátora skončil už v roce 2013. Měl jsem přitom s fondem plány, ale nestihl jsem je uskutečnit," řekl Svoboda.

Například uvažoval nad možností, že změní podmínky rozdělování nadačních peněz tak, aby je mohl využít i na preventivní bezpečnostní programy ve městě. Peníze totiž bylo možné a stále ještě je rozdělovat jen mezi oběti násilné trestné činnosti nebo jako pomoc rodinám hasičů, policistů, strážníků či záchranářů, kteří se při výkonu služby zranili nebo zemřeli.

"Tuto změnu brzdilo několik okolností, naposledy loni v prosinci nám pan primátor Tomáš Hudeček řekl, že chce fond spojit s Adrou. Aktivity fondu jsou od té doby zablokované," dodal Svoboda.

Bém, který nadaci šéfoval od roku 2007 do roku 2012 a dodnes je členem správní rady, na otázky MF DNES neodpověděl.

Pomoc potřebuje řada obětí

Peníze do fondu vložilo hlavní město, když zastupitelé v roce 2006 schválili jeho založení. Od té doby pomohli třem lidem. Dvěma dětem, jak již bylo řečeno. Třetí byla vdova po záchranáři, která dostala 300 tisíc.

"To je škoda," komentoval případ Pavel Zeman z Bílého kruhu bezpečí. Denně k nim do poradny chodí lidé, oběti trestných činů, kteří by potřebovali podporu - psychologickou i finanční.

Poslední vážný případ se odehrál v Praze na začátku ledna. "Kdosi zavraždil ženu v bytě. V úterý a ve středu jsme řešili úklid a vystěhování bytu. Rodině pomáháme, jak jen můžeme, i s pohřbem, protože je sociálně slabá," poukázala na konkrétní příběh prezidentka Bílého kruhu Petra Vitoušová. Jen si povzdechla, že v Praze je řada přepadených, oloupených nebo znásilněných lidí.

A možná by pomoc uvítali i strážníci, kteří musí během služby čelit agresi a ročně jich asi čtyřicet útočníci napadnou.

Autorem myšlenky založit fond je bývalý náměstek primátora Rudolf Blažek.

Ve správní radě je Blažek od počátku. "Když jsem působil na magistrátu a měl jsem přístup k informacím, navrhoval jsem případy lidí, které podpoříme," poukázal. Naznačil, že vinu za nicnedělání nesou předsedové rady, kteří měli nosit návrhy, kdo potřebuje peníze.

"Nikdo nic nepředložil. Nepochybně je to škoda," dodal poslanec a člen rady fondu František Adámek. Prý spoléhal na aparát primátora. "Ale máte pravdu. Sám jsem aktivně případy obětí nevyhledával. Asi je to chyba," připustil.

Do budoucna se situace patrně změní. Primátor Hudeček totiž chce fond převést pod charitativní organizaci Adra, což mu umožňuje nový občanský zákoník.