Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Medici zájemcům měřili tlak i cukr v krvi a poradili, jak zdravěji žít

  5:16aktualizováno  5:16
Přes osm stovek lidí se zastavilo na pražském Andělu v improvizované ordinaci, aby si nechali zkontrolovat krevní tlak, procento tělesného tuku, kuřáci zase množství oxidu uhelnatého v plicích. V Praze se jako v dalších čtyřech městech v Česku konaly oslavy Světového dne zdraví, letošním hlavním tématem byla hypertenze.

Studenti pražských lékařských fakult lidem radili, jak zlepšit zdravotní stav. | foto: Majáles Praha

Po celém světě se každoročně k výročí založení Světové zdravotnické organizace, 7. dubna 1948, slaví Světový den zdraví. K této příležitosti se konají různé akce na konkrétní témata, které mají za cíl společně upozornit na důležitost globálního zdraví. Hlavním tématem pro rok 2013 je hypertenze, neboli vysoký krevní tlak.

Hypertenze je jednou z nejčastějších kardiovaskulárních chorob. Dle statistik se s hypertenzí léčí okolo 20 % dospělých osob. Cílem kampaní Světového dne zdraví je především zvýšit povědomí u co nejširšího spektra osob o příčinách a důsledcích vysokého krevního tlaku, jeho pravidelné kontroly a podpora zdravého životního stylu, pomocí zdravého stravování a pravidelné fyzické aktivity a snížit tím riziko např. infarktu myokardu, mozkové mrtvice, ledvinného selhání, slepoty aj.

V improvizované ordinaci na pražském Andělu se zastavilo téměř tisíc lidí, přes
Studenti medicíny zájemcům změřili hladinu cukru v krvi, krevní tlak nebo BMI.

Studenti medicíny zájemcům změřili hladinu cukru v krvi, krevní tlak nebo BMI. Poradili také, jak zdravěji žít.

Mezinárodní nezisková organizace IFMSA CZ sdružující studenty při všech osmi českých a moravských lékařských fakultách se rozhodla do oslav zapojit, uspořádat osvětovou akci a dostat tím do povědomí široké veřejnosti závažnost problematiky hypertenze. Světový den zdraví proběhl v České republice v pěti dnech v pěti českých a moravských městech - Praze, Brně, Hradci Králové, Olomouci a Ostravě.

V improvizované ordinaci lidé dostali rady, jak zdravěji žít

V centru pražského Smíchova se v sobotu 6. dubna 2013 konaly oslavy Světového dne zdraví pod záštitou starosty Prahy 5 Miroslava Zeleného a ministra zdravotnictví Leoše Hegera a za podpory české pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO CZ).

Zájemci proto mohli první dubnovou sobotu mezi 11:00 až 18:00 navštívit naši improvizovanou ordinaci na pěší zóně Anděl. Celkový počet účastníků se vyšplhal až k číslu 998 a 843 z nich naši medici bezplatně změřili glykémii (hladinu glukózy v krvi), krevní tlak, stanovili BMI a procento tělesného tuku v těle.

Kuřáci si mohli nechat změřit množství toxického oxidu uhelnatého v plicích a obdrželi informaci jak a kde mohou vyhledat odbornou pomoc v boji proti závislosti. 

Netradiční součástí programu byla možnost vyzkoušet si oblek pro simulaci obezity. Odborníci případným zájemcům poradili se sestavováním vhodného jídelníčku a pomohli se sportovně nutričním poradenstvím, jejichž úkolem bylo dopomoci zejména rizikovým skupinám změnit svůj životní styl s hlavním cílem, začít žít zdravě.

Velmi přínosnou součástí programu byla i dentální prevence a zejména pak výuka první pomoci v rámci nového projektu IFMSA CZ Pro život. Pod dohledem našich zdravotníků si laická veřejnost mohla vyzkoušet na modelových figurínách kardiopulmonální resuscitaci a mnoho jiného.

Akce byla úspěšná hlavně díky enormnímu počtu příchozích, rozmanitosti jednotlivých workshopů a přátelské interakci mezi studenty a účastníky programu. Zpestřením byla i návštěva našeho stanu známým českým hercem Oldřichem Navrátilem, který se rovněž svěřil do rukou pražských mediků.

"Světový den zdraví se slaví po celém světě v den výročí založení Světové zdravotnické organizace (WHO), kterým je na 7. duben 1948. Letošním tématem je osvěta mezi lidmi o hypertenzi, tedy vysokém krevním tlaku. Rád bych poděkoval lidem z neziskového sektoru, kteří se na této skvělé akci podílejí a kterým očividně záleží na zdraví ostatních lidí," ocenil spolupořadatele starosta Prahy 5 Ing. Miroslav Zelený.

Autor:


Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Muž podezřelý z vraždy ženy u Prahy se před policisty zastřelil

Policie u Kamenice vypátrala muže podezřelého z postřelení ženy. Před policisty...

V okolí Kamenice na Praze-východ policisté vypátrali muže podezřelého z postřelení ženy, která na následky zranění...Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

Další z rubriky

Lobkovický palác skrývá tisíce německých vzpomínek

Zahrada Lobkovického paláce vznikla jako barokní ve francouzském stylu, ale...

Východní Němci prchali za svobodou přes Lobkovický palác. Příběh je na německém velvyslanectví živý dodnes a připomíná...

VIDEO: Co čumíš, řekl muž cestujícímu v metru. Pak ho zbil pěstmi

Napadení v metru na Náměstí Míru

Pražská policie vyšetřuje konflikt, který se odehrál před týdnem v metru linky A ve stanici Jiřího z Poděbrad. Muž s...

Kvůli smrti muže, kterého zavalila zeď domu, policie obvinila osm lidí

V ulici Na Neklance spadla zeď a zavalila nejméně jednoho muže (7. dubna 2018).

Kvůli zřícení stěny domu, která letos v dubnu zasypala a usmrtila muže v pražských Radlicích, stíhá policie osm lidí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz