Magistrát sklízel vlastní med. Úly jsou přímo na střeše budovy magistrátu. | foto: Dan Materna, MAFRA

Včelích úlů v Praze přibývá, magistrátní med stáčela i Krnáčová

  • 1
Móda chovu včel zasáhla celou Prahu. Úly lze nalézt na střechách hotelů, obchodních center, i na Národním divadle. Tento týden sklízeli med také na Pražském hradě a na budově Magistrátu. Praha včelám paradoxně vyhovuje lépe než vesnice, díky parkům jsou pracovitější.

V Praze žije asi dvě stě milionů včel, skoro dvě stovky na jednoho obyvatele. Každým rokem přibývá včelstev na střechách domů a garáží. Je to zkrátka módní trend, který zasáhl i nejvyšší patra kultury či politiky. Úly jsou na Národním divadle, magistrátu, na obchodních centrech i na hotelu.

Nyní nastal čas, kdy se včely vykouří, vyndají se plástve, seškrábne se vosk a roztočí medomet. Magistrát takto vytěžil ze svých šesti úlů na střeše budovy na Mariánském náměstí asi 120 kilo „metropolitního medu“. Ještě větší snůšku bude mít patrně Masarykův včelín na Hradě, který se chystá na medobraní právě dnes. Hrad stejně jako magistrát rozdávají med jako dar hostům. Opravený včelín z roku 1934 je v nepřístupné části hradních zahrad, ale lidé si ho budou moci prohlédnout v půli září během vinobraní.

Paradoxní je, že včely v Praze jsou často produktivnější než ty na venkově. Praha je sice „vybetonovaná“, ale její parky hmyzu vyhovují. „V Praze včelstva dobře prosperují, protože tu je hodně zeleně. V parcích jsou i exotické rostliny, kvetou od jara do podzimu, takže výnosy tu bývají vyšší než u včelstev v přírodě,“ vysvětlil Miloslav Peroutka z Českého svazu včelařů.

Med z Petřína a letiště

V Praze eviduje Klub střešních včelařů třináct stanovišť na střechách. Ta na magistrátu i na Národním divadle jsou letos nová. „Do konce roku by mělo přibýt ještě jedno stanoviště na střeše firmy z Prahy 3,“ dodal za klub včelař Jiří Cafourek. Celkem je v Praze na zemi i na střechách 3 507 evidovaných včelstev. V každém žije roj čítající padesát až dvě stě tisíc jedinců.

Národní divadlo, jehož včelín na střeše historické budovy je prosklený – to aby bylo vidět, zda včely nelelkují – představí svůj produkt „Národní med“ při zahájení sezony 2. září. Podle včelařů pro něj včely sbíraly pyl na Petříně a Žofíně.

Naprosto odlišný je smysl včelstev na letišti. „Začali jsme je používat kvůli biomonitoringu ovzduší. Včely sbírají v pylu unikátní vzorky z okruhu kolem letiště. Pyl pak testují laboratoře na obsah těžkých kovů a dalších látek, které souvisí s letectvím,“ vysvětlila mluvčí Letiště Václava Havla Marika Janoušková. Letiště testuje také med a podle výsledků je vhodný i pro děti.

Chov včel je velmi důležitý, protože v Evropě a třeba i v Severní Americe včelstva vymírají, což je velmi špatná zpráva pro ekosystém. Bez včel by se zhroutil. Česko je v Evropě výjimkou. „V hustotě včelstev na kilometr čtvereční jsme dokonce na třetím místě v Evropské unii,“ upozornil Peroutka. V Česku je průměrně přes šest úlů na kilometr čtvereční, v Německu jen tři.