Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vandaly v Mělníku odhalí fotopasti. Ukryté jsou i ve větvích stromů

  11:04aktualizováno  11:04
V ulicích Mělníka nechalo město nainstalovat fotoaparáty se snímačem pohybu. Chce tak předejít ničení majetku sprejery a vandaly. Na možnost, že budou vyfoceni takzvanými fotopastmi, upozorňují veřejnost varovné cedule.

Fotopasti dříve používali hlavně ochránci přírody, v Mělníku bodou nyní sloužit i k ochraně majetku. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Kdyby teď na jedné z mělnických zdí přibylo nové graffiti, měl by jeho autor velkou šanci, že bude dílo na místě zvěčněno. Fotografie však nepoputuje na jeho facebookový profil ani do časopisu o pouličním umění, ale rovnou na služebnu městské policie.

Co jsou fotopasti

Fotopast je fotoaparát, který se aktivuje pohybovým čidlem. Přístroj původně sloužil ochráncům přírody na monitorování divokých zvířat. Stále častěji se užívají k hlídání soukromého či veřejného majetku. Ve výbavě je má třeba městská policie v Hradci Králové či Ústí nad Labem.

"Umístili jsme pasti do míst, kde se domníváme, že by mohl být porušován pořádek. Počítáme s nimi hlavně v boji s černými skládkami, vandalstvím nebo graffiti," říká mělnický starosta Ctirad Mikeš.

Fotopasti pořídilo město tři a zatím je používá ve zkušebním provozu. Fotopasti nebudou mít svá pevná stanoviště, ale budou se přesouvat po celém městě.

"Máme vytipováno asi patnáct lokalit, kam chceme pasti umisťovat. Jedná se o místa, kde se často objevují graffiti, místa opakovaného výskytu černých skládek nebo dětská hřiště, která se stávají častými útoky vandalů," vysvětluje Ctirad Mikeš.

Pasti jsou na méně frekventovaných místech

Fotopast je nastavena tak, že ji automaticky spustí jakýkoliv zaznamenaný pohyb, může tedy vyfotit i náhodné kolemjdoucí. I proto budou přístroje hlídat méně frekventovaná místa, kde tolik nehrozí náhodné spuštění.

Fotopast totiž bude připojena na pult centralizované ochrany, který alarmuje, kdykoliv bude spuštěna několikrát rychle za sebou. To by totiž mohlo znamenat, že se na místě zdržuje někdo, kdo tam dělá něco, co nemá.

"Všechna tato místa budeme mít označena cedulí, že zde snímá fotopast a je možné, že kolemjdoucího vyfotí. Přece jen nechceme nikomu narušovat osobní svobodu a zákon na ochranu osobnosti je pro nás přednější. Navíc budou mít tyto cedule odrazující charakter. V místech, o nichž budete vědět, že vás na nich mohou vyfotit, budete mít mnohem menší chuť páchat nějakou neplechu," pochvaluje si Mikeš.

"Od začátku měsíce jsme už zaznamenali některé dílčí úspěchy fotopastí, hlavně co se týče prevence," dodal šéf strážníků Ladislav Hošmánek.

Jiná středočeská města o jejich nákupu neuvažují. V Mělníku běží fotopasti ve zkušebním provozu. Pokud se osvědčí, město by přemýšlelo o nákupu dalších. Přemýšlí se však i o jiných technologiích na hlídání veřejného prostranství.

"Na trhu jsou v tuto chvíli automatizované kamery, které dokážou samy vyhodnocovat situaci a podle toho alarmovat policii. Možná by se fotopasti v budoucnu mohly nahrazovat takovými kamerami. Kamer máme ve městě šestnáct a problém je, že je dispečer nestíhá sledovat," říká Hošmánek.

Autor:



Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....



Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Další z rubriky

VIDEO: „Režnou“ vilu na Petřinách už demolují těžké stroje

Funkcionalistická vila na Petřinách, kterou má nahradit nová stavba se třinácti...

Vleklý spor mezi majitelem vily Na Petřinách a sousedy z přilehlého okolí domu uzavírá demolice této stavby. Magistrát...

Šéf odboru dopravy přihlašoval kradená luxusní auta, tvrdí obžaloba

(ilustrační snímek)

Okresní soud v Mladé Boleslavi začal projednávat případ legalizace kradených aut, v němž je obžalován vedoucí odboru...

Na jihu Prahy nevyjely některé autobusy, Arriva nemá dost řidičů

(Ilustrační snímek)

Dnes odpoledne nevyjela nebo nevyjede zhruba dvacítka autobusových spojů v Praze, které zajišťuje firma Arriva City. U...

Najdete na iDNES.cz