Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mánes se začne opravovat letos na jaře, vlastník shání peníze v zahraničí

  16:23aktualizováno  16:23
Dlouho plánovaná rekonstrukce pražské výstavní síně Mánes by měla začít letos v březnu. Nadace českého výtvarného umění, která objekt vlastní, vypíše v lednu výběrové řízení. Oprava by měla stát asi 150 milionů korun. Nadace chce třetinu zaplatit ze svého, na zbytek počítá s dotacemi z ciziny či dary od sponzorů.

Mánes - 30. léta 20. století | foto: Nadace českého výtvarného umění

Rekonstrukce významné památky české architektury uzavře Mánes přibližně na dva roky. Nadace českého výtvarného umění si na obnovu prozatím zajistila překlenovací úvěr. Část peněz by chtěla získat z norských fondů a Evropské unie nebo od sponzorů.

"Máme rozjednané další sponzorské možnosti," řekl předseda správní rady Nadace českého výtvarného umění Martin Pavala. Dodal, že po špatných zkušenostech s českými partnery se nyní nadace raději poohlíží v zahraničí.

Fotogalerie

Jednání s českými protějšky ztroskotala podle Pavaly na tom, že požadovali většinu ve správní radě nadace, což by znamenalo její skryté ovládnutí.

"O nic jiného, než o skrytou formu prodeje, pro sponzory navíc velice výhodnou, se v zásadě nejednalo. Mánes by sice zůstal nadaci, ale ta už by nepatřila výtvarníkům," uvedl k tomu.

S opravami Mánesu se původně mělo začít již v červnu 2010. Začátek byl ale nejprve posunut na listopad a na přelom roku, nejnověji se hovoří o letošním březnu. Tento termín by měl být podle Pavaly už závazný. Loni v létě byl v Mánesu ukončen provoz restaurace, postupně byla přerušena i výstavní činnost. Po rekonstrukci by se měl Mánes znovu otevřít na podzim 2013.

Mánes se vrátí do 30. let minulého století

Budova bude upravena podle projektu ateliéru HMArchitekti. Mánes by se měl po architektonické i funkční stránce vrátit do 30. let minulého století. Zrušen bude spodní sál z 80. let, místo něj vzniknou nové multifunkční prostory. Horní výstavní sály zůstanou zachovány. Obnoví se také původní restaurace s terasou a malovaným stropem od Emila Filly.

Středem nové bezbariérové budovy zůstane výstavní síň, která bude splňovat nejnáročnější technická kritéria. Ve spodním podlaží vzniknou dva plně vybavené prostory, které umožní pořádat v Mánesu různé projekce, přednášky, workshopy, dražby či samostatné menší výstavy.

Obnovou projde i na Mánes navazující část Slovanského ostrova, kterou má nadace v dlouhodobém pronájmu. Bude sloužit jak pro exteriérové instalace výtvarných děl, tak pro sezonní rozšíření restaurace, jako tomu bylo od počátku Mánesu až do 70. let 20. století.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Byty a park místo silnice, Stuchlík předvedl vizi nového Libeňského mostu

Kandidát ANO na pražského primátor Petr Stuchlík představil plán, jak vyřešit...

Kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík navrhl neobvyklé architektonické řešení Libeňského mostu. Společně s...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj si podzemní garáže důkladně prohlédl, pak ukradl motorku

Zloděj ukradl z podzemních garáží v Praze 7 motorku

Policisté pátrají po zloději, který v podzemních garážích v Praze 7 ukradl motorku za několik desítek tisíc korun. Muž,...

Budova VŠCHT je funkční, krásná a má vlastní pivovar, kde se vaří Lachout

VŠCHT má vlastní pivovar, kde se studenti učí vařit pivo Lachout (Lahodná...

Chemie často patří ve škole k obávaným předmětům, její praktické využití se vytrácí v biflování vzorečků. Jaké...

Havárie vody brzdí provoz v Uhříněvsi, autobusy jely o hodinu a půl později

Častý obrázek na křižovatce. Kolona aut přijíždějících od Hradce Králové musí...

Kvůli opravám nedělní havárie vody se od rána tvoří v pražské Uhříněvsi kolony. Práce na silnici potrvají až do středy...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz