Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malé nemocnice nejspíš zruší akutní péči, fungovat budou jen ambulance

  12:17aktualizováno  12:17
Menší středočeské nemocnice možná přestanou od příštího roku poskytovat akutní péči. Lékař tu pacienta ošetří v ambulanci a pošle ho do větší nemocnice. Cílem změn je zrušit nadbytečná lůžka a přesměrovat péči do ambulancí.
V malých nemocnicích by mohla fungovat pouze ambulance. (Ilustrační snímek)

V malých nemocnicích by mohla fungovat pouze ambulance. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Podle zdravotních pojišťoven je v kraji šest nemocnic, které by měly přestat poskytovat akutní péči. O tom, co konkrétně a v jakém rozsahu budou v příštím roce pro pacienty zajišťovat, teď jednají jejich majitelé a zástupci pojišťoven.

Krajských nemocnic se změny skoro nedotknou, pocítí je hlavně menší zdravotnická zařízení. V Říčanech, Neratovicích, Sedlčanech, Městci Králové, Nové Vsi pod Pleší a v Brandýse nad Labem by podle plánu pojišťoven měla skončit akutní zdravotní péče úplně. Informaci přinesl Český rozhlas Region.

"Platforma reprezentovaná zástupci Svazu zdravotních pojišťoven a Všeobecné zdravotní pojišťovny připravuje podklady pro nové smlouvy. Předpokládáme, že v těchto nemocnicích akutní péče nebude," potvrdil šéf středočeské VZP Pavel Pivrnec.

"Akutní zdravotní péče by se primárně měla poskytovat v komplexních zařízeních. Třeba když je někde chirurgie, mělo by tam být i ARO. Zázemí ve dvou- či tříoborových nemocnicích není na takové úrovni, jakou medicína vyžaduje. Od toho jsou velké špitály," dodal.

Lékař pacienta ošetří v ambulanci a pošle do větší nemocnice

Pojišťovny chtějí stavět především na široké síti kvalitních ambulancí. V nich by lékaři pacienta ošetřili a případně poslali do větší nemocnice. "V řadě nemocnic ve středních Čechách je dojížďková vzdálenost do větších nemocnic velmi malá. Třeba z Brandýsa je to do 20 kilometrů. Takže když pacienta v ambulanci dobře ošetří a odešlou jinam, nic fatálního se nestane," řekl Pivrnec.

Některé menší nemocnice v kraji už od poskytování akutní péče upustily. Od loňska ji nezajišťuje třeba nemocnice v Českém Brodě, letos zrušily akutní lůžkovou chirurgii i neratovická a říčanská nemocnice. V obou zařízeních ji nahradila jednodenní chirurgie, kam pacienti přicházejí pouze na plánované zákroky.

Tyto nemocnice už jsou proto s pojišťovnami v podstatě dohodnuté. "V neratovické nemocnici by mělo spektrum péče zůstat zachováno v současné formě. Akutní péči dále poskytujeme v oblasti gynekologie a porodnictví a na interním oddělení," řekla mluvčí nemocnice Dagmar Dvořáková.

V Sedlčanech, na Pleši nebo v Městci Králové se o změnách stále ještě intenzivně diskutuje. V Sedlčanech chtějí akutní interní a chirurgickou péči zachovat. Stejná situace je i v Městci Králové, kde mají 58 akutních lůžek.

"Zastupitelé města i okolní obce nechtějí, aby byla zrušena akutní péče. Máme spádovou oblast asi padesát tisíc lidí včetně regionu Chlumecka, Novobydžovska a Poděbradska," vysvětlil ředitel nemocnice Otakar Mareš, který v těchto dnech postupně jedná se všemi zdravotními pojišťovnami.

Brandýská nemocnice se zrušení akutní péče brání

Nejvyhrocenější debata je v případě brandýské nemocnice, která má s VZP dlouhodobě napjaté vztahy. Podle Pivrnce se dohoda s majitelem Petrem Švikovským nedaří. Ten tu o akutní péči rozhodně nechce přijít, to by prý raději nemocnici zavřel.

"Pravidla pro zachování nemocnice, která zveřejnila VZP, splňujeme. Spádovou oblast máme větší než 45 tisíc lidí, personálně na tom nejsme špatně. Nevím, o čem to jednání má být," řekl ředitel Miloslav Kadlec. Podle něj by přeměna nemocnice na léčebnu dlouhodobě nemocných neměla smysl. V případě, že by nemocnice skutečně skončila, je už VZP domluvená s okolními nemocnicemi, že péči převezmou.

V případě víceoborových nemocnic, jako je Čáslav, Rakovník nebo Slaný, se větší změny podle Pivrnce nechystají. A změn se nemusí obávat ani pacienti hořovické nemocnice na Berounsku. "Mají tam nejvíc porodů v kraji, ortopedii, slušně obsazené dětské oddělení. V regionu má nezastupitelné místo, mají tu komplexnější péči než leckde jinde," vysvětlil Pivrnec.
Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Další z rubriky

Strážník odmítl odchytit zuboženou kočku, neměl odchytový kurz

Zubožená kočka

Nemám odchytový kurz a nechci se nechat něčím nakazit. Tak reagoval strážník ve Velkém Oseku na prosbu ženy z kočičího...

VIDEO: „Režnou“ vilu na Petřinách už demolují těžké stroje

Funkcionalistická vila na Petřinách, kterou má nahradit nová stavba se třinácti...

Vleklý spor mezi majitelem vily Na Petřinách a sousedy z přilehlého okolí domu uzavírá demolice této stavby. Magistrát...

VIDEO: V Praze otevřel první singletrailový areál, trasy mají šest kilometrů

Singletrail Letňany

O víkendu si mohli první návštěvníci vyzkoušet nové singletrailové trasy v lesoparku Letňany v Praze. Pro milovníky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz