VIDEO: Koště a bleskový chvat. Podívejte se, jak chytili jedovatou mambu

  8:52aktualizováno  8:52
Smrtelně jedovatá mamba zelená byla na svobodě už několik dní, když operátorovi policejní linky zavolala v pátek po páté hodině večer žena, že hada zahlédla. Na místo přijeli odborníci a za necelou hodinu plaza chytili. Ve videu se můžete podívat, jak odchyt smrtícího hada probíhal.

Uprchlou mambu zelenou zahlédla žena v zahrádkářské kolonii nedaleko domu, odkud plaz utekl. „Musela se prodrat celou roklí a ještě do schodů nahoru. Teď se usídlila u nás v ořechu,“ řekla žena, která na mambu upozornila (informovali jsme zde).

Fotogalerie

„Na místo proto vyrazili policisté z místního oddělení Barrandov, z pohotovostní motorizované jednotky a kriminalisté, kteří zajistili prostor a přivolali odborníky na odchyt,“ nastínil mluvčí pražských policistů Jan Daněk. 

Odchytit a umístit do faunaboxu se plaza odborníkům podařilo po šesté hodině večer. „Následně had skončil u jednoho z nich v bezpečí v teráriu,“ doplnil Daněk. 

Mamba může uhynout

K odchytu hada byl přivolán herpetolog a chovatel jedovatých hadů Tomáš Bublík. „Určitě je vystresovaný, nevypadá úplně dobře, je hodně hubený. Možná je trochu moc vystresovaný tím neodborným pokusem o odchyt, který proběhl předtím, než jsem dorazil na místo,“ komentoval Bublík odchyt hada.

Podle něj za stres může neodborný pokus o odchyt, který Bublíkovu příjezdu předcházel. 

„Byl tam nějaký člověk, kterého neznám, údajně z pražské zoo, který se ho pokoušel nějakým způsobem zmanipulovat neodborně koštětem a spíš ho mohl dost poškodit,“ vysvětlil. 

„Předpokládám, že může velmi snadno uhynout na následky stresu a toho zacházení, které ji chuděru v poslední době potkalo. Budu šťastný, když se ji podaří zachránit,“ nastínil Bublík. Strom si mamba podle Bublíka vybrala proto, že to bylo nejklidnější místo v okolí. 

Bublík také upřesnil svá dřívější slova o devadesátiprocentní pravděpodobnosti, že je mamba mrtvá.

Jedovatá mamba baví internet. Lidé si z pátrání dělají legraci

„K mému tvrzení o 90% úhynu a že nemůže být venku - vytrženo z kontextu střihem. Mám k dispozici záznam, kde ve stejném čase i rozhovoru na kameru uvádím, že pokud se oteplí, může mamba vylézt a pravděpodobně se bude zdržovat v okolí na nejaké větvi a že by to bylo velké štěstí, kdyby ji pak někdo zahlédl a zavolal policii. A to se přesně stalo, policie odvedla mimochodem naprosto skvělou práci,“ uvedl herpatolog na svém Facebooku.

Mamba zelená utekla z bytu v pražských Hlubočepích v úterý, uštkla přitom svoji chovatelku. Třicetileté ženě museli podat antisérum a momentálně leží v umělém spánku ve Všeobecné fakultní nemocnici (informovali jsme zde). Hada se policisté snažili chytit do pastí, někteří odborníci předpokládali, že had uhynul.

Policisté případ dále vyšetřují. „Zatím stále není jasné, jestli žena hadem byla ušknutá, či nikoliv. Zda-li to byl pokus o sebevraždu, či nikoliv,“ nastínil Daněk.

Autoři: ,

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...

Další z rubriky

VIDEO: Jak se rozsvěcí Praha. Spínač z Obecné školy byl jen fikcí

Praha se dnes nerozsvěcí tak jako ve filmu Obecná škola.

Ve filmu Obecná škola se Zdeněk Svěrák podívá na hodinky, otočí vypínačem a v tu chvíli postupně rozsvítí lampy v...

Za mučení expřítelkyně paralyzérem se muž domohl nižšího trestu

Ilustrační snímek

Za napadení své bývalé přítelkyně půjde nakonec Michal Babovák do vězení na tři roky a devět měsíců. Rozhodl tak...

Praha 1 má novou koalici, starostou se stane Pavel Čižinský

Pavel Čižinský (8.10.2018)

V Praze 1 se na koalici domluvili Praha 1 Sobě, Piráti, My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL a Iniciativa občanů) a Zelená...

Najdete na iDNES.cz