Letiště Praha má nové pracanty. Bzučí u ranveje a dávají med

  • 51
Letiště Praha má 300 tisíc nových zaměstnanců. Neúnavně pracují v jeho jižním cípu, na dohled od přistávací dráhy a kopule radaru. Možná je jich taky o nějakých deset patnáct tisíc víc, nebo míň. Jejich přesný počet nezjistí žádný personalista. Jde totiž o včely.

Letiště Praha si pořídilo pět včelstev v roce 2011. A to ne proto, že by chtěl management nahánět ekonomické výsledky přidruženou výrobou medu. Jen kopírují trend, který se už úspěšně prosadil na některých evropských letištích, kde pomocí medu a pylu sledují dopady letecké dopravy na okolí.

"Z medu a pylu můžeme získat údaje o obsahu nejrůznějších prvků v okolí, případně i zjistit zdroj možného znečištění," vysvětlila princip biomonitoringu Marika Janoušková z tiskového oddělení Letiště Praha.

Začátkem srpna se stáčela druhá snůška. "Z první jsme získali na šedesát kilogramů jarního medu," říká Roman Kuttelwascher, který má letištní včely na starosti. "Mohlo to být i více, protože rychlý nástup jara a deštivý květen letos včelařům moc nepřál," připomněl technik, který má na starosti provoz letiště.

Ke včelám chodí až po pracovní době. Naštěstí nejsou příliš náročné, stačí, když se u nich zastaví jednou za týden. V době stáčení medu se zapotí. Slušně zaplněná plástev může mít více než tři kila. Každou musí vytáhnout, očistit od vosku a včel a uložit do bedny. S tou pak zamíří do dřevěného včelína poblíž ranveje, kde med vytočí, vyčistí a stočí do čtvrtkilových lahviček.

Obchodní partneři a návštěvníci, pro který je určený, nemusí mít obavy o jeho kvalitu. Med z ruzyňského letiště prošel testy Českého svazu včelařů a získal certifikát Český med.