Fotopasti dříve používali hlavně ochránci přírody, v Mělníku bodou nyní sloužit i k ochraně majetku. (Ilustrační snímek)

Fotopasti dříve používali hlavně ochránci přírody, v Mělníku bodou nyní sloužit i k ochraně majetku. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Vandaly v Mělníku odhalí fotopasti. Ukryté jsou i ve větvích stromů

  • 1
V ulicích Mělníka nechalo město nainstalovat fotoaparáty se snímačem pohybu. Chce tak předejít ničení majetku sprejery a vandaly. Na možnost, že budou vyfoceni takzvanými fotopastmi, upozorňují veřejnost varovné cedule.

Kdyby teď na jedné z mělnických zdí přibylo nové graffiti, měl by jeho autor velkou šanci, že bude dílo na místě zvěčněno. Fotografie však nepoputuje na jeho facebookový profil ani do časopisu o pouličním umění, ale rovnou na služebnu městské policie.

Co jsou fotopasti

Fotopast je fotoaparát, který se aktivuje pohybovým čidlem. Přístroj původně sloužil ochráncům přírody na monitorování divokých zvířat. Stále častěji se užívají k hlídání soukromého či veřejného majetku. Ve výbavě je má třeba městská policie v Hradci Králové či Ústí nad Labem.

"Umístili jsme pasti do míst, kde se domníváme, že by mohl být porušován pořádek. Počítáme s nimi hlavně v boji s černými skládkami, vandalstvím nebo graffiti," říká mělnický starosta Ctirad Mikeš.

Fotopasti pořídilo město tři a zatím je používá ve zkušebním provozu. Fotopasti nebudou mít svá pevná stanoviště, ale budou se přesouvat po celém městě.

"Máme vytipováno asi patnáct lokalit, kam chceme pasti umisťovat. Jedná se o místa, kde se často objevují graffiti, místa opakovaného výskytu černých skládek nebo dětská hřiště, která se stávají častými útoky vandalů," vysvětluje Ctirad Mikeš.

Pasti jsou na méně frekventovaných místech

Fotopast je nastavena tak, že ji automaticky spustí jakýkoliv zaznamenaný pohyb, může tedy vyfotit i náhodné kolemjdoucí. I proto budou přístroje hlídat méně frekventovaná místa, kde tolik nehrozí náhodné spuštění.

Fotopast totiž bude připojena na pult centralizované ochrany, který alarmuje, kdykoliv bude spuštěna několikrát rychle za sebou. To by totiž mohlo znamenat, že se na místě zdržuje někdo, kdo tam dělá něco, co nemá.

"Všechna tato místa budeme mít označena cedulí, že zde snímá fotopast a je možné, že kolemjdoucího vyfotí. Přece jen nechceme nikomu narušovat osobní svobodu a zákon na ochranu osobnosti je pro nás přednější. Navíc budou mít tyto cedule odrazující charakter. V místech, o nichž budete vědět, že vás na nich mohou vyfotit, budete mít mnohem menší chuť páchat nějakou neplechu," pochvaluje si Mikeš.

"Od začátku měsíce jsme už zaznamenali některé dílčí úspěchy fotopastí, hlavně co se týče prevence," dodal šéf strážníků Ladislav Hošmánek.

Jiná středočeská města o jejich nákupu neuvažují. V Mělníku běží fotopasti ve zkušebním provozu. Pokud se osvědčí, město by přemýšlelo o nákupu dalších. Přemýšlí se však i o jiných technologiích na hlídání veřejného prostranství.

"Na trhu jsou v tuto chvíli automatizované kamery, které dokážou samy vyhodnocovat situaci a podle toho alarmovat policii. Možná by se fotopasti v budoucnu mohly nahrazovat takovými kamerami. Kamer máme ve městě šestnáct a problém je, že je dispečer nestíhá sledovat," říká Hošmánek.