Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Maršmeloun u kláštera na Starém Městě dostal stavební povolení

  16:45aktualizováno  16:45
Stavební úřad Prahy 1 vydal povolení pro stavbu šestipodlažní bytovky se „smajlíky“ v historickém srdci metropole. Ani námitky aktivistů, politiků a starousedlíků úředníky nepřesvědčily. Stavba podle nich okolí nijak negativně neovlivní.

Vizualizace šestipodlažního bytového domu, který má vyrůst v sousedství Anežského kláštera u Dvořákova nábřeží. | foto: Franek architects

Bytovka přezdívaná Maršmeloun má vyrůst v sousedství Anežského kláštera ze 13. století. „Stavební úřad v průběhu řízení neshledal důvody, které by bránily povolení stavby,“ píše se ve třicetistránkovém rozhodnutí úřadu.

Nyní už plyne patnáctidenní lhůta pro případné odvolání účastníků řízení.

Kvůli svému umístění v památkově chráněné lokalitě má stavba řadu odpůrců (více zde). Kromě obyvatel Starého Města proti ní brojí mimo jiné pražští radní Matěj Stropnický a Jan Wolf, český předseda pro UNESCO Petr Gazdík či zástupci Asociace sdružení pro rozvoj a ochranu kulturního dědictví.

Fotogalerie

Stavbu již dříve odsouhlasily všechny nezbytné instituce včetně památkářů pražského magistrátu a Národního památkového ústavu.

Investor Praga Progetti e Investimenti získal územní rozhodnutí minulý rok, o stavební povolení požádal v prosinci. Až nabude právní moci, stavbě už nebude nic stát v cestě.

„Dle smluv s městem musí začít stavba do pěti měsíců od okamžiku, kdy povolení nabude právní moci. Až poté se začne řešit stavební firma, konkrétní datum a podobně,“ uvedl zástupce investora Mikoláš Černý.

Dle dosavadního vývoje a rozruchu kolem povolování stavby však zřejmě nelze očekávat, že by se některý z účastníků řízení proti udělení stavebního povolení neodvolal. Tuto možnost má dle zákona třikrát, poslední příležitost zvrátit situaci, je podat správní žalobu.

Dokumenty k pozemkům? V pořádku, míní úřad

Vítězslav Praks ze sdružení Občanský monitoring tvrdí, že vydání povolení je protizákonné. „Stavebník nemůže stavět na pozemku, který nevlastní, nebo na který nemá nájemní smlouvu,“ argumentuje aktivista.

Dům U Milosrdných

Stavba má mít šest nadzemních a jedno podzemní podlaží. Uvnitř bude 24 bytů, pět studií a v přízemí dva obchody. Podzemní garáže pojmou 36 aut. Plochou střechu pokryje kamenivo, fasáda bude béžová, šedo-béžová a cihlově červená, okna dřevohliníková.

Dle úředníků jsou však náležitosti stanovené zákonem v pořádku. „Stavební úřad je toho názoru, že stavebník doložil takzvané ‚doklady k právu‘ řádně,“ reagovali úředníci na jednu z námitek.

Investor podle nich prokázal, že část pozemků vlastní a doložil i smlouvu o smlouvě budoucí uzavřenou s pražským magistrátem. „Z této smlouvy jednoznačně vyplývá právo provést na dotčených pozemcích ve vlastnictví hlavního města Prahy stavbu,“ zní verdikt stavebního úřadu.

Díky obličejům, které okna a lodžie svým umístěním tvoří na fasádě, dostává stavba dle úřadu „lidské“ měřítko a odpovídá komornímu prostředí lokality. V rozhodnutí o stavebním povolení se uvádí mimo jiné i to, že s ohledem na přiměřenou kapacitu domu a skutečnost, že nepřevyšuje barokní klášter a asanační zástavbu, objekt své okolí negativně neovlivní. Obavy o spodní vodu jsou prý také zbytečné.

Kauzou se zabývá památková inspekce ministerstva kultury. „Máme k prostudování čtyři závazná stanoviska orgánu památkové péče spolu s kompletními spisy, dále související spis ministerstva kultury z roku 2010 a navazující úkony stavebního úřadu Prahy 1. Prostudování kilogramu dokumentů si chvíli vyžádá,“ řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

Přes 600 metrů čtverečních v historické zástavbě má investor přislíbených od Prahy z dob primátora Pavla Béma. Smlouva z roku 2007 stanovuje cenu za metr čtvereční pozemku na 27,7 tisíce korun. Pozemek tak investora vyjde ani ne na osmnáct milionů korun, což je podle některých expertů málo.

„Prodej se uskuteční po dokončení stavby, stavba by měla být zahájena do pěti měsíců od nabytí stavebního povolení a dokončena do tří let od zahájení,“ uvedla už dříve mluvčí magistrátu Petra Hrubá.

Architekt Zdeněk Fránek před časem popřel, že by někdy v minulosti plánoval fasádu bytové budovy bílo-růžovou (psali jsme o tom zde). Podle této dle autora podvržené vizualizace také stavba získala nelichotivou přezdívku převzatou z názvu cukrových bonbonů „marshmallow“.
Nejčtenější

Nikdy jsem nezažil, co se dělo tady, stěžuje si Stramaccioniho asistent

Roberto Muzzi, někdejší italský útočník, je asistentem trenéra Stramaccioniho...

Měli jen neúspěchy, proto museli skončit. Pak se však Andrea Stramaccioni a po něm i jeho první asistent Roberto Muzzi...

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....Na Smíchově se střílelo v autobusu, policie má pachatele a shání svědky

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Na pražském Smíchově se střílelo v autobusu MHD. Policie podezřelého již zadržela. Incidentu podle prvotních informací...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...

Na muslimy budete potřebovat cepy a vidle, vyzýval muž. Policie ho obvinila

Martin Zapletal, bývalý vojenský policista a válečný veterán z Kosova a Kuvajtu

Policie obvinila válečného veterána z Kosova a Kuvajtu Martina Zapletala z podněcování k nenávisti. Na demonstraci na...

Další z rubriky

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...

Praha neustoupí, střechu pasáže na Budějovické definitivně čeká demolice

Střecha pasáže u metra Budějovická je v havarijním stavu, magistrát proto...

Bezvýsledná jednání se tento týden změnila ve válku slov. Magistrát a vedení Domu bytové kultury (DBK) se vzájemně...

Škoda Auto ustoupila od pracovních sobot, odbory nadále hrozí stávkou

Škoda Auto zahájila sériovou výrobu nového kompaktního SUV Karoq v závodě...

Odboráři v automobilce Škoda odmítli další nabídku firmy na růst mezd, a to o 7,5 procenta. Naopak pokračují v přípravě...

Najdete na iDNES.cz