Některé kolonky zůstaly v majetkových přiznáních středočeských politiků prázdné. Ilustrační snímek

Některé kolonky zůstaly v majetkových přiznáních středočeských politiků prázdné. Ilustrační snímek | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Většina středočeských politiků nepřiznala své příjmy. Zákon to nežádá

  • 2
Z majetkových přiznání středočeských politiků se toho mnoho vyčíst nedá. Obvykle se v nich omezili jen na výčet svých funkcí. Kolik za ně berou, už většinou nenapsali. A podle zákona je to v pořádku.

Náměstek hejtmana pro životní prostředí Marek Semerád (ČSSD) trávil většinu loňského roku v Bruselu. Zastupoval a propagoval tam kraj. A od ledna do října za to dostal 844 833 korun hrubého. Když se k tomu připočtou příjmy ze zastupitelstva kraje, vedení Cerhenic i plat učitele, vydělal si 1,7 milionu.

Je to jen o málo méně než loňské příjmy hejtmana Josefa Řiháka (ČSSD). Jako senátor a starosta Příbrami si loni přišel na 1,888 milionu korun.

Tím však přiznání příjmů středočeských politiků téměř končí. Většina jich totiž v majetkových přiznáních, která musí odevzdat podle zákona vždy do konce června, své výdělky neuvádí.

Například senátor Marcel Chládek (ČSSD) na rozdíl od hejtmana Řiháka do svého přiznání nenapsal, kolik bere jako senátor. A chybí i částka, kterou získal ze své funkce hejtmanova náměstka.

"Důvod je úplně jednoduchý. Obě tyto informace jsou veřejně dohledatelné a dostupné. A navíc, postupuji přesně podle zákona," okomentoval Chládek svoje majetkové přiznání na dotaz MF DNES. Formulář takto vyplňuje po poradě s právníkem už dlouho i pro další instituce a tvrdí, že si nikdy nikdo nestěžoval.

Ani nemohl. Chládek ani jeho kolegové neporušili pravidla. Jen se ukazuje, že zákon má své mezery. "Řekl bych, že je to dobrý záměr, ale se špatným provedením. Je dobré, že tady něco podobného existuje. Ale dostat se k informacím bývá složité a i jejich kvalita je různá. Vždy záleží na tom, co kdo napíše do formuláře. Myslím, že by neuškodil nějaký jednotný postup," míní Jiří Fiala z Transparency International.

Přiznávají se jen příjmy nad sto tisíc korun za rok

Radní jsou zdrženliví i pokud jde o příjmy z různých dozorčích rad nebo jiných kontrolních orgánů - většinou se v majetkových přiznáních omezili jen na jejich výčet. Jen po telefonátu se tak dá zjistit, že většina takových funkcí je neplacená, případně, že za ni politik nebere více než 100 tisíc ročně. Právě taková částka je stanovena zákonem jako limit pro to, aby bylo nutné ji přiznat.

Stejné pravidlo platí i pro přiznávání dalších příjmů z podnikání nebo jiných veřejných funkcí. I tady platí, že co formulář, to jiný přístup.

A tak zatímco odsouzená zastupitelka Miloslava Vlková (dříve ČSSD) přiznala i příjem 84 400 korun z daňového poradenství, u šéfa kontrolního výboru Jana Skopečka (ODS) není mezi výdělky jediné číslo. Přitom na jiném místě formuláře sám přiznal, že kromě zastupitelstva loni pracoval na pěti dalších místech - jako poradce prezidenta Václava Klause, ředitel Centra pro politiku a ekonomiku, tajemník vládní Porady ekonomických ministrů, učitel na VŠE a radní Hořovic na Berounsku.

"Kolik jsem dostal, jsem neuvedl proto, že povinnost odevzdat přiznání mi vznikla za rok 2012 od listopadu, takže za tak krátký úsek částky nepřekročily požadovaných 100 tisíc," vysvětlil. Pro konkrétní čísla MF DNES odkázal na úřad v Hořovicích. "Tam jsem funkci radního vykonával celý rok, takže tam budou čísla kompletní," uvedl.

Politici letos svá přiznání podali v termínu. Tedy až na jednoho. Bývalý náměstek hejtmana Robin Povšík má u roku 2012 prázdnou kolonku. Na majetkové přiznání si vzpomněl až toto pondělí po upozornění MF DNES. "Při odchodu z funkce jsem na to jednoduše zapomněl. Ještě odpoledne to napravím," řekl Povšík. Za nedodané přiznání mu hrozí pokuta až 50 tisíc korun.

Majetková přiznání středočeských politiků