Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malé nemocnice nejspíš zruší akutní péči, fungovat budou jen ambulance

  12:17aktualizováno  12:17
Menší středočeské nemocnice možná přestanou od příštího roku poskytovat akutní péči. Lékař tu pacienta ošetří v ambulanci a pošle ho do větší nemocnice. Cílem změn je zrušit nadbytečná lůžka a přesměrovat péči do ambulancí.
V malých nemocnicích by mohla fungovat pouze ambulance. (Ilustrační snímek)

V malých nemocnicích by mohla fungovat pouze ambulance. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Podle zdravotních pojišťoven je v kraji šest nemocnic, které by měly přestat poskytovat akutní péči. O tom, co konkrétně a v jakém rozsahu budou v příštím roce pro pacienty zajišťovat, teď jednají jejich majitelé a zástupci pojišťoven.

Krajských nemocnic se změny skoro nedotknou, pocítí je hlavně menší zdravotnická zařízení. V Říčanech, Neratovicích, Sedlčanech, Městci Králové, Nové Vsi pod Pleší a v Brandýse nad Labem by podle plánu pojišťoven měla skončit akutní zdravotní péče úplně. Informaci přinesl Český rozhlas Region.

"Platforma reprezentovaná zástupci Svazu zdravotních pojišťoven a Všeobecné zdravotní pojišťovny připravuje podklady pro nové smlouvy. Předpokládáme, že v těchto nemocnicích akutní péče nebude," potvrdil šéf středočeské VZP Pavel Pivrnec.

"Akutní zdravotní péče by se primárně měla poskytovat v komplexních zařízeních. Třeba když je někde chirurgie, mělo by tam být i ARO. Zázemí ve dvou- či tříoborových nemocnicích není na takové úrovni, jakou medicína vyžaduje. Od toho jsou velké špitály," dodal.

Lékař pacienta ošetří v ambulanci a pošle do větší nemocnice

Pojišťovny chtějí stavět především na široké síti kvalitních ambulancí. V nich by lékaři pacienta ošetřili a případně poslali do větší nemocnice. "V řadě nemocnic ve středních Čechách je dojížďková vzdálenost do větších nemocnic velmi malá. Třeba z Brandýsa je to do 20 kilometrů. Takže když pacienta v ambulanci dobře ošetří a odešlou jinam, nic fatálního se nestane," řekl Pivrnec.

Některé menší nemocnice v kraji už od poskytování akutní péče upustily. Od loňska ji nezajišťuje třeba nemocnice v Českém Brodě, letos zrušily akutní lůžkovou chirurgii i neratovická a říčanská nemocnice. V obou zařízeních ji nahradila jednodenní chirurgie, kam pacienti přicházejí pouze na plánované zákroky.

Tyto nemocnice už jsou proto s pojišťovnami v podstatě dohodnuté. "V neratovické nemocnici by mělo spektrum péče zůstat zachováno v současné formě. Akutní péči dále poskytujeme v oblasti gynekologie a porodnictví a na interním oddělení," řekla mluvčí nemocnice Dagmar Dvořáková.

V Sedlčanech, na Pleši nebo v Městci Králové se o změnách stále ještě intenzivně diskutuje. V Sedlčanech chtějí akutní interní a chirurgickou péči zachovat. Stejná situace je i v Městci Králové, kde mají 58 akutních lůžek.

"Zastupitelé města i okolní obce nechtějí, aby byla zrušena akutní péče. Máme spádovou oblast asi padesát tisíc lidí včetně regionu Chlumecka, Novobydžovska a Poděbradska," vysvětlil ředitel nemocnice Otakar Mareš, který v těchto dnech postupně jedná se všemi zdravotními pojišťovnami.

Brandýská nemocnice se zrušení akutní péče brání

Nejvyhrocenější debata je v případě brandýské nemocnice, která má s VZP dlouhodobě napjaté vztahy. Podle Pivrnce se dohoda s majitelem Petrem Švikovským nedaří. Ten tu o akutní péči rozhodně nechce přijít, to by prý raději nemocnici zavřel.

"Pravidla pro zachování nemocnice, která zveřejnila VZP, splňujeme. Spádovou oblast máme větší než 45 tisíc lidí, personálně na tom nejsme špatně. Nevím, o čem to jednání má být," řekl ředitel Miloslav Kadlec. Podle něj by přeměna nemocnice na léčebnu dlouhodobě nemocných neměla smysl. V případě, že by nemocnice skutečně skončila, je už VZP domluvená s okolními nemocnicemi, že péči převezmou.

V případě víceoborových nemocnic, jako je Čáslav, Rakovník nebo Slaný, se větší změny podle Pivrnce nechystají. A změn se nemusí obávat ani pacienti hořovické nemocnice na Berounsku. "Mají tam nejvíc porodů v kraji, ortopedii, slušně obsazené dětské oddělení. V regionu má nezastupitelné místo, mají tu komplexnější péči než leckde jinde," vysvětlil Pivrnec.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Štiřínský zámek rozezní koncerty, výstava připomene Josefa Suka

Josef Suk na zámku Štiřín v roce 1998

V neděli začíná cyklus koncertů Sukův hudební Štiřín. Jednou měsíčně zámecké prostory naplní hudba od Dvořáka, Mozarta,...

Sídlo po tvůrci pražské kanalizace nyní slouží brazilskému velvyslanectví

K rezidenci velvyslance patří také rozlehlá zahrada s bazénem, altánkem a...

Brazilský velvyslanec má sídlo v ulici Nad Kazankou v Troji. Vila, ve které žil stavitel Eduard Viktora, nabízí výhled...

Zdrogovaný řidič MHD dostal vyhazov, pervitinu koupil přes padesát gramů

Zfetovaný řidič schoval drogy na kolo autobusu

Pražský dopravní podnik ukončil pracovní poměr s řidičem autobusu MHD, kterého ve středu přistihli policisté pod vlivem...

Najdete na iDNES.cz