Novou turbínu představily v Malešické spalovně modelky.

Novou turbínu představily v Malešické spalovně modelky. | foto: Michal Šula, MF DNES

Malešická spalovna začala díky nové technologii měnit odpad i na světlo

  • 1
Spalovna v Malešicích spustila provoz zařízení, které umožní větší využití odpadu. Kromě tepla z něj bude vyrábět i elektřinu pro dvacet tisíc domácností. Šéf spalovny Aleš Bláha dokonce tvrdí, že nová technologie přispěje k omezení skládek.

Novou turbínu s názvem Lilith představily modelky. Symbolizovaly znaky jejího názvu. "Lilith, to je prvotnost, touha, nezávislost, krása a vzdor," vysvětlil jméno turbíny Bláha.

Každý rok dokážou pražské domácnosti nashromáždit zhruba 250 tisíc tun odpadu. Teď se díky němu nejen ohřejí, ale také jím budou svítit.

"Více tak využijeme potenciál, který odpad skrývá," řekl ředitel Pražských služeb Patrik Roman. Zařízení za více než miliardu korun, odborně nazývané jako kogenerační jednotka, je zároveň ekologické. Jeho roční emisní zatížení je podobné jako u necelých osmi rodinných domků, které topí klasickými tuhými palivy.

Spalovna chce omezit skládky

"Pražané nám energii dají a my jim ji vrátíme v ušlechtilejší formě," dodal Aleš Bláha. Podle něj jde však také o snahu omezit v metropoli skládky. To totiž mimo jiné předepisuje evropská legislativa.

KOLIK ODPADU VYPRODUKUJEME

Ročně vyprodukuje průměrná domácnost 300-350 kg odpadu na osobu, který je možné energeticky využít. Celá Praha dokáže za rok nastřádat 250 tisíc tun odpadků, většina jich končí v malešické spalovně. Teď ho tu turbína s názvem Lilith o výkonu 17,5 MW přeměňuje kromě tepla i na elektřinu. Ročně tak umí zpracovat 310 tisíc tun odpadků. Nelze tu však využít veškerý odpad, nekončí tu nebezpečné odpady, chemikálie nebo autobaterie.

"Jednou z motivací pro přechod na novou technologii bylo nasměrovat k nám veškerý odpad, který by jinak končil na skládkách. Nechceme odpad skladovat, ale energeticky ho využít," podotkl Bláha.

Mohlo by to znamenat úlevu například pro obyvatele Chaber, které obtěžuje tamní skládka, proti které už léta neúspěšně bojují.

Radní pro oblast životního prostředí Vladislav Mareček však tvrdí, že úplně skládky zmizet nemohou. "Některý odpad energeticky zpracovat nelze," vysvětlil.

Jako přítěž nevidí ani odpad, který do Prahy putuje ze středních Čech. Sousední regiony přirovnává k bílku a žloutku jednoho vejce, kdy spolu oba kraje spolupracují. "Některý pražský biologický odpad se zase likviduje mimo hlavní město," dodal.

"Zařízení ročně zpracuje zhruba dvě stě tisíc tun odpadu, kapacitu má ale vyšší, prostor tu tedy je," vysvětlil Mareček.

Do teplárny už teče horká voda

Ještě začátkem týdne proudila pára z Malešické spalovny přímo do nedaleké Pražské teplárenské, která ji využívala na ohřev vody. Nyní teplárna díky turbíně dostává už horkou vodu a tu rovnou rozesílá do domácností, kde si ji lidé pustí z kohoutku nebo ji budou mít v radiátorech. "V létě, kdy není po teple poptávka, se bude z páry vyrábět elektrická energie," řekl šéf spalovny.