Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vandaly v Mělníku odhalí fotopasti. Ukryté jsou i ve větvích stromů

  11:04aktualizováno  11:04
V ulicích Mělníka nechalo město nainstalovat fotoaparáty se snímačem pohybu. Chce tak předejít ničení majetku sprejery a vandaly. Na možnost, že budou vyfoceni takzvanými fotopastmi, upozorňují veřejnost varovné cedule.

Fotopasti dříve používali hlavně ochránci přírody, v Mělníku bodou nyní sloužit i k ochraně majetku. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Kdyby teď na jedné z mělnických zdí přibylo nové graffiti, měl by jeho autor velkou šanci, že bude dílo na místě zvěčněno. Fotografie však nepoputuje na jeho facebookový profil ani do časopisu o pouličním umění, ale rovnou na služebnu městské policie.

Co jsou fotopasti

Fotopast je fotoaparát, který se aktivuje pohybovým čidlem. Přístroj původně sloužil ochráncům přírody na monitorování divokých zvířat. Stále častěji se užívají k hlídání soukromého či veřejného majetku. Ve výbavě je má třeba městská policie v Hradci Králové či Ústí nad Labem.

"Umístili jsme pasti do míst, kde se domníváme, že by mohl být porušován pořádek. Počítáme s nimi hlavně v boji s černými skládkami, vandalstvím nebo graffiti," říká mělnický starosta Ctirad Mikeš.

Fotopasti pořídilo město tři a zatím je používá ve zkušebním provozu. Fotopasti nebudou mít svá pevná stanoviště, ale budou se přesouvat po celém městě.

"Máme vytipováno asi patnáct lokalit, kam chceme pasti umisťovat. Jedná se o místa, kde se často objevují graffiti, místa opakovaného výskytu černých skládek nebo dětská hřiště, která se stávají častými útoky vandalů," vysvětluje Ctirad Mikeš.

Pasti jsou na méně frekventovaných místech

Fotopast je nastavena tak, že ji automaticky spustí jakýkoliv zaznamenaný pohyb, může tedy vyfotit i náhodné kolemjdoucí. I proto budou přístroje hlídat méně frekventovaná místa, kde tolik nehrozí náhodné spuštění.

Fotopast totiž bude připojena na pult centralizované ochrany, který alarmuje, kdykoliv bude spuštěna několikrát rychle za sebou. To by totiž mohlo znamenat, že se na místě zdržuje někdo, kdo tam dělá něco, co nemá.

"Všechna tato místa budeme mít označena cedulí, že zde snímá fotopast a je možné, že kolemjdoucího vyfotí. Přece jen nechceme nikomu narušovat osobní svobodu a zákon na ochranu osobnosti je pro nás přednější. Navíc budou mít tyto cedule odrazující charakter. V místech, o nichž budete vědět, že vás na nich mohou vyfotit, budete mít mnohem menší chuť páchat nějakou neplechu," pochvaluje si Mikeš.

"Od začátku měsíce jsme už zaznamenali některé dílčí úspěchy fotopastí, hlavně co se týče prevence," dodal šéf strážníků Ladislav Hošmánek.

Jiná středočeská města o jejich nákupu neuvažují. V Mělníku běží fotopasti ve zkušebním provozu. Pokud se osvědčí, město by přemýšlelo o nákupu dalších. Přemýšlí se však i o jiných technologiích na hlídání veřejného prostranství.

"Na trhu jsou v tuto chvíli automatizované kamery, které dokážou samy vyhodnocovat situaci a podle toho alarmovat policii. Možná by se fotopasti v budoucnu mohly nahrazovat takovými kamerami. Kamer máme ve městě šestnáct a problém je, že je dispečer nestíhá sledovat," říká Hošmánek.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Pražskou MHD blokovala u Karlova náměstí porucha trolejí

Mezi zastávkami I. P. Pavlova a Karlovo náměstí blokuje dopravu poškozená...

V centru Prahy nejezdily od pátečního rána tramvaje mezi Karlovým náměstím a I. P. Pavlova. Kvůli poruše trolejí musely...

Hnutí Pro Prahu podle bývalé šéfky dluží peníze, přesto vede velkou kampaň

Předvolební plakát strany Starostové pro Prahu. (7.9.2018)

Srdce z linek metra bylo v hlavním městě vidět před čtyřmi lety skoro na každém kroku. Miliony vložené do velké kampaně...

Zuřící smajlíci zmizí, kraj opraví jednu z nejhorších silnic v Kladně

Speciální značky nechal nainstalovat kladenský primátor Milan Volf. (17.9.2018)

Po půl roce by mohly z Kladna zmizet speciální značky, které nechal nainstalovat primátor Milan Volf. Chtěl tak...

Najdete na iDNES.cz