Výstava Vysoké školy ekonomické přibližuje historii majálesu.

Výstava Vysoké školy ekonomické přibližuje historii majálesu. | foto: Majáles Praha

Od středověku ke svazákům, výstava připomíná historii majálesu

  • 0
Vysoká škola ekonomická připravila u příležitosti svého šedesátého výročí výstavu s podtitulem Šéfujeme Praze mapující historii majálesu. V atriu Rajské budovy na Žižkově se koná do 24. dubna a představí historii studentských oslav od 15. století po současnost.

Poznat své kořeny

Cílem výstavy je přiblížit studentům, jak vypadaly oslavy majálesu ve svém prvopočátku. První část výstavy se věnuje historii a tradici studentských oslav. Majálesová tradice sahají až do 15. století, tedy do období, kdy byly v Evropě zakládány první univerzity.

Výstava Vysoké školy ekonomické přibližuje historii majálesu.

Za druhé světové války došlo k přerušení studentských oslav, o jejich obnovu se pokusili politicky aktivní svazáci v letech 1946-1947.

K druhému pokusu o obnovení tradice došlo až v roce 1956 po pádu Stalinova kultu, režim však chtěl mít oslavy pod kontrolou a vydal i příručku, podle které se měli studenti řídit. Ne vždy se to povedlo, poměrně často se stávalo, že studenti vyvolávali hesla, která nebyla režimem schvalována.

Šéfujeme Praze

Druhá část výstavy se zaměřuje na projekt Vše na Majáles. "Chceme ve studentech probudit sounáležitost s univerzitou a ukázat jim, že jde především o to si studentská léta užít a něco za sebou zanechat svým nástupcům," říká člen organizačního týmu VŠE na Majáles Štěpán Krpata.

Pro rok 2013 nese VŠE heslo Šéfujeme Praze. Hlavním šéfem pro tento rok je kandidát na krále majálesu Jan VŠEmožný, vlastním jménem Jan Weber. Na zahájení výstavy ho podpořil rektor univerzity Richard Hindls. A symbolicky výstavu zahájil nakrojením slavnostního dortu za zvuků orchestru VŠE pod vedením šéfdirigenta Haiga Utidjiana.