Za pokus ubodat bytnou a ubít spoluvězně si Martin Marhoul odpyká 17 let. Poté...

Za pokus ubodat bytnou a ubít spoluvězně si Martin Marhoul odpyká 17 let. Poté ho čeká psychiatrie (23.3.2016) | foto: Policie ČR, MF DNES

Za pokus ubodat bytnou a ubít spoluvězně si mladík odpyká 17 let

  • 5
Za dva vražedné útoky proti handicapované bytné a spícímu spoluvězni si jednadvacetiletý Martin Marhoul odpyká 17 let ve věznici se zvýšenou ostrahou. Poté ho čeká ústavní léčba na psychiatrii.

Rozhodl o tom ve středu odpoledne senát Vrchního soudu v Praze. O dva roky tak zostřil trest vynesený v lednu za dva pokusy vraždy Městským soudem v Praze.

„Obžalovaný musel být srozuměn s tím, že může usmrtit své oběti. To, že k fatálnímu následku nedošlo, není jeho zásluhou. Jedinou jeho polehčující okolností je jeho nízký věk a dosavadní bezúhonnost,“ zdůvodnila rozsudek předsedkyně senátu vrchního soudu Pavla Augustinová.

Trest tak odpovídá návrhu státní zástupkyně, ta požadovala pro Marhoula trest 17 až 18 let za mřížemi. „Je tam řada přitěžujících okolností, útok byl veden proti takřka bezbranným osobám. Obviněný navíc čin spáchal s rozmyslem a zákeřně,“ zdůvodnila svůj závěrečný návrh žalobkyně.

Obhajoba naopak v závěrečném návrhu požadovala zmírnění právní kvalifikace i trestu. Podle ní zejména v druhém případě, napadení spoluvězně, nešlo o vražedný pokus. „Jedná se nanejvýš o pokus zabití,“ zdůvodňovala advokátka svůj návrh.

„Já jsem nechtěl nikoho zabít,“ řekl v závěrečném vystoupení Martin Marhoul.

Útok nožem i stoličkou

Mladík podle verdiktu 22. května 2015 napadl v bytě na sídlišti v Nových Butovicích v Praze 5 nožem handicapovanou bytnou, známou svého otce.

Ženě, ležící na posteli, zasadil dvě rány, z místa činu pak uprchl. Důvodem zákeřného útoku byly spory o dlužný nájem. Vážně zraněná oběť si stihla přivolat záchranku. Následky si však nese dodnes.

Policisté Marhoula zatkli jen pár hodin po činu v psychoterapeutickém centru na Břevnově. Tam obžalovaný na terapie docházel již dříve.

„Vypadal, že je se vším smířen. Byl v klidu. Jen se nás v autě ptal, zda večer bude doma,“ popsal zásah proti obžalovanému jeden z policejních hlídkařů.

Marhoul si vyslechl obvinění z pokusu vraždy a soud jej poslal do vazební cely pankrácké věznice. Tam si „nesedl“ se svým vietnamským spolubydlícím. Naschvály a strkanice skončily podle obvinění tím, že Marhoul loni brzy ráno 12. června popadl masivní stoličku a spícího Asiata udeřil do hlavy. I ten napadení přežil.

Duševní problémy, drogy a alkohol

Marhoul podle znalců trpí závažnou poruchou osobnosti a má takzvaně podnormální inteligenci. I proto mu lékaři před dvěma lety přiřkli invalidní důchod. Od dětství kvůli duševním problémům bere léky a docházel k odborníkům. To mu však nezabránilo v tom, aby od základní školy pil ve velkém alkohol. Později experimentoval i s drogami, marihuanou a pervitinem.

„Reaguje afektivně i na malé podněty. Jde o osobu agresivní. Jeho věrohodnost je podstatně snížená,“ konstatoval při hlavním líčení u městského soudu mimo jiné psycholog Karel Netík. Podle expertů je Marhoulova resocializace velmi ztížená.

Soudy proto řešily také to, jak vyřešit jeho ochrannou léčbu. Padl i návrh na zařazení obviněného do detenčního ústavu. Soud nakonec zvolil ústavní léčbu v psychiatrické nemocnici. Ta je podle jeho názoru v jeho případě efektivnější.