Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Martin z Prahy může do školy i díky spolužákům, přispěli na plošinu

  20:05aktualizováno  20:05
Když bylo Martinu Navrátilovi čtrnáct měsíců, prodělal cévní mozkovou příhodu a ochrnul na pravou polovinu těla. Přestože odmalička jezdí na vozíku, na první překážku narazil teprve nyní - při hledání bezbariérové školy. Dvanáctiletému vozíčkáři pomohla sehnat peníze na plošinu nadace, spolužáci i učitelé.

Martin se díky plošině dostane všude. | foto: Eva Černá

Po úsilí neziskových organizací, sponzorů i žáků školy mohl Martin v září nastoupit na druhý stupeň a pokračovat ve studiu. Plošina, na kterou se dárci složili, je nyní konečně splacena.

"Martin se za mnou přestěhoval do Prahy předloni, kdy měl jít do páté třídy. Zjišťoval jsem, jestli je v Praze dostatečně bezbariérová škola, ale v Praze 13, kde bydlíme, jsem žádnou nenašel," vzpomíná Martinův otec Petr Navrátil. Obrátil se proto na tu nejblíže domovu - na Základní školu Mezi Školami.

Ředitel školy Petr Vodsloň vyšel rodině vstříc a pátou třídu provizorně přesunul do přízemí. V tu chvíli měli rok na to, aby pro chlapce sehnali plošinu, která by ho vyvezla i do dalších pater, v nichž jsou učebny pro druhý stupeň.

"Oslovil jsem nadace a městskou část. Loni v lednu se to konečně začalo obracet k lepšímu. Vypadalo to, že se potřebných asi 700 tisíc korun podaří získat," vypráví otec.

Plošina už je splacena

Martinovi totiž hrozilo, že bude muset dojíždět přes celé město do Jedličkova ústavu. A to by pro chlapce, který závodně plave, znamenalo značné omezení. "Věřil jsem, že se podaří peníze získat," říká Martin, který tak mohl zůstat ve škole se svými kamarády. I ti mu pomohli. Stejně jako učitelé přispěli do sbírky. Stále však chyběl někdo, kdo by nad pořízením plošiny měl ochrannou ruku.

Příběh chlapce nakonec téměř na poslední chvíli zaujal nadaci Peppermint, která začala hledat sponzory. "Pořád jsme nevěděli, kolik peněz vlastně dostaneme a jestli jich bude dost. Nemohli jsme proto vypsat jako státní organizace výběrové řízení," říká ředitel školy.

Ředitelka nadace Šárka Kuželová se nakonec rozhodla zariskovat a podepsat s firmou na výrobu plošin bianko šek a dohodla i splátky. "Vždy, když jsme získali nějaké peníze, poslali jsme je. Teď už je konečně plošina splacená," raduje se Kuželová.

Martinův příběh pomůže i dalším dětem. Jeho otci i nadaci se hlásí další školy, které se chtějí stát plně bezbariérovými. Plošiny se tak v nejbližší době zřejmě dočká i jedna škola v Kutné Hoře. "V únoru se s nimi sejdeme. Budu se jim snažit pomoci a poradit jim, na které nadace se mají obrátit," říká chlapcův otec.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Zuřící smajlíci zmizí, kraj opraví jednu z nejhorších silnic v Kladně

Speciální značky nechal nainstalovat kladenský primátor Milan Volf. (17.9.2018)

Po půl roce by mohly z Kladna zmizet speciální značky, které nechal nainstalovat primátor Milan Volf. Chtěl tak...

Policie pátrá po vězni, který uprchl z vycházky v pražských Nuslích

Policisté pátrají po uprchlém vězni Pavlu Emmerlingovi

Čtyřiadvacetiletý vězeň ve čtvrtek odpoledne utekl z vycházky v pražských Nuslích, na které byl se svým vychovatelem....

Na náplavkách v Praze budou kavárny i galerie, říká jejich kurátor

Jiří Sulženko je od června kurátorem pražských náplavek. (21.9.2018)

Oblíbené vltavské náplavky u Rašínova a Hořejšího nábřeží čekají od jara příštího roku velké změny. V útrobách...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz