Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha ušetří miliony za správu webu, další průšvihy s IT musí řešit

  19:23aktualizováno  19:23
Pražský magistrát si už několik dní spravuje sám své internetové stránky. Ušetří tím miliony ročně, které roky posílal externí firmě. Problém magistrátního IT je ale obrovský, zbylé průšvihy zatím město jen „látá“.
Internetové stránky pražského magistrátu (Ilustrační snímek)

Internetové stránky pražského magistrátu (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

V kuloárech politici rádi žertují na účet starých časů magistrátu - nikoli na svůj vrub, logicky. Velmi oblíbeným terčem trochu hořkého posměchu je systém, kdy si Praha na každou drobnost najímala externí firmy, podepisovala s nimi nevýhodné smlouvy, stala se jejich vazalem a platila. Platila jednu fakturu za druhou.

Typickým příkladem jsou webové stránky města. Když letos na jaře končila smlouva se soukromou firmou na jejich správu, stránky spadly a nefungovaly několik hodin. Praha tak začala narychlo hledat řešení, magistrát podle mluvčího Vladimíra Řepky prodloužil kontrakt do konce června, aby měl odbor informatiky čas připravit se na to, že správu webu převezme sám.

Problém magistrátního IT, tedy nákupů počítačů, programů, databází, systémů, je obrovský. Minulé vlády část průšvihů rozpletly, nová rada zatím pomalu pokračuje.

Správa webových stránek je jen jednou malou součástí balíku IT zakázek za stovky milionů korun. Avšak u tohoto jediného příkladu je rozdíl mezi starou a novou cenou velký. Nyní web spravuje pár zaměstnanců úřadu.

Práci firmy zastanou úředníci

„V letech 2010 až 2014 platila smlouva, která zahrnovala nejen provoz, ale i dílčí rozvoj portálu (například rozvoj aplikací, infrastruktury, serverů, plnění obsahů, podporu proti útoku hackerů a podobně), a magistrát platil 1,9 milionu korun měsíčně,“ uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Od letošního dubna do konce června se tyto měsíční platby snížily na 600 tisíc korun.

„Cena podpory webu byla neuvěřitelně vysoká,“ konstatoval člen komise pro ICT Ondřej Profant (piráti). Na základní správu portálu praha.eu totiž podle něj stačí dva až tři úředníci. „Nyní to bude stát méně a budeme mít obsah stránek pod lepší kontrolou,“ dodal další člen komise Tomáš Jílek (TOP 09).

Problém však nastane ve chvíli, kdy začne Praha rozvíjet projekt s pracovním názvem „Prague market“. Magistrát chce zavést na svém portálu systém, který lidem umožní hradit třeba poplatky za psy, ale i další poplatky městu jednoduše od počítače třeba „z obýváku“.

Pak však bude nezbytné, jak poukázal Jílek, dramaticky zvýšit zabezpečení stránek. „A město není programátor, nemůže takové věci dělat samo,“ dodal zastupitel. Naznačil tím, že si Praha možná opět najme firmu na správu takového webu.

Zbývá šestnáct problémů

Praha v tuto chvíli ví, že nutně musí řešit šestnáct průšvihů v oblasti IT v celkové hodnotě zhruba 150 milionů korun. Patří sem třeba nákup licencí Microsoft Office, ale i obnova techniky jako takové a levný nebude ani nákup servisu pro databázový systém Oracle.

A samostatnou kapitolou je systém firmy Gordic, jejíž program magistrátu, městským částem i příspěvkovým organizacím zajišťuje chod ekonomického systému.

Rada v často kritizovaném druhu tendru „jednací řízení bez uveřejnění“ prodloužila smlouvy s Gordikem až o dva roky za 130 milionů korun.

„Do té doby musíme najít nové řešení, například už nebudeme chtít platit licence zvlášť za každý počítač, kde tento sytém funguje, ale budeme chtít hradit jednu hromadnou licenci pro centrální server,“ naznačil za piráty Jakub Michálek, kde by se dalo ještě ušetřit.

Praha nemá radního pro oblast IT, jeho práci ve značné míře zastupuje právě zmíněná komise. V minulé radě se o informační technologie starala mimo jiné radní Eva Vorlíčková.

„Tak 70 procent starých problémů v této oblasti jsme vyřešili, zůstalo 30 procent těch komplikovanějších,“ dodal k tomu předseda TOP 09 v Praze Václav Novotný.

Vorlíčková jen upřesnila, že v minulosti čítaly roční náklady na veškeré IT záležitosti přes jednu miliardu a během jejich působení se tato suma snížila zhruba na 600 milionů.Nejčtenější

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie

Stopovat se v Praze dá i metro

Řídit soupravu pražského metra za plného provozu se povedlo dvěma dívkám, které plnily výzvu v cestovatelské soutěži....

Slavia - Kyjev 1:1, domácí prohrávali, v nastavení srovnal Hušbauer

Slávista Josef Hušbauer se běží radovat, právě proměnil penaltu proti Dynamu...

Infarktový závěr, minuty totálního zmaru a pak absolutní euforie. Slavia v úvodním utkání 3. předkola fotbalové Ligy...Říkal, co máme dělat, hájí dívky řidiče metra. Chtějí se mu osobně omluvit

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie.

Dvě mladé dívky, které za běžného provozu řídily metro, se za své chování omluvily. A vzkazují, že podle nich k...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...

Z útoku cizinců v autobusu na Smíchově je vražda, napadený muž zemřel

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Pražská policie přehodnotila právní kvalifikaci březnového útoku dvou cizinců v autobusu na Smíchově. Jednapadesátiletý...

Další z rubriky

Šlapadla na Lhotě plují mezi plavci. Jen nikoho nepřejeďte, radí personál

Na Lhotě neexistují oddělené zóny pro plavce a pro šlapadla.

Na jezeru Lhota se začátkem srpna utopili dva malí chlapci. Zda na tom má vinu i nepozornost matek či přístup...

VIDEO: V Poldi Kladno hořely pneumatiky, nejspíš chytily při pálení kabelů

Nad areálem Poldi Kladno se vznáší černý dým, v areálu hoří pneumatiky (13. 8....

V areálu kladenské huti Poldi vzplály po poledni uskladněné pneumatiky. Černý kouř byl podle svědků vidět na kilometry...

V Kutné Hoře hořela třídírna odpadu, škoda je nejméně 10 milionů korun

V Kutné Hoře bojují s požárem

Asi stovka hasičů bojovala v neděli odpoledne s rozsáhlým požárem třídírny plastů v Kutné Hoře. Požár se rozšířil i na...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz