Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Medici zájemcům měřili tlak i cukr v krvi a poradili, jak zdravěji žít

  5:16aktualizováno  5:16
Přes osm stovek lidí se zastavilo na pražském Andělu v improvizované ordinaci, aby si nechali zkontrolovat krevní tlak, procento tělesného tuku, kuřáci zase množství oxidu uhelnatého v plicích. V Praze se jako v dalších čtyřech městech v Česku konaly oslavy Světového dne zdraví, letošním hlavním tématem byla hypertenze.

Studenti pražských lékařských fakult lidem radili, jak zlepšit zdravotní stav. | foto: Majáles Praha

Po celém světě se každoročně k výročí založení Světové zdravotnické organizace, 7. dubna 1948, slaví Světový den zdraví. K této příležitosti se konají různé akce na konkrétní témata, které mají za cíl společně upozornit na důležitost globálního zdraví. Hlavním tématem pro rok 2013 je hypertenze, neboli vysoký krevní tlak.

Hypertenze je jednou z nejčastějších kardiovaskulárních chorob. Dle statistik se s hypertenzí léčí okolo 20 % dospělých osob. Cílem kampaní Světového dne zdraví je především zvýšit povědomí u co nejširšího spektra osob o příčinách a důsledcích vysokého krevního tlaku, jeho pravidelné kontroly a podpora zdravého životního stylu, pomocí zdravého stravování a pravidelné fyzické aktivity a snížit tím riziko např. infarktu myokardu, mozkové mrtvice, ledvinného selhání, slepoty aj.

V improvizované ordinaci na pražském Andělu se zastavilo téměř tisíc lidí, přes
Studenti medicíny zájemcům změřili hladinu cukru v krvi, krevní tlak nebo BMI.

Studenti medicíny zájemcům změřili hladinu cukru v krvi, krevní tlak nebo BMI. Poradili také, jak zdravěji žít.

Mezinárodní nezisková organizace IFMSA CZ sdružující studenty při všech osmi českých a moravských lékařských fakultách se rozhodla do oslav zapojit, uspořádat osvětovou akci a dostat tím do povědomí široké veřejnosti závažnost problematiky hypertenze. Světový den zdraví proběhl v České republice v pěti dnech v pěti českých a moravských městech - Praze, Brně, Hradci Králové, Olomouci a Ostravě.

V improvizované ordinaci lidé dostali rady, jak zdravěji žít

V centru pražského Smíchova se v sobotu 6. dubna 2013 konaly oslavy Světového dne zdraví pod záštitou starosty Prahy 5 Miroslava Zeleného a ministra zdravotnictví Leoše Hegera a za podpory české pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO CZ).

Zájemci proto mohli první dubnovou sobotu mezi 11:00 až 18:00 navštívit naši improvizovanou ordinaci na pěší zóně Anděl. Celkový počet účastníků se vyšplhal až k číslu 998 a 843 z nich naši medici bezplatně změřili glykémii (hladinu glukózy v krvi), krevní tlak, stanovili BMI a procento tělesného tuku v těle.

Kuřáci si mohli nechat změřit množství toxického oxidu uhelnatého v plicích a obdrželi informaci jak a kde mohou vyhledat odbornou pomoc v boji proti závislosti. 

Netradiční součástí programu byla možnost vyzkoušet si oblek pro simulaci obezity. Odborníci případným zájemcům poradili se sestavováním vhodného jídelníčku a pomohli se sportovně nutričním poradenstvím, jejichž úkolem bylo dopomoci zejména rizikovým skupinám změnit svůj životní styl s hlavním cílem, začít žít zdravě.

Velmi přínosnou součástí programu byla i dentální prevence a zejména pak výuka první pomoci v rámci nového projektu IFMSA CZ Pro život. Pod dohledem našich zdravotníků si laická veřejnost mohla vyzkoušet na modelových figurínách kardiopulmonální resuscitaci a mnoho jiného.

Akce byla úspěšná hlavně díky enormnímu počtu příchozích, rozmanitosti jednotlivých workshopů a přátelské interakci mezi studenty a účastníky programu. Zpestřením byla i návštěva našeho stanu známým českým hercem Oldřichem Navrátilem, který se rovněž svěřil do rukou pražských mediků.

"Světový den zdraví se slaví po celém světě v den výročí založení Světové zdravotnické organizace (WHO), kterým je na 7. duben 1948. Letošním tématem je osvěta mezi lidmi o hypertenzi, tedy vysokém krevním tlaku. Rád bych poděkoval lidem z neziskového sektoru, kteří se na této skvělé akci podílejí a kterým očividně záleží na zdraví ostatních lidí," ocenil spolupořadatele starosta Prahy 5 Ing. Miroslav Zelený.

Autor:Nejčtenější

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Sparta - Slavia 3:3, hosté dohnali ztrátu tří gólů, velkou roli hrálo video

Slávisté se v derby nadechli k mohutnému obratu a vybojovali remízu 3:3.

V první půli dala tři góly Sparta, ve druhé totéž zopakovala Slavia. Divoké derby rozhodla v posledních vteřinách...

Na Smíchově se střílelo v autobusu, policie má pachatele a shání svědky

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Na pražském Smíchově se střílelo v autobusu MHD. Policie podezřelého již zadržela. Incidentu podle prvotních informací...

VIDEO: Motorkáře ohrožoval bezohledný řidič, poté si vyměnili názory

Konflikt motorkáře s řidičem auta

Nebezpečnou situaci zažil řidič motorky při cestě do Vestce u Prahy, kdy jej na tamní hlavní cestě dvakrát v těsné...

Další z rubriky

VIDEO: Přívoz v Troji zastavilo málo vody, koryto řeky vyhloubil bagr

Praha přislíbila, že do Vánoc spustí přívoz na místě zřícené lávky v Troji.

Přívoz mezi Císařským ostrovem a Trojou v pondělí během dopoledne nejezdil. Kvůli nízkému průtoku Vltavy bagr ze dna...

Po kolapsu Žižkova se oprava Vinohradské odkládá a začne z druhé strany

Vinohradská třída by v průběhu několika příštích let měla projít podstatnou...

Radnice Prahy 2 se po aktuálních zkušenostech s kolapsem dopravy na Žižkově domluvila s magistrátním náměstkem pro...

VIDEO: Bagry zbouraly půlku mostu u Brandýsa nad Labem, D10 už opět jezdí

Bourání mostu na dálnici D1 u obce Psáře (17. srpna 2013).

V noci na neděli museli řidiči objíždět část dálnice D10 u Brandýsa nad Labem, kde dělníci bourali polovinu mostu. Vše...

Najdete na iDNES.cz